Megrendelés

Tilk Péter[1]: A jogi képzéssel kapcsolatos egyes igények megjelenése két magyar város középiskolásai és más lakosai körében* (JURA, 2015/2., 261-263. o.)

A címhez kapcsolt jegyzetben megadott számú pályázat keretében sor került annak vizsgálatára is, hogy két - különböző nagyságú, különböző megyében elhelyezkedő és különböző szerepet betöltő - magyarországi város vonatkozásában milyen igények, elvárások, elképzelések fogalmazhatók meg a jogászképzést ellátó felsőoktatási intézmények kínálata és e városok középiskolásainak és más lakosainak elvárásai viszonyrendszerében. Ebben az írásban a két érintett város, Kalocsa és Kaposvár középiskolásai körében végzett felmérés eredményét és az abból levonható esetleges tanulságokat, a lehetséges jövőbeli változtatási igényeket, kínálati bővítést, átalakítási lehetőségeket törekszem - hangsúlyozottan röviden - vizsgálni.

Az elvégzett felmérések keretében Kalocsa Városában 117 fő, Kaposvár Megyei Jogú Városban 91 fő (azaz összesen 208 fő) megkérdezésére került sor helyszíni kérdőívezéssel. A felmérések eredményeként az vált világossá, hogy a két városban jelentős eltérések fogalmazhatók meg a megadott kompetenciák között, azaz, hogy melyik jogterület lehet legérdekesebb, leghasznosabb a meginterjúvoltak számára, és az, amit ténylegesen is tanulni szeretne a későbbiekben.

Kalocsa Városában a megkérdezett 117 főből 23 jelölt meg jogi jellegű kompetenciát, ebből nagyságrendileg elsőként az EU-jog és az európai uniós ismeretek a legnagyobb halmaz (7 fő), ezt követi fej-fej mellett az államigazgatás és a közigazgatás kettőse, valamint a jogi alapismeretek 6-6 fővel, majd a sort a munkajog zárja 4 fővel.

A Kaposvár Megyei Jogú Városban megkérdezett 91 főből 24 jelzett jogi tárgyú kompetenciát, melyből - Kalocsához hasonlóan - az EU-jog és az európai uniós ismeretek a legnagyobb halmaz (11 fő), ezt követi a jogi alapismeretek 6 fővel, majd a munkajog 4 fővel, végül az államigazgatás és a közigazgatás kettőse 3 fővel. Jelezzük: 1 fő több kompetenciát is bejelölhetett, megfogalmazhatott.

Figyelemmel arra, hogy a teljes kérdőív-tartalom ennek az írásnak a megjelenésekor még feldolgozás alatt áll, inkább néhány általános észrevétel fogalmazható meg a felmérés eredményével kapcsolatban[1]. Ezzel összefüggésben felhasználom a két város vezetőivel készített mélyinterjúnak azokat az elemeit is, melyek a jogi felsőoktatással kapcsolatos elvárások, észrevételek vonatkozásában jelentek meg.

Mi látható a kérdőíves felmérés adataiból, eredményéből? Először is az, hogy a jogi ismeretek köre nem mutat jelentős súlyt a többi válaszlehetőség között. Más kérdés, hogy e fenti négy jogi terület vagy képzési forma 49 más konkrét válaszlehetőség között jelent meg, és lehetőség volt "egyéb" válasz megadására is, azaz 54-ből 4 terület fedett le jogi jellegű szakterületet vagy képzési formát. Rögtön jelezni kell két olyan tényezőt, ami a válaszadást és főként az értékelést meghatározhatta.

Először is, a lehetséges válaszok között nem pusztán ez a négy válasz rejtett magában jogi jelleget, karaktert, hanem több más alternatíva is felfogható jogi típusú válaszlehetőségként. Így például - az alábbi táblázatból is kitűnően - már az első válasz is "adózási ismeretek", ami értelemszerűen magában foglal pénzügyi jogi alapokat, melyek oktatása véleményem szerint rendkívül fontos a lakosság és már a középiskolások számára is. Jelzem, a 36. válaszlehetőség ("pénzügyi alapismeretek") is hasonló sajátosságokat mutat, és kérdéses, a laikus válaszadó szemében mennyiben határolható el az adózási és a pénzügyi ismeretek, alapismeretek köre.

Figyelemre méltó az is, hogy míg a jogi válaszlehetőségek között a másodikként szereplő "államigazgatás, közigazgatás" szerepel, a 15. válaszlehetőség "hatósági eljárások, jogok érvényesítése" elnevezés alatt jelent meg, ami értelemszerűen jelentős átfedést mutathat az államigazgatással, közigazgatással. Kérdéses ezek alapján, hogy mennyire tudta megítélni a válaszadó a két kategória közötti különbséget és mennyiben tekinthető tudatos válaszadásnak az egyik vagy a másik bejelölése.

Ugyancsak jogi jellegűként lehet felfogni a válaszlehetőségek sorában hetedikként megjelölt "bűnügyi ismeretek, kriminalisztika" elnevezésű kategóriát.

Figyelemmel tehát arra, hogy a fentiek szerint legalább négy olyan válaszlehetőséget is megjelöl-

- 261/262 -

hettek a megkérdezettek, melyek erőteljes jogi karaktert is hordoznak ("hatósági eljárások, jogok érvényesítése"; "pénzügyi alapismeretek"; "adózási ismeretek"; "bűnügyi ismeretek, kriminalisztika"), álláspontom szerint ezek jogi jellegűként kezelése és az eredeti néggyel való összevetése pontosabb és egzaktabb eredményt adhat, mint pusztán a négy "tisztán" joginak tekintett válaszlehetőségre leadott válaszok értékelése.

A kérdőívezésben megjelent válaszlehetőségeket az alábbi táblázat foglalja össze:

1adózási ismeretek
2államigazgatás, közigazgatás
3angol nyelv
4banki alapismeretek
5beszédtechnika
6borkultúra és borgasztronómia
7bűnügyi ismeretek, kriminalisztika
8elektronikus könyvtári alapismeretek
9emberi erőforrások
10európai jog, Európai Uniós ismeretek
11fogyasztóvédelem
12francia nyelv
13gazdasági alapismeretek
14gazdaságtörténelem
15hatósági eljárások, jogok érvényesítése
16horvát nyelv
17informatika
18jogi alapismeretek
19karriertervezés
20kereskedelmi alapismeretek
21kultúramenedzselés
22magyar nyelv és irodalom
23marketing és reklám
24matematikai alapismeretek
25meggyőzés és befolyásolás módszerei
26menedzsment és vállalatirányítás
27moderátori alapismeretek
28munkaerőpiaci ismeretek
29munkahelyi ösztönzés és kompetencia-

fejlesztés
30munkajog
31német nyelv
32oktatási és pedagógia ismeretek
33online és elektronikus kommunikációs
ismeretek
34online kereskedelem
35önismereti tanácsadás
36pénzügyi alapismeretek
37politológiai ismeretek és politikatudo-
mány
38PR
39prezentációkészítés
40protokoll alapismeretek
41pszichológia
42rendezvényszervezés
43sajtó és médiaismeret
44statisztika
45szabadidő és utazásszervezés
46számviteli alapismeretek, könyvelés
47szociológia és társadalomtörténet
48tárgyalástechnika
49történelem
50turisztikai ismeretek
51üzleti kommunikációfejlesztés
52vállalkozási alapismeretek, startup
53vendéglátói ismeretek
54egyéb:

Másrészt figyelemre méltónak vélem azt is, hogy a tisztán jogi jellegűnek tekintett kérdések körének fenti meghatározása jelentős szűkítést jelent a mindennapok jogi világában ténylegesen megjelenő jogági sajátosságok, esetkörök súlyához képest.

A laikusok számára képzési formaként, igényként vélhetően a "jogi alapismeretek" köre lehet a legrelevánsabb, mivel jellegénél fogva általános betekintést nyújt a társadalmi viszonyokat szabályozó jog alapjaiba és a mindennapokban is használható ismeretekkel segíti a polgárt a jog alapjaiban való elboldogulásban. Ezzel együtt a sorrend az alábbi volt: Kalocsa esetében első az EU-jog és az európai uniós ismeretek, másik holtversenyben az államigazgatás és a közigazgatás kettőse, valamint

- 262/263 -

a jogi alapismeretek, végül a munkajog zárja a sort. Kaposvár esetében szintén az EU-jog és az európai uniós ismeretek a legnagyobb halmaz, ezt követi a jogi alapismeretek, majd a munkajog, végül az államigazgatás és a közigazgatás kettőse.

Mi lenne ezzel szemben a logikusnak tűnő sorrend, hangsúlyozottan a laikusok számára? Véleményem szerint a mindennapokban és a későbbiekben is (a jogi diploma esetleges megszerzéséig) a jogi alapismeretek, munkajog, közigazgatás és az európai uniós ismeretek köre lehetne a sorrend. A mindennapokban ugyanis álláspontom szerint éppen, hogy az uniós ismeretekre van legkevésbé szüksége a laikus polgárnak (mégis ez végzett a lista élén, talán éppen a "felkapottságának" köszönhetően).

Fontos lehetett volna - ha már kifejezetten jogági típusú válaszlehetőség is szerepelt, mint a munkajog - szerepeltetni más, a mindennapokban rendkívül fontos és gyakran alkalmazott jogágat is a válaszlehetőségek között (így például a polgári jogi ismereteket vagy azok egy szegmensét, így például a mindennapi jogügyletekkel kapcsolatos alapvető ismeretek körét). Jogi jellegűként lehetett volna kezelni a pénzügyi jogi alapismeretek (pénzügyi alapismeretek) körét is, ami szintén számos esetben óvná meg a polgárokat hibás döntésektől, átgondolatlan pénzügyi manőverektől, kiadásoktól.

A fenti - akár kifejezetten jogi jellegűként kezelt, akár nem annak tekintett, mégis jogi jelleget hordozó - válaszlehetőség mögötti képzési formák némelyikét részben csak jogi oktatást is nyújtó felsőoktatási intézmény (így a Pécsi Tudományegyetem) képes nyújtani, más részét (például pénzügyi ismeretek) más szervezetek is hatékonyan tudják oktatni (viszont értelemszerűen a Pécsi Tudományegyetem is magas színvonalon képes tudásátadásra ezek vonatkozásában is).

A felmérésből kitűnő jogi tárgyak, ismeretek köre a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar képzési kínálatában több formában is megjelenik. A jogi alapismeretekhez nem szükséges a jogi diplomát célba venni, ahhoz a jogi felsőoktatási szakképzés (vagy elődje, a jogi asszisztens) képzés keretében, vagy az igazságügyi igazgatási szak képzési formájában is hozzá lehet jutni. Kifejezetten jogági jellegű képzést a MA képzési forma és az egyes szakjogász képzések nyújtanak (a szakokleveles változatok jogi végzettséget sem előfeltételeznek).

Azt is érdemes kiemelni, hogy bár a felmérés sztrikten egy-egy jogi területet jelölt meg, a Pécsi Tudományegyetem képzési formái ezeknek az ismereteknek az átadásakor többletet is nyújtanak, így például a jogi alapismeretek mellett a jogi felsőoktatási szakképzés keretében a hallgatók számos más ismeretanyagot és képességet is elsajátíthatnak, illetve felfrissíthetnek (nyelvtan, gépírástan, közgazdasági alapok stb.).

Végezetül érdemes utalni rá, hogy e felméréssel párhuzamosan végzett két mélyinterjú a két város egy-egy vezetőjével egyaránt azt az eredményt hozta, hogy a jogi ismeretek szükségessége vonatkozásában (az adott város szempontjából, illetve a lakosság tekintetében) a kevésbé vagy egyáltalán nem szükséges válaszok születtek. Mindez azonban nem kifejezetten középiskolások és más lakosok igényei vonatkozásában merült fel, így nem cáfolja a fenti kérdőíves felmérés eredményét és nem befolyásolja az azokból levonható következtetéseket. Jelzem azonban, hogy a lehetséges válaszok egyikmásikának figyelembe vétele a jogi területekkel kapcsolatos felmérés eredményének értékelésekor cizelláltabb, differenciáltabb eredményhez vezethet a kutatás végeredménye vonatkozásában. ■

JEGYZETEK

* Az írás a TÁMOP 4.2.1.D. azonosítószámú, "Társadalmi innováció és hálózatépítés a Pécsi Tudományegyetem tudásbázisán a dél-dunántúli régióban" elnevezésű pályázat keretében készült.

[1] Hasznos lett volna a teljes feldolgozás értékelése, viszont a pályázat e részének előbb teljesülnie kellett, így a teljes eredményhalmaz feldolgozására e munkában nem volt lehetőség. Mindez persze nem jelenti azt, hogy a kérdőíves felmérés adatai és eredményei a későbbiekben ne jelennének meg a pályázathoz köthető más anyagokban, tanulmányokban, adatbázisokban.

Lábjegyzetek:

[1] A szerző tanszékvezető egyetemi docens, PTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszék.

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére