Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Gábor Áron: A családból való kiemelkedés, vagy kiemelés (Jegyző, 2011/5., 55. o.)

Borsod megyére sajátos módon jellemzőek a cigányság problémái, így azt gondolom, hogy nem mehetünk el e téma mellett, még akkor sem, ha igen érzékeny területről van szó. Községünkben, Körömben, hatványozottan jelentkeznek a negatív tendenciák: a 80%-os kisebbség aránya, a magas munkanélküliségi mutató, a feltűnően széles segélyezetti kör, az aluliskolázottság, és ennek egyenes produktuma az elszegényedés.

Valószínűsítem, hogy a kormányzat tisztában van a probléma súlyával, ezért is indít különféle roma integrációs programokat. Nyilvánvaló, hogy egy időben kell kezelni a kialakult helyzetet, vagyis a teljes leszakadás megakadályozását, míg a jövő által diktált elvárásoknak is meg kell felelni, ezért is kell nagy hangsúlyt fektetni községi szinten is a cigány tanulók képzésére, kezdve az óvodai neveléstől, az általános iskolai oktatásig. Nem volt az a média, az a fórum, vagy csak az egyszerű kormányzati kommunikáció, amely ne lett volna hangos attól, hogy lenne ebben az országban munka, csak éppen a megfelelő képzettségű munkaerő hiányzik. Ezzel a megállapítással vitatkozni lehet, de nem igazán érdemes, hiszen képletesen a problémahalmaz itt hever lábaink előtt. Majdnem hogy felbukunk benne, így nem csoda, hogy ránk jegyzőkre is feladatot ró e helyzet megoldása.

Normálisan gondolkozó családban fellelhető az, hogy a szülő meg nem valósított álmait gyermekében szeretné megélni, vagyis mondaná - "fiam, ha én nem lehettem az aki szerettem volna lenni, azt te megteheted, hiszen mindig ott állok majd melletted, csak tanulj!". Hogyan is szólhat az a "szülő", aki életében sosem dolgozott, 2 talán 3 általános iskolája van írni, olvasni nem tud. Jövedelmeiket: a családi pótlék, a szociális segély, a normatív lakástámogatás, a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, óvodáztatási támogatás, ápolási segély, rokkantnyugdíj teszik ki. Nem ritka az alkoholizálás, és sajátosan nem ritka az 5-6 gyermek sem.

A kormányzati szándék világos: e családok gyermekeinek, kitörési pontot jelentene az iskolázottság, a szakmai ismeretek elsajátítása. Ergo, minden lehetséges eszközzel rá kell venni a szülőket arra, hogy a gyermeküket óvodába és iskolába járassák. A jogkövető magatartást tanúsító szülőkkel természetesen nincs baj. Nyilván e cikk nem is róluk szól, hanem inkább azokról, akikkel szemben szankciót kell alkalmazni.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére