Megrendelés

Dr. Zámbó Ágnes: Az elektronikus cégeljárás bevezetésének kérdései III. (CH, 2005/11., 3-5. o.)

2.7. A cégbíróság eljárása

A kérelem cégbíróságra érkezését követő 8. napon, ha informatikai szempontból szabályszerű okirat nem nyert benyújtást, vagy elmaradt az illeték, illetve közzétételi költség megfizetése, a Ctv. 48/C. § (4) bekezdése alapján a Ctv. 26. §-ának megfelelő alkalmazásával a kérelmet hiánypótlási eljárás lefolytatása nélkül elutasítja. Egyetlen nap, a kérelem érkezését követő nyolcadik nap áll a bíró rendelkezésére az informatikai szempontból nem szabályszerűen benyújtott bejegyzési, változásbejegyzési kérelemnek a hiánypótlási eljárás lefolytatása nélküli elutasításáról döntésnél. A cégbíróság a bejegyzési (változásbejegyzési) eljárás során hozott végzéseket a fél jogi képviselőjével elektronikus úton közli. A cégbíróságnak az elektronikus úton küldött okiratokat - ha törvény eltérően nem rendelkezik - minősített elektronikus aláírással és időbélyegzővel kell ellátni, a cégbíróság által küldött elektronikus okirat közokiratnak minősül. Az elektronikus úton közölt végzést a kézbesítést igazoló elektronikus tértivevényen megjelölt időpontban kell kézbesítettnek tekinteni.

Ha a kérelem hiánypótlási eljárás lefolytatása nélkül nem utasítható el, az érdemi vizsgálata következik. Az elektronikus cégeljárásban, ha a cégbíróság hiánypótlást rendel el, a végzését elektronikus úton kell a jogi képviselő részére megküldeni. Ha a hiánypótló végzés kézbesítését igazoló elektronikus visszaigazolás öt munkanapon belül nem érkezik meg a cégbírósághoz, úgy a végzés papír alapú hiteles másolatát is három munkanapon belül meg kell küldeni a fél jogi képviselőjének. A hiánypótlás teljesítésénél a jogszabály átjárhatóságot biztosít az elektronikus és a papír alapú kérelemre indult eljárások között. Az elektronikus úton kért bejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban papír alapú okirattal is teljesítheti a jogi képviselő a hiánypótlást, és a papír alapú kérelemre indult bejegyzési (változásbejegyzési) eljárásokban is lehetőség van arra, hogy elektronikus úton nyújtsa be a jogi képviselő a hiánypótlást. A Büsz. 61/B. § (6) bekezdése szerint, ha az elektronikus cégeljárásban a cégbíróság hiánypótlást rendel el és a felhívásnak nem elektronikus úton tesznek eleget, a cégbíróság a lapolvasó berendezés felhasználása útján a benyújtott cégiratot elektronikus cégirattá alakítja, majd az elektronikus cégiratot fokozott biztonságú aláírással és az elektronikus aláíráson elhelyezett időbélyegzővel ellátva elektronikus irattárban helyezi el. Mivel az elektronikus cégeljárásban a cégbíróság a cégiratokat csak elektronikus okiratként tartja nyilván, a cégszerkesztők feladata, hogy a bírói utasítás szerint a hiánypótlási eljárás során benyújtott papír alapú cégiratokat a bejegyzést elrendelő, vagy elutasító végzés jogerőre emelkedését követően visszaküldjék a fél jogi képviselőjének. Ezeket a papír alapú iratokat a továbbiakban a jogi képviselő köteles őrizni.

A papír alapon benyújtott kérelemre indult eljárásban, ha a hiánypótlásra történő felhívásnak a jogi képviselő elektronikus úton tesz eleget, annak kezelése a változásbejegyzési kérelemre irányadó szabályok szerint történik.

Ha a bíró a cég bejegyzését elrendeli, az elektronikus okirat formájában meghozott végzést annak megállapításával, hogy a végzés ellen fellebbezésnek nincs helye, a cégbíróság elektronikus úton közli a fél jogi képviselőjével. Ezzel egyidejűleg a cégszerkesztő - a bíró utasítására - a végzés papír alapú hiteles másolatát köteles elkészíteni és három munkanapon belül postára adni a fél jogi képviselője részére. Bírói utasítás alapján a cégszerkesztőnek a bejegyző végzés alapjául szolgáló elektronikus cégiratokat elektronikus bejegyzési záradékkal kell ellátni. Az elektronikus záradék a bejegyzés tényét, a bejegyző végzés számát és keltét tartalmazza, azt minősített elektronikus aláírással és az elektronikus aláíráson elhelyezett időbélyegzővel kell ellátni. Az elektronikus bejegyzési záradékkal ellátott cégiratokat - a bíró utasítására - a cégszerkesztőknek a bejegyző végzés elektronikus úton történő közlésével egyidejűleg kell elküldeni a jogi képviselőnek.

A cégbíróság fellebbezéssel támadható végzéseit - a kérelmet elutasító, az áttételt elrendelő, az eljárást megszüntető vagy felfüggesztő végzéseket - a fél jogi képviselőjével a fellebbezési jogról történő tájékoztatással kell elektronikus úton közölni.

A kérelmet elutasító végzés elküldésével egyide-jűleg - bírói utasításra - a cégszerkesztőnek el kell készíteni a végzés papír alapú hiteles másolatát és azt három munkanapon belül a fél jogi képviselője részére postára kell adni. A fellebbezési határidő nem a papír alapú végzés kézhezvételétől, hanem az elektronikus úton történő kézbesítéstöl számít. A jogi képviselővel elektronikus úton közölt végzést a kézbesítést igazoló elektronikus tértivevényen megjelölt időpontban kell kézbesítettnek tekinteni. A végzés jogerősítéséről a cégbíróságnak a fél jogi képviselőjét elektronikus úton kell értesíteni. Külön hangsúlyozandó, hogy az elektronikus úton történő megküldés mellett, papír alapú okiratként a cégbíróságnak a tanúsítványt, a bejegyző és a bejegyzési kérelmet elutasító végzést kell a jogi képviselő részére megküldeni, de a kézbesítéshez fűződő jogkövetkezmények az elektronikus úton történt érkezéshez fűződnek. Az elektronikus cégeljárás esetén a kijavító és kiegészítő végzést is elektronikus úton kell közölni a cégbíróságnak a cég jogi képviselőjével.

A cégbíróság ez elektronikus cégiratot az elektronikus irattárban a bejegyzési kérelem visszavonása, vagy jogerős elutasítása esetén is megőrzi. Az elektronikus cégeljárás esetében tehát a cégbíróság a cégre vonatkozó okiratokat elektronikus okirat formájában tartja nyilván. Az elektronikus irattárba csak a jogszabály szerint fokozott biztonságú, vagy minősített elektronikus aláírással és az aláíráson időbélyegzővel ellátott cégirat helyezhető el.

Az elektronikus cégeljárás rendelkezései csak az elsőfokú eljárásban, a cégbíróság előtt alkalmazhatók, ezért a cégbíróság végzése ellen a fellebbezést papír alapú okiratként kell benyújtani. A végzés rendelkező részében a fellebbezésre vonatkozó tájékoztatásnak ezt is tartalmazni kell.

2.8. Az iratok felterjesztése, a fellebbezés és a másodfokú iratok nyilvántartása

A hatályos jogszabályok nem rendelkeznek a cégbíróság elektronikus eljárásban hozott, fellebbezéssel megtámadott végzése esetén a cégiratok felterjesztéséről, illetőleg a fellebbezés és a cégbíróságra visszaérkező másodfokú iratok elektronikus okirattá alakításáról. Mivel az elektronikus okiratként nyilvántartott cégiratok elektronikus úton nem terjeszthetik fel az ítélőtáblá-ra, ezért fellebbezés esetén a cégbíróságnak iratborítékban a fellebbezéssel támadott elektronikus cégeljárás valamennyi elektronikus okiratát papír alapú, hiteles másolatként - feltüntetve a Büsz. 13/A. § (1) bekezdésében foglaltakat - kell a papír alapú fellebbezéssel és felterjesztő lappal az ítélőtáblához felterjeszteni.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére