Fizessen elő a Munkajogra!
ElőfizetésA következőkben a foglalkoztatást érintő, legfontosabb jogszabályi változásokat foglalom össze.
1. Minimálbér, garantált bérminimum
2. Foglalkoztatási igazolás
3. Munkaköri alkalmassági vizsgálat
4. Gyermek után járó pótszabadság kiadása
5. Szülői szabadság kiadása
6. Munkaügyi iratok megőrzése
A koronavírus-járvány okozta kivételes, 2021-es évet kivéve a Kormány - a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 153. §-ában adott felhatalmazás alapján - rendre január 1-jei hatállyal állapítja meg a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegét.
Az idei évet ismételten a kivételek között kell említsük, a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 508/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet ugyanis 2023. december 1-jével lépett hatályba, és állapítja meg az ilyen kezdőnappal irányadó, a munkavállalókat kötelezően megillető minimálbér, illetőleg garantált bérminimum összegét.
A rendelet szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére fizetendő kötelező legkisebb munkabér összege havonta bruttó 266 800 forint, hetibér alkalmazása esetén 61 340 forint, napibér alkalmazása esetén 12 270 forint, órabér alkalmazása esetén pedig 1534 forint. A legalább középfokú iskolai végzettséget, középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben, teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként fizetendő garantált bérminimum havibér alkalmazása esetén 326 000 forint, hetibér esetén 74 950 forint, napibér esetén 14 990 forint, órabér alkalmazása esetén pedig 1874 forint.
Az Mt. 81. § (2) bekezdése szerint a munkaviszony megszűnésekor, megszüntetésekor a munkáltató köteles - felmondás esetén az utolsó munkában töltött naptól, a munkaviszony egyéb módon történő megszűnése, megszüntetése esetén pedig a munkaviszony megszűnésének napjától számított ötödik munkanapig - a munkaviszonyra vonatkozó szabályban, egyéb jogszabályban előírt igazolásokat kiadni.
Az Mt. 2023. január 1-jétől hatályba lépett rendelkezése, a 80. § (3) bekezdésének előírása szerint a munkáltató köteles igazolást kiadni a munkavállaló részére kiadott apasági, illetőleg szülői szabadságról, annak tartamáról, a korábbi munkáltató által kiadott ilyen távollétek tartamáról. 2024. január 1-jével ez utóbbi rendelkezés - a 2023. évi LXX. törvénnyel[1] - hatályon kívül helyezésre került, ugyanakkor módosult a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény, és ezzel bevezetésre került az ún. foglalkoztatási igazolás, amelyet a munkáltató a munkaviszony megszűnésekor köteles kiadni.
Az igazolásnak tartalmaznia kell a következőket:
1. a munkáltató adatait: nevét, székhelyét, adószámát és a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszer számát, jogállásváltás esetén a jogelőd munkáltató adatait: nevét, címét, adószámát, a munkavállaló által munkaviszonyban töltött idő időtartamát, a munkavállaló foglalkoztatási jogviszonyának megjelölését,
2. a munkavállaló természetes személyazonosító adatait, társadalombiztosítási azonosító jelét és adóazonosító jelét,
3. a munkavállaló munkaviszonyának típusát,
4. a munkavállaló munkakörének megnevezését,
5. a munkaviszony kezdetét és végét, a munkáltatónál munkaviszonyban töltött időtartamot,
a) a munkaviszony megszűnésének időpontját megelőző négy naptári negyedév kezdő napját, az időszak kezdetét,
b) a munkaviszony megszűnésének időpontját megelőző négy naptári negyedév kezdő napjától számított négy naptári negyedévben elért társadalombiztosítási járulékalap összegét forintban meghatározva, valamint azon hónapoknak a számát, amelyekben a munkavállalónak volt járulékalapja,
6. a munkavállalónak a munkaviszony megszűnésekor irányadó munkabérét, egyéb járandóságát, távolléti díját,
7. a munkavállalót megillető végkielégítés összegét, ha arra jogosult volt,
8. a munkabérből határozat vagy jogszabály alapján levonandó tartozást és ennek jogosultját, vagy azt, hogy a munkavállalónak nincsen tartozása,
9. a munkaviszony megszüntetésének vagy megszűnésének jogcímét,
10. a munkáltató által a munkavállaló részére kiadott apasági szabadság vagy szülői szabadság tartamát, feltüntetve a
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás