Megrendelés

Dr. Török Judit: Emlékeztető a Kúria Polgári Kollégiumának Gazdasági Szakága által 2012. február 29-én megrendezett konferenciáról (BH, 2012/6., 509-515. o.)[1]

A csőd- és felszámolási eljárásokat lefolytató első- és másodfokú bíróságok bírái részvételével megtartott konferencián, a - több mint száz - résztvevő, dr. Csőke Andrea kúriai bíró és dr. Juhász László - a Pécsi Ítélőtábla Polgári Kollégiumának vezetője - által összeállatott vitaanyag alapján, megtárgyalta a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 2012. január 1-jén, illetve március 1-jén hatályba lépett módosításai következtében felmerült vitás jogértelmezési kérdéseket. A tanácskozás eredményeként a résztvevők az alább részletezett többségi álláspontot fogadták el (az elfogadott álláspont vastagon kiemelve):

I. Általános rendelkezések

1. Alapítványok, egyesületek fizetésképtelenségi eljárásai

A) 2012. január 1-jétől az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban: Civtv.) II. fejezetében foglaltak szerint az alapítványok és egyesületek ellen csőd-, illetve felszámolási eljárások folytathatók le.

A hatályba léptető rendelkezések nem szólnak arról, hogy a már bejegyzett, vagy csak az ezt követően létrejövő civil szervezetek ellen kezdeményezhetők csőd- és felszámolási eljárások, ezért - eltérő szabályozás hiányában - a 2012. január 1-jén már létező, illetve ezt követően létrejövő alapítványok és egyesületek ellen kezdeményezhetők ezek az eljárások.

B) A Civtv. II. fejezete 10. § (2) bekezdése szerint "ahol a Cstv. Cégközlönyt említ, ott a civil szervezetek vonatkozásában a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvényben meghatározott nyilvántartását kell érteni."

A civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló 2011. évi CLXXXI. törvény (a továbbiakban: Civnyilv.tv.) által létrehozott országos névjegyzék az interneten 2012. június 30-tól kezdődően működik. A 43. § (3) bekezdése, 74. § (3) bekezdése, 84. § (2) bekezdése, 93. § (1)-(2) bekezdése, 100. § (1), (3), (5) bekezdése alapján azt lehet megállapítani, hogy

2012. június 30-áig - a korábbi gyakorlatnak megfelelően (sportegyesület, pénztárak), az alapítványokkal, illetve egyesületekkel szemben megindított fizetésképtelenségi eljárások esetén a hitelezőknek szóló hirdetményt a Cégközlönyben kell közzétenni, és egyidejűleg tájékoztatni kell a nyilvántartást vezető bíróságot egy átiratban a csőd-, illetve felszámolási eljárás megindításáról.

2012. június 30-tól kezdődően nem állapítható meg egyértelműen az, hogy a hitelezők számára külön felhívás megjelenik-e a Cégközlönyben, vagy csak az adósuk nyilvántartását tartalmazó országos cégjegyzékből szerethetnek tudomást arról, hogy a fizetésképtelenségi eljárás az alapítvánnyal, vagy az egyesülettel szemben megindult.

Nem értelmezhető ugyanis a Civtv. 10. § (2) bekezdésének fent idézett rendelkezése tükrében a Civnyilv.tv. 93. § (2) bekezdésének az a rendelkezése, mely szerint " az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott adatokat, valamint a szervezet neve (rövidített neve) mellett a "felszámolás alatt" ("f. a.") toldat bejegyzését, (amennyiben a felszámolási eljárást végelszámolás előzte meg, az arra utaló toldat törlését), a képviselet módja változásának bejegyzését, a korábbi képviseletre jogosultak törlését, a felszámolóra, illetve a felszámolóbiztosra vonatkozó adatokat (név, székhely, lakóhely) a csődeljárást, illetve a felszámolási eljárást lefolytató bíróság végzése alapján hivatalból kell rögzíteni a nyilvántartásban, a csődeljárást, illetve a felszámolást elrendelő jogerős végzés közzétételével egyidejűleg."

C) Az alapítványok és egyesületek csődeljárására külön szabályokat nem állapít meg a Civtv. A felszámolási eljárásra vonatkozó rendelkezéseket csak a Cstv. 27. § (2) bekezdés a) pontja tekintetében változtatta meg oly módon, hogy a hitelezőknek a követelésük esedékességétől számított, a fizetési felszólítás elküldéséig előírt minimális várakozási időtartamot (amely más adósok esetében 2012. március 1-jétől kezdődően 20 nap) megemelte 60 napra a Civtv. hatálya alá eső speciális adósok tekintetében [Civtv.10. § (3) bekezdés].

D) A Civtv. 10. § (3) bekezdésében az a feltétel található, hogy az alapítvány, illetve egyesület fizetésképtelensége nem állapítható meg, "ha a civil szervezet nem vitatott vagy elismert tartozását meghaladóan állami vagy önkormányzati szerv felé nem vitatott vagy elismert követelése áll fenn költségvetési támogatási jogviszony keretében."

Ha nem "költségvetési támogatási jogviszony" jog­címen áll fenn az adós követelése az állami vagy önkormányzati szerv felé, hanem más jogviszony a követelés alapja, vagy más személyekkel szemben áll fenn követelése, és ez a követelése nagyobb, mint a tartozása, a civil szervezet fizetésképtelenségének megállapítását ez nem akadályozza meg.

E) A Civtv. 10. § (5) bekezdése szerint "a Cstv. 27. § (2) bekezdés a) és b) pontja szerinti esetekben a bíróság a civil szervezet kérelmére a Cstv. 26. § (3) bekezdésének alkalmazása helyett legfeljebb kilencven napos fizetési haladékot adhat, és egyben reorganizációs terv készítését rendeli el. A bíróság a fizetésképtelenséget megállapítja, ha a civil szervezet a határidő leteltekor a reorganizációs tervet nem nyújtja be, vagy ahhoz nem csatolja a hitelezőkkel kötött megállapodást az adósságok rendezéséről, továbbá a vagyonhiány és forráshiány megszüntetésére a civil szervezet legfőbb szerve által hozott döntéseket".

A 90 napos fizetési haladék megadásakor a bíróságnak a határidő pontos meghatározása mellett

- el kell rendelnie a reorganizációs terv készítését és

- a jogkövetkezményekre történő figyelmeztetés terhe mellett fel kell hívnia az adóst arra, hogy a fizetési haladék lejártáig csatolja

- az adósságok rendezéséről a hitelezőkkel kötött megállapodást, valamint

- a civil szervezet legfőbb szerve által hozott döntést tartalmazó iratot, melyben a vagyonhiány és forráshiány megszüntetéséről határoznak.

Az adósnak a megállapodást azokkal a hitelezőkkel kell megkötnie, akiket maga hitelezőnek ismer el.

Nincs szükség az eljárásban arra, hogy valamennyi hitelezőt a bíróság ellenőrizze, mert ha az adós az eljárást kezdeményezővel megállapodik, ezzel a fizetésképtelensége megszűnik. Ebben az eljárásban a többi hitelező, akivel az adós megállapodott, nem minősül félnek, ezért a velük kötött megállapodás nem vizsgálható.

Miután a törvény nem tartalmaz semmilyen jogkövetkezményt a megállapodásba be nem vont hitelezőkre nézve, ezért az a hitelező akivel nem állapodott meg az adós, minden további nélkül kezdeményezhet eljárást az adós ellen a teljes követelésére hivatkozva még akkor is, ha a megállapodásban résztvevő hitelezők a résztörlesztésben, vagy a követelésük csökkentésében vagy a követelésük csökkentésében állapodtak meg.

A jogszabály nem rendelkezik arról, hogy a hitelezőknek milyen mértékben kell hozzájárulniuk a megállapodáshoz, ezért csak az fogadható el, ha valamennyi megállapodásba bevont hitelező hozzájárul a megállapodáshoz (ebben az esetben nincs szó "kényszeregyezségről").

Ha valamennyi hitelező hozzájárul a megállapodáshoz, akkor a felek döntésén múlik, hogyan állapodnak meg. Jogszabályi előírás hiányában, eltérő is lehet az egyes hitelezők kielégítésének mértéke.

A törvény a reorganizációs terv elfogadását a hitelezők tekintetében nem írja elő, ez az adós legfőbb szervének a feladata.

2. Függő követelés - függő kötelezettség

A módosításban részben új pontba került a Cstv. szerinti "függő követelés" meghatározása [3. § (1) bekezdés g) pont], részben pedig megjelent a Számviteli törvény szerinti függő követelés és függő kötelezettség fogalom a Cstv.-n belül.

Ha a törvény nem "számviteli törvény szerinti függő követelésről" beszél, hanem csak "függő követelésről", abban az esetben mindig a Cstv. 3. § (1) bekezdés g) pontja szerinti fogalmat kell érteni, mely csak a felszámolási eljárásban értelmezhető.

3. A hitelező fogalma

A Cstv. 3. § (1) bekezdés c) pontja szerinti hitelezői fogalomból hiányzik annak meghatározása, hogy a felszámolási eljárásban ki a hitelező, de ez a felszámolás kezdő időpontjáig tartó időszakban a Cstv. 27. § (2) bekezdésében található fizetésképtelenségi okokból, illetve a felszámolás kezdő időpontja után a Cstv. 46. § (5)-(8) bekezdéseiből meghatározható.

A készfizető kezes csődeljárásában bejelenthető hitelezői igénnyel kapcsolatban ismertetésre került a Legfelsőbb Bíróság Gfv. X. 30.126/2011/6. számú végzésében kifejtett jogi álláspont (megtalálható: www.lb.hu és a www.kuria-birosag.hu honlapon az Egyedi ügyekben hozott határozatok menüpontban a Fizetésképtelenségi ügyek almenű Csőd címszava alatt).

II. Csődeljárás

1. A moratórium tartama

A csődeljárást megindító (fizetési haladékot tartalmazó) végzés 2012. március 1-jéig tartalmazta azt a felhívást, hogy az adóst - a törvény erejénél fogva - 90 napos fizetési haladék illeti meg.

A 2012. március 1-jétől hatályba lépett Cstv. 10. § (4) bekezdése szerint a "fizetési haladék a közzétételt követő 120. napot követő második munkanap 0 óráig" tart (kivéve, ha a bíróság a fizetési haladékot meghosszabbítja), azonban a 10. § (2) bekezdése a közzétételben nem írja elő azt, hogy erről a hitelezőket tájékoztatni kell.

A tájékoztatási kötelezettség elmaradásának az az oka, hogy

a) ha a fizetési haladék meghosszabbításáról határoznak a hitelezők, akkor a Cstv. 18. § (11) bekezdése alapján a bíróság azt meghosszabbítja;

b) amennyiben a törvényben előírt fizetési haladék tartamán belül (120 nap+ vagy meghosszabbított időtartam) nem jön létre egyezség, akkor a vagyonfelügyelő bejelentése (Cstv. 10. § (4) bekezdés és 18. § (11) bekezdés) alapján a bíróság a csődeljárást megszünteti és a fizetési haladékot a felszámolás kezdő időpontjáig meghosszabbítja;

c) ha a fizetési haladék tartama alatt létrejön az egyezség, akkor a Cstv. 21/A. § (3) bekezdés hatodik mondata szerint az egyezséget jóváhagyó jogerős végzés Cégközlönyben való közzétételével szűnik meg a fizetési haladék.

Nem fordulhat elő tehát olyan helyzet, hogy a fizetési haladék a csődeljárás tartama alatt lejár. A bíróságnak kell figyelemmel kísérnie, hogy a b) pontban írt helyzetben a moratórium a vagyonfelügyelő bejelentése nélkül ne járhasson le, ennek érdekében a fizetési haladék lejárata előtt fel kell szólítania a vagyonfelügyelőt - amennyiben az adós az egyezséget nem csatolja be -, hogy tegye meg nyilatkozatát.

A csődegyezséget jóváhagyó végzés fellebbezhető, és bár a Cstv. 21/C. § (3) bekezdése szerint a fizetési haladék a törvény erejénél fogva hosszabbodik meg - a fizetési haladék alatt kötött egyezséget jóváhagyó végzés miatt - a jogerős végzés közzétételéig, de a jogbiztonság érdekében ilyen esetben is szükség van arra, hogy a bíróság az egyezséget jóváhagyó végzésének meghozatalával egyidejűleg - külön végzésben - a fizetési haladékot a jogerős csődegyezséget jóváhagyó végzés közzétételéig, illetve a felszámolás kezdő időpontjáig meghosszabbítsa. (Előre ugyanis nem állapítható meg, hogy az elsőfokú bíróság egyezséget jóváhagyó végzése - amelyet még a fizetési haladék tartama alatt hozott - jogerőre emelkedik-e, vagy a másodfokú bíróság azt megváltoztatja.)

A csődeljárást megszüntető végzés esetén a fizetési haladék meghosszabbításának a kötelezettségét a törvény ki is mondja a 21/B. §-ban. Célszerű a fizetési haladék meghosszabbításáról szóló határozatot külön végzésben meghozni, mely nem fellebbezhető és azonnal közzéteendő.

2. A beszámítás és a be nem jelentett követelések kapcsolata [Cstv. 11. § (2) bekezdés és a 20. § (3) bekezdés]

A 2011. évi CXV. törvény módosította 2011. augusztus 4-től a Cstv. 20. § (3) bekezdését és korlátozta annak a hitelezőnek az igényérvényesítési jogát, aki a csődeljárásban nem jelentette be hitelezői igényét.

A Cstv. 20. § (3) bekezdése szerinti korlátozás csak akkor hat ki a be nem jelentkezett hitelezők követelésére, ha az adós és a bejelentkezett hitelezők egyezséget kötöttek egymással és azt a bíróság jogerősen jóváhagyta.

Abban az esetben, ha a megindított csődeljárás eredménytelen volt és a bíróság hivatalból megindította a felszámolást, a csődeljárásban be nem jelentkezett hitelező tekintetében a Cstv. 20. § (3) bekezdése szerinti korlátozások nem állnak fenn, tehát teljes követelését - tőke, ügyleti kamat, költség, késedelmi kamat, pótlék, bírság stb. - bejelentheti a megindult felszámolási eljárásban.

A Cstv. 20. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezésre tekintettel a Cstv 11. § (2) bekezdés a) pontjának a beszámításra vonatkozó rendelkezése a peres eljárásokban a következőképpen értelmezendő:

Ha az adós által indított perben

(1) az alperes a csődeljárás kezdő időpontja előtt bejelentette beszámítási kifogását - bár esetleg hitelezőként nem jelentkezett be a csődeljárásban -, teljes egészében beszámíthatja a jogszerű igényét, azt el kell bírálnia a peres bíróságnak; (Amennyiben a beszámítási kifogás megalapozott, úgy a beszámítási kifogás bejelentésének - moratórium előtti - időpontjára kell elszámolni a követelést-tartozást, ezért a moratórium nem hat ki rá.)

(2) az alperes nem jelentett be a moratórium kezdő időpontja előtt beszámítási kifogást, és nem érvényesítette a követelését hitelezőként a csődeljárásban - melyben a bíróság az adós és a hitelezői között létrejött egyezséget jogerősen jóváhagyta -, az alperes a Cstv. 20. § (3) bekezdésében foglaltak szerint nemcsak, hogy a csődeljárás alatt nem számíthatja be a követelését a tartozásába [Cstv. 11. § (2) bekezdés], de a csődeljárás befejezése után sem.

Ha a csődeljárásban nem születik egyezség, úgy a hivatalból meginduló felszámolási eljárás tartama alatt az adós által indított perben, a Cstv. 38. § (3) bekezdése alapján, a felszámolásban hitelezőként nyilvántartásba vett követelését számíthatja be.

(3) az alperes nem jelentett be a moratórium kezdő időpontja előtt beszámítási kifogást, de bejelenti a csődeljárásban az igényét - és a csődeljárásban egyezség születik -, akkor a csődeljárást követően az alperes (hitelező) beszámítási kifogásánál is csak az egyezségben foglalt mértékben lehet figyelembe venni a beszámítani kívánt követelését.

3. Hitelezői igények kezelése a csődeljárásban

A) Milyen hitelezői igényeket kell bejelenteni a vagyonfelügyelőhöz?

a) Nem kell bejelenteni:

- a 11. § (1) bekezdése szerinti követeléseket (moratórium alól kivett)

- a 3. § (1) bekezdés g) pont szerinti függő követeléseket, továbbá

- az adós számviteli törvény szerinti függő kötelezettségeivel összefüggő azon igényeket, amelyekkel összefüggésben jövőbeli eseménytől függ, hogy keletkezik-e az adós számára fizetési kötelezettség

b) Be kell jelenteni a csődeljárás kezdő időpontjában már létező, vagy a csődeljárás során keletkező azon követeléseket, amelyek

- lejártak, vagy még nem jártak le,

- vitatottak vagy elismertek.

B) Nyilvántartásba vétel

1) Valamennyi hitelezői csoportban létezik a biztosított-nem biztosított hitelezői osztály.

2) Csak a vagyontárgy értéke erejéig minősül egy követelés biztosítottnak (csak azok minősülnek biztosított hitelezői igényeknek, amelyek kifizetését a biztosítékul szolgáló tárgy értéke ténylegesen fedezné).

3) Az adós vagyontárgyán kell fennállnia a biztosítéknak ahhoz, hogy a követelés biztosított követelésnek minősüljön.

4) Biztosítottnak minősül a követelés, ha az ingóságot a végrehajtás során lefoglalták.

C) Vitatott hitelezői igények

Ha a hitelező a követelését az adóssal szemben a csődeljárás kezdő időpontjában peres/nemperes eljárásban már érvényesítette, ezt a követelését is be kell jelentenie a vagyonfelügyelőnek, aki ezt a követelést vitatott igényként veszi nyilvántartásba. Ilyen esetben a hitelező köteles igazolni a vagyonfelügyelőnek a követelésének bejelentésén és a nyilvántartásba vételi díj megfizetésén felül azt, hogy az eljárás az adóssal szemben folyamatban van.

Ha a határidőben bejelentett követelést, mely után a nyilvántartásba vételi díjat a hitelező megfizette, a vagyonfelügyelő vitatja, úgy a hitelező dönthet:

a) Vagy a vagyonfelügyelő nyilatkozatában meghatározott határidőn belül igazolja, hogy a peres eljárást az adóssal szemben megindította. Ennek elmaradása esetén a vagyonfelügyelőnek a hitelezőt törölnie kell a nyilvántartásból és a befizetett nyilvántartásba vételi díjat vissza kell utalnia a részére. (Célszerű 5 napos határidőt biztosítani a hitelezőnek, figyelemmel a 12. § (5) bekezdésében szereplő kifogás-benyújtási határidőre is.);

b) Vagy a vagyonfelügyelő nyilatkozata alapján kifogást nyújthat be a bírósághoz a vagyonfelügyelő intézkedése ellen. Amennyiben a bíróság helytállónak tartja a vagyonfelügyelő nyilatkozatát, akkor a hitelezőnek az a) pont szerint eljárva igazolnia kell a per megindítását, illetve a vagyonfelügyelőnek az ott leírtak szerint kell eljárnia.

D) Szavazatszámítás és szavazás [Cstv. 18. § (5) bekezdés]

A "töredékszavazat érvényesítésének nincs helye" kifejezést a bekezdés teljességében kell értelmezni, ebből következően a 12. § (2) bekezdés b) pontjának bc)-bd) alpontjai szerint kiszámított szavazatoknál sem lehetséges törtszámú szavazat figyelembe vétele.

Ha a csődeljárást megelőzően történt követelés-engedményezések befolyásolhatják a szavazatok számát, akkor a törvénynek azon rendelkezése értelmezésénél, mely szerint "a szavazatszámítást nem befolyásolja a csődeljárás iránti kérelem benyújtását megelőzően 180 napon belül, vagy a csődeljárás iránti követelés benyújtását követően a hitelezői követelés más hitelezőre történő engedményezése" az vizsgálandó, hogy az engedményezésről mikor értesítették az adóst. Ez az időpont ellenőrizhető egy harmadik személy által.

A nyilvántartásba vételi díjat az adóssal szembeni követelésként kell nyilvántartani.

A Cstv. 12. § (2) bekezdés b) pontjának ba), bc) és bd) pontjában az adós által bejelentett, a vagyonfelügyelő által elismert és nyilvántartásba vett követelés összegéhez a befizetett nyilvántartásba vételi díjat hozzá kell adni és ennek alapján kell a hitelező szavazatait kiszámítani.

A bb) pontba tartozó vitatott hitelezői igények esetében a nyilvántartásba vételi díjat a hitelező tekintetében nyilván kell tartani, a követelés vitatottságának fenn­álltáig ez a nyilvántartásba vételi díjként befizetett összeg nem keletkeztet szavazati jogot. Ha a követelés jogosságát a csődeljárás tartama alatt megállapítják, úgy a ba), bc)-bd) pontokba átsorolt követeléshez a nyilvántartásba vételi díjat hozzá kell adni, és a szavazatot ennek megfelelően kell kiszámítani.

Ha a követelést a csődeljárás tartama alatt jogerősen elutasítják, a nyilvántartásba vételi díjat a vagyonfelügyelőnek vissza kell utalnia a hitelezői igény bejelentője részére.

Ha a vitatott igény elbírálása a csődeljárás tartama alatt nem történik meg, úgy a csődeljárás befejezése miatt megállapított vagyonfelügyelői díj kiegyenlítésére a vitatott igény alapján befizetett nyilvántartásba vételi díjat fel lehet használni, és a nyilvántartásba vételi díjból eredő követelést a vitatott hitelezői igény jogosultja a követelés elbírálását követően az adóstól igényelheti.

Ha a hitelező követelését különböző hitelezői csoportokba, illetve hitelezői osztályokba kell sorolni, úgy

- a vitatott, illetve egyéb csoportokba sorolás esetén - amennyiben a követelés nem éri el a 10 millió forintot - a nyilvántartásba vételi díjat arányosan kell szétosztani a követelés besorolása szerint;

- ha a nem vitatott követelés nagyobb, mint 10 millió forint, a követeléssel együtt sorolva a nem vitatott - ba), bc) illetve bd) - csoportokban kell a nyilvántartásba vételi díjat figyelembe venni és a követeléshez hozzáadva a szavazatot kiszámítani.

E) Az adóssal összefonódásban állók hitelezők igénye utáni szavazatok számítása

A Cstv. 12. § (2) bekezdés b) pont bc) alpontba sorolt, adóssal összefonódásban álló hitelezők igénye után a szavazatokat ki kell számítani, azt negyedelni kell (csak egész számú szavazat vehető figyelembe).

A Cstv. 18. § (5) bekezdésének azt a rendelkezését, amely szerint "a 12. § (2) bekezdés bc) pontja szerinti azon hitelezőt, amely a csődeljárás alatt legalább az adós jegyzett tőkéjét elérő mértékű reorganizációs célú hitelnyújtással összefüggő részedés-szerzés révén válik az adós többségi befolyással rendelkező tulajdonosává, vagy olyan gazdálkodó szervezet, amely az adóssal együtt a gazdasági társaságokról szóló törvényben meghatározott elismert vagy tényleges vállalatcsoport tagja, és az adósnak a csődeljárás alatt legalább az adós jegyzett tőkéjét elérő reorganizációs célú kölcsönt vagy hitelt nyújt" úgy kell értelmezni, hogy amennyiben a hitelező ilyen tőkeemelést hajt végre, illetve ilyen kölcsönt nyújt, akkor személyében - valamennyi korábbi követelésére nézve is - megszűnik az a rendelkezés, hogy a kiszámított szavazatait negyedelni kell. Ilyen esetben tehát a hitelező a ba) csoportba sorolt hitelezőkkel együtt a kiszámított szavazatainak összességével szavazhat.

4. A vagyonfelügyelői díj számítása [Cstv. 16. § (3) bekezdés]

A vagyonfelügyelői díj számítás új szabályai szerint - eltérően a korábbi szabályok értelmezése alapján a Legfelsőbb Bíróság Gfv. X. 30.279/2010/3. számú végzésében meghatározott számítási módtól - az adós mérleg főösszegét alapul véve, a törvényben meghatározott előző sávban elért százalékhoz kell hozzáadni a sáv fölötti, a másik sáv felső értékét el nem érő összeg alapján kiszámított összeget. Ha például a mérleg főösszeg eléri a Cstv. 16. § (3) bekezdés c) pontjában meghatározott értéket és az alapján kell a díjat kiszámítani, akkor nem az a+b+c képlet, hanem a b+c képlet alapján kell számolni, míg a d) pontnál a c+d képlet alapján.

5. Csődegyezség jóváhagyása és a csődeljárás befejezetté nyilvánítása (az egyezség jogszabályoknak megfelelő vizsgálata)

Az egyezség jogszabályoknak megfelelő vizsgálata azt jelenti, hogy a bíróságnak [a 2/2010. (VI. 28.)] PK vélemény 4. pontjának analóg alkalmazásával), a nyilvánvaló jogszabálysértést kell figyelembe vennie, azaz azt, amely az egyezségből, illetve a becsatolt iratok tartalmából nyilvánvalóan szembetűnik (például olyan rendelkezéseket tartalmaz az egyezség, amelyek - nem gazdaságilag, hanem egyébként - végrehajthatatlanok; vagy szabálytalan volt az eljárás), valamint érdemben vizsgálnia kell az egyezségben foglaltakkal egyet nem értő hitelező által megjelölt jogszabálysértés fennállását.

6. A hatályba léptető rendelkezéseknek a folyamatban levő csődeljárásokra való kihatása [Cstv. 83/A. § (1) és (3) bekezdés]

Az egyezségi tárgyalások megkezdésének az minősül, ha az adós és a hitelezők érdemben megkezdték a tárgyalásokat 2012. március 1-jéig. Ilyen esetben a Cstv. 21/A-C. §-aiban foglalt valamennyi rendelkezés figyelembe veendő.

III. Felszámolás

1. A hatályba lépésnek a folyamatban levő felszámolási eljárásokra való kihatása

A Cstv. 83/A. § (1) bekezdés értelmében főszabályként az új rendelkezéseket a hatálybalépést követően kezdeményezett csődeljárásokban és felszámolási eljárásokban kell alkalmazni.

A) A Cstv. módosítással érintett 31. §-át, 33/A. §-át, 40. §-át, 63. § (2) bekezdését, 63/A. §-át és a 63/B. § (6)-(7) bekezdésében foglaltakat a törvény hatálybalépésekor már folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell, amennyiben még nem került sor a felszámolás elrendelésére.

Figyelemmel arra, hogy az érintett rendelkezések a felszámolás kezdő időpontja utáni időszakra vonatkozó szabályokat tartalmaznak, és nincsenek kihatással a felszámolást elrendelő végzésre, vagy az ahhoz kapcsolódó jogkövetkezményekre, ezért a "felszámolás elrendelése" fogalom alatt nem a bíróság eljárási intézkedését (a felszámolást elrendelő végzés meghozatalát, vagy annak jogerőre emelkedését), hanem annak jogkövetkezményét, azaz a felszámolás megindulását (kezdő időpontját) kell érteni. Ebből következően a fenti szakaszok azokban a felszámolási eljárásokban már alkalmazandók, amelyeket ugyan korábban kezdeményeztek, de a felszámolás közzétételére még nem került sor 2012. március 1-jéig.

B) A hatályba léptető rendelkezés a vagyon értékesítésével kapcsolatos Cstv. 49/A. § (4) bekezdését és 49/C. §-t érintően mondja ki, hogy a hatálybalépésekor már folyamatban lévő felszámolási eljárásokban is alkalmazni kell, amennyiben nem kezdődött meg a vagyon értékesítése.

A "vagyon értékesítés megkezdése" kifejezés alatt azt kell érteni, hogy a felszámoló a vagyon értékesítésére vonatkozó hirdetményt közzéteszi. Amennyiben ez nem történt meg 2012. március 1-jéig, úgy a már folyamatban levő eljárásokban is alkalmazni kell a Cstv. 49/A. § (4) bekezdését és a 49/C. § rendelkezéseit.

2. A hitelezői képviselő

A Cstv. 5/A. § (1) bekezdéséből egyértelmű, hogy a választmányban csak hitelezők vehetnek részt, a hitelezői képviselő a választmány jogosítványaival rendelkezik, ezért kizárólag hitelező lehet hitelezői képviselő.

3. Illetékesség

Ha az adós ellen csőd- illetve felszámolási kérelem érkezik, a bíróságnak vizsgálnia kell, hogy a kérelem beérkezése előtti 180 napban az adós megváltoztatta-e a székhelyét.

Amennyiben a székhelyváltozást követő 180 napos határidő alatt felszámolási eljárást kezdeményeztek az adós ellen az illetékes (korábbi székhely szerinti) bíróságon, de a felszámolás elrendeléséről a bíróság még nem hozott végzést, ez a bíróság lesz illetékes a székhelyváltozást követő 180 napon belül, illetve azt követően benyújtott csődkérelmek alapján indítandó csődeljárás lefolytatására [Cstv. 6. § (1a) bekezdés].

Ugyanakkor a felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelmet - a székhelyváltozást követő 180 nap eltelte után - az új székhely szerinti bíróságon kell benyújtani. A bíróságnak - akár felszámolási, akár csődeljárást kezdeményeznek előtte -, meg kell vizsgálnia, hogy az adós megváltoztatta-e a kérelem beadása előtti 180 napban a székhelyét, s ha igen, akkor a korábbi székhely szerinti bíróságon hivatalból tudakozódnia kell az adós ellen esetlegesen folyamatban lévő eljárásokról. [6. § (1b) bek.]

A 6. § (1b) bekezdésnek csak csődeljárás esetén van jelentősége, ezért a székhelyváltozás bejegyzésétől számított 180 napon túl már csak az új székhely szerinti bíróságon lehet felszámolási eljárást kezdeményezni, akkor is, ha van olyan felszámolási eljárás, amelyben a korábbi székhely szerinti bíróság még nem hozott elsőfokú határozatot. A korábbi székhely szerinti bíróság megkeresése felszámolás esetén arra irányulhat, hogy hoztak-e felszámolást elrendelő jogerős határozatot.

Amennyiben az adós több alkalommal változtat székhelyet a kérelem beadása előtti 180 napon belül, az első székhelyváltozástól kell számítani a 180 napot. Amennyiben nem indítottak csőd- illetve felszámolási eljárást az első székhelyváltozás bejegyzésétől számított 180 napon belül, de a második székhelyváltozástól számított 180 nap még nem telt el, úgy az első székhelyváltozáskor bejegyzett székhely szerinti bíróság jár el, és nem a második székhely szerinti bíróság.

Ezek a szabályok a 2012. március 1-je után érkezett kérelmek alapján indult ügyekben alkalmazandók, a hatályba lépés előtti székhelyáthelyezéseket figyelembe kell venni.

4. A fizetésképtelenség megállapítása

A) 200 000 Ft alatti követelésre hivatkozással nem kezdeményezhető felszámolási eljárás

Amennyiben nem éri el a hitelező követelése a 200 000 Ft-ot, a Cstv. 6. § (3) bek. alapján alkalmazandó Pp. 130. § (1) bek. b) pontja alapján (a követelés érvényesítése más hatóság - a közjegyző, illetve végrehajtó - hatáskörébe tartozik) kell a követelést elutasítani.

Ha a felszámolási kérelemben megjelölt tőke összegének a nem vitatott mértéke az eljárás tartama alatt 200 000 Ft alá csökken, az eljárást megszüntetni nem lehet, a kérelmet érdemben kell vizsgálni. Nem befolyásolja az eljárás folytatását az sem, ha az adós teljesítése miatt csökken 200 000 Ft alá a követelés tőke összege.

B) A fizetési felszólítás

A fizetési felszólításnak tartalmaznia kell legalább a követelés jogcímét, összegét, megfizetésének határidejét, s meg kell határoznia azt a végső határidőt, amelynek eredménytelen elteltét követően a hitelező meg kívánja indítani a felszámolási eljárást vagy egyéb jogi úton kívánja érvényesíteni a követelését.

A törvényi előírásból következik, hogy a hitelező által megadott határidő előtt benyújtott felszámolási kérelem "idő előttinek" minősül, azt a Cstv. 6. § (3) bekezdése alapján alkalmazandó Pp. 130. § (1) bekezdés f) pontja alapján el kell utasítani.

A Cstv. 25. § (1) bekezdés f) pontja szerint érdemi vizsgálat nélkül, hivatalból el kell utasítani a kérelmet, ha az írásbeli felszólítás nem tartalmazza az új tartalmi elemeket.

A 2012. március 1-je után érkezett kérelmek alapján indult eljárásokban a korábbi szabályoknak megfelelő felszólításokat el kell fogadni, mert a hitelező mindig a hatályos szabályozás alapján eljárva tudja megtenni a szükséges jogi lépéseket, beleértve a felszólítás kézbesítését is. Amennyiben tehát a felszólítást 2012. március 1-je előtt kézbesítették az adósnak, és az megfelelt az akkor hatályos rendelkezéseknek, de nem elégíti ki a március 1-jét követő előírásokat, ennek ellenére megalapozza a fizetésképtelenség megállapítását a 2012. március 1-jét után érkezett ügyekben.

C) A követelés vitatása

A követelés akkor válik vitatottá a 2012. március 1-jén hatályba lépett rendelkezések szerint, ha az adós vitató nyilatkozata érdemben kétségbe vonja a fizetési kötelezettség jogcímét, fennállását, esedékességét, mértékét vagy összegét.

A bíróság köteles elfogadni a korábbi szabályozásnak megfelelő vitatást, ha a vitatásra rendelkezésre álló idő 2012. március 1-je előtt letelt.

Amennyiben a vitatásra rendelkezésre álló idő részben átnyúlik 2012. március 1-je utáni időre, de az adós március 1-je előtt megtette a vitató nyilatkozatát, akkor el kell fogadni a régi szabályok szerinti, indokolás nélküli vitatást. A joghatást a vitatás március 1-je előtt kiváltotta, ezért nem lehet megismételtetni azt az adóssal.

Amennyiben az adós 2012. március 1-je után teszi meg a vitató nyilatkozatát, annak meg kell felelnie az új szabályoknak.

Amennyiben a vitatás teljes időszaka 2012. március 1-je utáni időre esik, a vitatást csak akkor lehet elfogadni, ha érdemi vitatásról van szó. Amennyiben a vitatás nem tekinthető érdeminek, a bíróságnak a követelést nem vitatottként kell megvizsgálnia, és kiegyenlítésének hiányában el kell rendelnie az adós felszámolását.

A Cstv. 27. § (2c) pontja szerinti felsorolást nem lehet szűkítően értelmezni, az is elegendő, ha az adós vitatása a felsoroltak közül legalább az ott felsorolt okok egyikére vonatkozik, vagy a felsorolásban nem szereplő, de tartalmában a követelés vitatásának minősülő nyilatkozatot tartalmaz.

Az összegszerűségre vonatkozó vitatás nem zárja ki, hogy a részben elismert és ki nem egyenlített tartozás miatt a bíróság megállapítsa az adós fizetésképtelenségét, mivel az elismert összegre a vitatás nem terjed ki.

D) A beszámítás

A Cstv. 27. § (2) bekezdés a) pontja esetében az adós a tartozásának beszámítással történt teljesítésére csak akkor hivatkozhat, ha a Cstv. 27. § (5) bekezdésében felsorolt a)-c) pontok valamelyikében felsorolt feltételek fennállását bizonyítani tudja. Ebben az esetben a felszámolási eljárást soron kívül meg kell szüntetni. Ha ezt nem tudja bizonyítani, úgy a követelés nem minősül vitatottnak és - a hitelező követelése kielégítésének hiányában - el kell rendelni az adós felszámolását.

5. A szünetelés

A 2012. március 1-je után indult felszámolási eljárásokban fellebbezési szakban is lehet kérni az eljárás szünetelésének megállapítását "a felszámolást elrendelő végzés jogerőre emelkedéséig".

Amennyiben a felek a felszámolást elrendelő végzés ellen fellebbezéssel nem élnek, hanem a fellebbezési határidő leteltét megelőzően - jogerőre emelkedés előtt - jelentik be a szünetelés iránti igényüket, a bejelentés időpontjától az eljárás a Pp. 137. § (1) bekezdés a) pontja alapján szünetel, a Pp. 137. § (2) bekezdése értelmében azonban a szünetelés a határidők folytatását nem érinti, az elsőfokú bíróság végzése elleni fellebbezés határideje ezért a kézbesítéstől számított 15 napon mindenképpen lejár. Ha az eljárás folytatását kérik a felek, akkor arra nem lesz lehetőségük, hogy fellebbezést nyújtsanak be, mert a fellebbezési határidő időközben letelt. Ha a 6 hónapi szünetelés alatt kérik az eljárás folytatását, akkor az elsőfokú bíróságnak meg kell állapítania a felszámolást elrendelő végzés jogerőre emelkedését, és a közzétételről kell intézkednie.

Ha az elsőfokú bíróság végzésének meghozatalát követően - a fellebbezési határidőben - nyújtják be a felek a szünetelésre irányuló kölcsönös megegyezésüket tartalmazó kérelmüket, úgy azt a fellebbezéssel együtt kell előterjeszteniük. Ebben az esetben a másodfokú eljárás szünetel, és a Pp. 255. § (2) bekezdése alapján, ha szünetelés folytán megszűnik a felszámolási eljárás, akkor az elsőfokú határozat hatályát veszti.

Mindaddig, amíg a másodfokú bíróság nem hozza meg a másodfokú határozatot, az adós és az eljárásban résztvevő hitelező közös kérelmükben a szünetelésre vonatkozó kölcsönös megegyezésüket bejelenthetik. A másodfokon hozott határozat esetében - mivel nem fellebbezhető -, a meghozatalakor bekövetkezik az "alaki" jogerő, minden további jogcselekmény nélkül, ezért a szünetelést a másodfokú határozat meghozataláig lehet kérni.

6. Az eljárás megszüntetése

A Cstv. 26. § (3a) bekezdése kimondja, hogy a felszámolási eljárás iránti kérelemtől az ellenérdekű fél hozzájárulása nélkül el lehet állni a felszámolás kezdő időpontjáig. Az eljárás megszüntetéséről az a bíróság rendelkezik, amely előtt az eljárás az elállás bejelentésekor folyamatban van. A jogalkotás ezzel a megoldással túllépett a Pp. szabályain, hiszen akkor is lehetőség van az eljárás megszüntetésére, ha már jogerős döntés született az adós fizetésképtelenségéről, ezzel a felek rendelkezési jogát megerősítette.

Ha az elálló nyilatkozat a másodfokú bíróság határozatának meghozatalát követően érkezik a másodfokú bíróságra, úgy az iratok visszaküldését követően az elsőfokú bíróságnak kell döntenie az eljárás megszüntetéséről.

Javaslatok jogszabályváltoztatásra

1) A Civtv. 10. § (2) bekezdése és a Civnyilv.tv. 93. § (2) bekezdése ellentmondásos, ezért javasoljuk, hogy a Civnyilv.tv. e részének hatályba lépéséig a jogalkotó ezeket a rendelkezéseket hozza összhangba és tegye egyértelművé, hogy a hitelezői követelések bejelentésére történő felhívásra hol kerül sor.

2) A résztvevők szükségesnek tartották a Cstv. 3. §, (1) bekezdés c) pontja olyan tartalmú módosítását, amely egyértelműen meghatározza a hitelező fogalmát a felszámolási eljárás mindkét szakaszában.

3) Az illetékesség tekintetében a résztvevők javasolták a korábban hatályban volt rendelkezések visszaállítását, különös tekintettel arra is, hogy 2012. június 30-tól kezdődően elektronikus úton lehetővé válik a korábban illetékes bíróság előtt folyó fizetésképtelenségi eljárásokról való közvetlen tudomásszerzés.

4) A csődeljárás esetén a résztvevők

- a nyilvántartásba vételi díj alapján számítandó szavazati jogok egyértelmű szabályozását tartották szükségesnek; több hozzászóló szerint a kialakított vélemény a vitatott hitelezők diszkiriminációját jelenti;

- a "töredékszavazatok" tekintetében szükségesnek tartották, hogy jogalkotó egyértelműen határozza meg, az kihat-e a 12. § (2) bekezdés b) pontjának bc) és bd) pontjaiban kiszámításra kerülő szavazatokra is.

5) A felszámolási eljárás kapcsán a résztvevők javasolták annak kezdeményezését, hogy a Cstv. 25. § (1) bekezdése kerüljön kiegészítésre a 200 000 forint alatti követelések alapján benyújtott felszámolási kérelmek érdemi vizsgálat nélkül, hivatalból történő elutasíthatósága érdekében.

6) A résztvevők vitatottnak találták a csődeljárásokban a 30 napos, a felszámolási eljárásban a 40 napos hitelezői igény bejelentési határidő megítélését abból a szempontból, hogy annak elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtására van-e lehetőség. Javasolták annak kezdeményezését, hogy a jogalkotó egyértelműen határozza meg, igazolható-e és ha igen, akkor milyen módon e határidő elmulasztása.

Budapest, 2012. március 8. ■

Lábjegyzetek:

[1] Dr. Török Judit Kúria, Polgári Kollégium, Kollégiumvezető-helyettes

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére