Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Kiss Bernadett: A tiltott, közösségellenes rendeletek megalkotásának problémái (Jegyző, 2012/5., 14-17. o.)

2012. április 15-ét követően a helyi önkormányzatok képviselő-testületei önkormányzati rendeletben határozhattak meg és szankcionálhattak egyes, általuk definiált tiltott, közösségellenes magatartásokat. A Mötv. és az új Sztv. az önkormányzati jogok rendszerét alapvetően átalakította, ugyanakkor 2012. november 12-ig mégsem volt egyértelmű az a normarendszer és jogalkotási keret, amelyben az önkormányzatok gyakorolhatták az új jogosítványaikat.

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (új Sztv.) értelmében a települési (kerületi) önkormányzatok 2012. április 15-ét követően elveszítették azt a jogosultságukat, hogy rendeletben nyilvánítsanak szabálysértéssé egyes magatartásokat. Az új szabálysértési törvény hatálybalépésével az önkormányzatok elveszítették továbbá azt az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (6) bekezdésben foglalt felhatalmazásukat is, hogy a közterületek rendeltetésszerű használatának szabályait megállapító rendeleteket alkossanak. A helyi önkormányzatok számára azonban a jogalkotó új közrendvédelmi lehetőséget biztosított. A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.) 51. § (4) bekezdésében, illetve a 143. § (4) bekezdés e) pontjában foglaltak értelmében ugyanis 2012. április 15-ét követően a helyi önkormányzatok képviselő-testületei önkormányzati rendeletben határozhattak meg és szankcionálhattak egyes, általuk definiált tiltott, közösségellenes magatartásokat (ún. "kirívóan közösségellenes magatartásokat").

Mindez azt jelentette, hogy a Mötv. és az új Sztv. az önkormányzati jogok rendszerét alapvetően átalakította, ugyanakkor mégsem volt egyértelmű az a normarendszer és jogalkotási keret, amelyben az önkormányzatok gyakorolhatták az új jogosítványaikat.

Ez a helyzet nem csak jogtechnikai, hanem eljárásjogi szempontból is számos megválaszolatlan problémát hordozott magában. Egyrészt a valóban jól körülhatárolt, megfelelő garanciák nélküli, széles körű szankcionálásra adott felhatalmazás veszélyeztethette a jogállamiság elvét és a jogbiztonság követelményét, másrészt az sem volt egyértelmű, hogy az önkormányzatok mely magatartásokat nyilváníthatnak "közösségellenes magatartásnak". Nem volt egyértelmű az sem, hogy pontosan milyen eljárási garanciák mellett kerülhet sor a felelősségre vonásra és alkotmá-

- 14/15 -

nyosan aggályos elemnek számított az is, hogy a minél szélesebb körű bírságolásban az önkormányzatok maguk is érdekeltté válhattak.

E tekintetben rendkívül nagy felelősség hárult a települési szintű jogalkotás feletti törvényességi őrködést ellátó jegyzőkre és - természetesen - a kormányhivatalokra. Hiszen önmagában az a törekvés, hogy egy közösség saját normarendszerét kívánja érvényesíteni a tagjai vonatkozásában, nem minősíthető sem jogellenesnek, sem aránytalannak. Egyre több település képviselő-testületi dokumentumai utaltak viszont olyan álláspontra, hogy nem lehetőségként, hanem a képviselő-testület - a helyi közösség védelmét szolgáló - kötelezettségeként értelmezte a rendeletalkotásra felhatalmazást adó jogszabályhelyi előírásokat.

Annak ellenére, hogy nem telt el hosszú idő a rendeletalkotásra felhatalmazást adó jogszabályhely hatálybalépése óta, a települési és kerületi önkormányzatok képviselő-testületei által megalkotott tiltott, közösségellenes magatartások szankcionálását célzó rendeletek elkészítése során gyakori típushibákat követtek el a jogalkotók.

Formai hibák a rendeletekben

A helyi önkormányzati rendeletek egy részénél ilyen típushibaként jelentkezett a felhatalmazó rendelkezések összhangjának hiánya. Az általános tapasztalat az volt, hogy a rendeletalkotásra felhatalmazást biztosító jogszabályhelyeket többnyire pontosan jelölték meg a jogalkotók, ugyanakkor arra is volt példa, hogy nem releváns, vagy már hatályon kívül helyezett jogszabályhelyekre hivatkoztak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyes rendeletek bevezető rendelkezéseiben széles spektrumát találjuk a felhatalmazó jogszabályokra történő hivatkozásoknak. Jellemzően a Mötv. 51. § (4) bekezdését és 143. § (4) bekezdés e) pontját, a 146/A. §-t, az Sztv. 254. § (2) bekezdését, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdését, valamint ennek a) és e) pontjait, továbbá a (3) bekezdést jelölik meg a rendeletalkotás alapjaként, de arra is van gyakorlat, hogy a Ket. 94/B. § (1) bekezdését, a "régi Ötv." 16. § (1) bekezdését, valamint ugyanezen jogszabály 8. § (1) bekezdését jelölik meg.

A területi és a személyi hatály rendszere sem volt átlátható minden település jogalkotási gyakorlatában. Ez azt jelentette, hogy a rendeletek meglehetősen változatos módon határozták meg - amennyiben erről egyáltalán rendelkeznek - a jogszabály területi és személyi hatályát. A rendeletanyag egy részéből teljesen hiányoztak az erre vonatkozó fordulatok, míg azon települések esetén, ahol a jogalkotó kísérletet tett a hatály megjelölésére, többféle, egymásnak is ellentmondó gyakorlattal lehetett szembesülni. Elterjedt megoldás volt például az, hogy a normaszöveg szerint a természetes személy, jogi személy, jogi személyiség nélküli szervezet is az eljárás alanya lehet, míg volt olyan település, ahol csak azt a természetes személyt vonták eljárás alá, aki a település közigazgatási területén belül követte el a jogsértést, meghaladta a 14. életévét, és nem állt cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt, továbbá minimum gondatlanság terhelte.

A tényállás-alkotással összefüggő hibák

Az sem tűnt ki egyértelműen egyes rendeletekből, hogy pontosan mely magatartások azok, amelyek közösségellenesnek, illetve kirívóan közösségellenesnek, ezáltal tiltottnak minősülnek az adott településen. Ez azt jelenti, hogy a rendeletek többségében a helyi jogalkotó a saját hatáskörében eljárva próbált általános definíciót, elhatárolási ismérveket megadni annak érdekében, hogy az e rendeletekkel érintett magatartások miben különböznek a szabálysértési vagy a büntetőjogi kódexben nevesített normasértésektől. E kísérletek eredményeként a legváltozatosabb jogtechnikai megoldások születtek.

Egyes településeken például azokat a magatartásokat tiltották rendeletileg, amelyek "a társadalmi együttélés helyi normáit sértik, a közösségi együttélés szabályaival ellentétesek és amelyeket a képviselő-testület tiltott, kirívóan közösségellenesnek minősített", míg más települések esetében arra is kitért a jogalkotó, hogy ezen magatartások nem veszélyesek a társadalomra, ezért szabálysértésnek vagy bűncselekménynek nem minősülnek. Rendszerint arra vonatkozó utalást is tartalmaztak a rendeletek, hogy nem alkalmazhatóak azon magatartási szabályok megsértése esetén, amelyeket magasabb szintű jogszabály bűncselekménynek vagy szabálysértésnek minősít, vagy más módon szankcionál. Rendkívül csekély volt viszont azon normák száma, amelyek a mulasztással is megvalósítható cselekményekre is kiterjesztették a rendeletek hatályát, ugyanakkor nem felelt meg a jogbiztonság követelményének az a szabályozási metodika sem, amely szerint tiltott, közösségellenes magatartás "az, amit ez a rendelet annak minősít."

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére