Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Almássy Anna: Három egyszerű megoldás a szemetelés csökkentésére (Jegyző, 2022/3., 32-33. o.)

A közfenntartók évente akár milliókat is költhetnek a szemét eltakarítására. Ezek a kiadások viszont pár pszichológiai módszerrel hatékonyan és bizonyítottan csökkenthetőek. Három ilyen pszichológiai módszert mutatunk be, melyekkel redukálható a szemetelés mértéke.

A szemetelés a környezetszennyezés egyik leglátványosabb, leginkább kézzelfoghatóbb példája. Magyarországon évente körülbelül 328 köbméter illegálisan lerakott szemét termelődik. Ez a szemétmennyiség elegendő lenne arra, hogy a Velencei-tavat nyolcszor megtöltsük vele. A szemetelés különféle környezeti károkat okoz és ártalmas az emberi egészségre is, emellett rontja a városképet.

Természetesen a hatóságok összeszedhetik és megfelelő feldolgozásra elszállíttathatják a szemetet, csakhogy ez rengeteg pénzt emészt fel, amit másra is lehetne fordítani. Csak a magyar közutak mentén évente átlagosan 11 ezer tonna szemetet szednek össze. Tulajdonképpen a közúti munkások egy hónapnyi időt csakis szemétszedéssel töltenek az évben. Ez a munka átlagosan több, mint egymilliárd forintjába kerül a Magyar Közút Zrt.-nek minden évben, és akkor még csak a közutak mentén keletkező szemétnél tartunk! A leggyakrabban felmerülő megoldás a büntetés. Csakhogy a büntetés nem igazán működik. Nézzük meg, hogy miért.

Mikor nincs megelőző hatása a büntetésnek?

A szigorú büntetés nem feltétlenül hatásos, főleg, ha kicsi a lebukás esélye. Ugyanakkor az ellenőrzés növelésére nem mindig van lehetőség a probléma természetéből fakadóan. Ehelyett növelhetjük a következmények súlyosságát implicit módon is.

A magyar hatóságok elsősorban az elrettentésre alapoznak, az új szabályozás szerint a szemetelés már bűncselekménynek számít, és akár 3 évig terjedő börtönbüntetés is járhat érte. Hiába szigorítottak a büntetésen, a szankciók nem mindig tudják elérni a kívánt hatást. A büntetés mértékének növelése önmagában nem elég ahhoz, hogy a nemkívánatos viselkedést megakadályozzuk. Amíg a lebukás esélye kicsi, addig a legnagyobb büntetés se túl elriasztó. Tehát a hangsúlyt arra kell helyezni, hogy növeljük a lebukás esélyének érzetét. Helyenként ezt térfigyelő kamerák elhelyezésével próbáljuk meg elérni. Ez viszont csupán a nagyobb szemétlerakások megakadályozásában, illetve büntetésében tud hatásos módszer lenni. Senkinek sincs arra ideje, hogy minden egyes eldobott cigicsikk gazdáját megkeresse.

A térfigyelő kamerák célja részben az elriasztás is. Emlékeztetnek arra, hogy amit teszünk, az mások számára megfigyelhető, ezért következményekkel jár. Ezt a hatást azonban nem csak kamerákkal lehet elérni. Emberi szemekről készült képek, vagy akár stilizált rajzok is elegendőek arra, hogy tudatalatti módon emlékeztessenek: "mások láthatják azt, amit csinálsz". A figyelő szemek átlagosan 35%-kal tudják csökkenteni a különböző nemkívánatos viselkedések gyakoriságát[1]. Ráadásul 19%-kal hatékonyabbnak találták az elrettentő hatását, mint a térfigyelő kamerákét, így egy eredményesebb és költséghatékonyabb alternatívát biztosít.

Hogyan motiváljunk eredményesen?

Büntetés helyett érdemesebb az emberek értékeire hatni és általuk motiválni őket. Fontos azonban, hogy megtaláljuk azokat az értékeket, amelyekkel a leginkább problémás csoportra tudunk hatással lenni.

Az elrettentés mellett megpróbálhatjuk megelőzni a szemetelést különböző figyelemfelhívó kampányokkal is. Ezek viszont csak akkor tudnak igazán sikeresek lenni, ha kifejezetten a problémát okozó csoportra tervezzük őket. Ha sikeresen hatunk az embereket motiváló értékekre, akkor a kampány megszűnése után is sokáig élvezhetjük a hatását. A lényeg, hogy elérjük, hogy tartósan összekapcsolják a kívánt viselkedést és a számukra fontos értékeket.

Texasban például a 18-53 év közötti férfiak voltak az útmenti szemetelésért a legnagyobb arányban felelősek. Viszont a korábbi kampányok pont ezt a csoportot tudták megszólítani a legkevésbé, így nem meglepő módon alig volt hatásuk.

- 32/33 -

Az új kampány szlogenje "Ne szórakozz Texassal" (Don't Mess with Texas) viszont kifejezetten az ő hazaszerető, macsó értékeiket emelte ki és kapcsolta össze a környezet megóvásával. A kampány az igazi texasit úgy ábrázolta, mint aki figyel a környezetére, nem szemetel, példát állítva ezzel mások számára is. Ráadásul ezt olyan hírességek bevonásával tették, akik megtestesítették a célcsoport ideálját. Az új kampány bevezetését követő 3 évben 72%-kal csökkent az útmenti szemét mennyisége. Az igazán hatékony kampányok tehát nem mindenkit próbálnak meg megszólítani, csupán a legproblémásabb csoportot.

© Don't Mess With Texas

Tegyük a helyes viselkedést szórakoztatóvá

A kukák láthatósága legalább annyira fontos, mint a személyes motiváció. A szemetelés sokszor kényelmi, figyelmetlenségi kérdés csupán. Ilyenkor lehet megoldás, ha az emberek figyelmét ráirányítjuk a kukákra.

A megfelelő motiváció és elrettentő erő mellett az is fontos, hogy könnyen elérhetőek legyenek a szemetesek. Hiába a pozitív hozzáállás, a lustaság majdnem olyan erős motiváció, mint a környezettudatosság. Minden méterrel, amit a legközelebbi szemetesig meg kéne tenni 2,24%-kal nő a szemetelés esélye[2]. Az optimálisan elhelyezett szeméttárolók átlagosan 40%-kal csökkentik a szemét mennyiségét[3]. A kihelyezett kukák hatékonyságát tovább lehet növelni, ha - valamilyen játékos formában kiemelve őket - rájuk irányítjuk az emberek figyelmét.

A svájci Luzernben például a "Lucerne Shines" program keretein belül, a kukák elé festett játékokkal - például ugróiskolával - ösztönözték a lakókat, hogy használják a kukákat többször. Edinburgh-ben és Londonban pedig dupla nyílású "szavazókukákat" helyeztek el. A szemét megfelelő nyílásba dobásával szavazhatnak az emberek a kedvenc focicsapatukra például. Az urnák kihelyezése után 18%-kal csökkent az utcai szemét mennyisége, és 46%-kal az eldobott cigarettacsikkek száma. A legnyitottabb csoport a "szavazókukák" használatára a 30 év alatti fiatalok, viszont egy ciprusi kutatás szerint (Vultaggio, 2021.) pont ez a korcsoport az is, akik a leginkább hajlamosak a cigicsikk eldobására, és legkevésbé vannak tisztában ennek a negatív következményeivel. Érdemes tehát olyan "szavazókukákat" készíteni, amelyek kifejezetten ennek a célcsoportnak az érdeklődési körére épülnek.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére