A Debreceni Ítélőtábla Polgári Kollégiumának 2014. november 28. napján megtartott ülésén a kollégium megvitatta a kényszertörlési eljárás szabályai között található Ctv. 118. § (6) bekezdése rendelkezésének alkalmazása során felvetődött kérdéseket, amelyek közül egyesekben a kollégium tagjai ajánlást is elfogadtak, míg más kérdésekkel összefüggésben csupán a vitás kérdések különböző megközelítésére, esetleges megoldási javaslatok felvetésére került sor.
Álláspontom szerint érdemes a kollégiumi ülésen elhangzottak rövid összefoglalásának a közreadása annak érdekében, hogy a felvetett kérdéseket tovább gondolva, a véleményeket ütköztetve a különböző cégbíróságok igyekezzenek egységes gyakorlatot kialakítani a Ctv. 118. § (6) bekezdésében szabályozott helyzetben.
A kollégiumi ülés vitaanyagának elkészítésére az, a gyakorlatban sokszor előforduló eset adott apropót, amely szerint a betéti társaság egyetlen beltagja, vagy kültagja, illetve a kétszemélyes közkereseti társaság egyik tagja halála esetén, amennyiben a megmaradó tag (tagok) a Gt. 105. § (1) bekezdése, illetve a 110. § (1) bekezdése, 2014. március 15. napját követően pedig a Ptk. 3:152. § (1) bekezdésében meghatározott határidőn belül a társasági szerződés módosításával nem intézkednek a törvényes működés biztosításáról (újabb bel-, vagy kültag belépéséről, illetve a korábbi betéti társaság tevékenységének a társasági szerződés módosításával közkereseti társaságként való folytatásáról), akkor a Ctv. 116. § (1) bekezdés d) pontja értelmében a cégbíróság kényszertörlési eljárás megindítását rendeli el.
A kényszertörlési eljárás lefolytatása ezeknél a cégeknél is különböző eredményre vezethet attól függően, hogy a kényszertörlési eljárás megindításáról szóló közzétételben szereplő felhívásra történt-e hitelezői követelés bejelentése, illetve, hogy a cégnek van-e fellelhető vagyona.
Ha a Ctv. 117. §-a szerinti bejelentés vagy a vagyonfelmérés adatai alapján a cégbíróság úgy ítéli meg, hogy a kényszertörlés alatt álló cég vagyona előreláthatóan fedezi a várható felszámolási költségeket, és a céggel szemben követelés bejelentésére került sor, akkor a Ctv. 118. § (3) bekezdés a) pontja alapján a cégbíróság megszünteti a kényszertörlési eljárást, és kezdeményezi a cég ellen felszámolási eljárás megindítását azzal, hogy a Ctv. 117. § (7) bekezdése szerinti költségek viselésére a céget kötelezi.
A Ctv. 118. § (6) bekezdésének második mondata szerint abban az esetben, ha a cég fellelhető vagyoná-
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás