Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tarpai Zoltán: Mi is az a DJP? (Jegyző, 2017/6., 35-36. o.)

Avagy röviden a Digitális Jólét Programról

Az elmúlt időszakban egyre többször halljuk munkánk során a digitalizáció, az elektronizálás, az elektronikus aláírás, az információbiztonság, vagy éppen a SZEÜSZ és KEÜSZ fogalmakat. Hihetnénk, hogy az infokommunikáció kizárólag a közigazgatást tiszteli meg az újításokkal, és talán többen gondolhatják, hogy csupán a közigazgatásnak kell megbirkóznia az újításokkal övezett kihívásokkal. Természetesen mindez koránt sincs így, hiszen egy jól működő egész, több szeletből tevődik össze és válik komplett digitális ökoszisztémává.

A közigazgatás infokommunikációs fejlesztése és felkészítése önmagában nehezen értelmezhető, hiszen sok más egyéb feltétel is szükséges az infokommunikációt észszerűen és hatékonyan hasznosító társadalom egészéhez. A hazai infokommunikációs szektort nagymértékben befolyásoló szakmai irányok mozgatója többek között a Digitális Jólét Program (továbbiakban: DJP), amely a digitális ökoszisztéma egészét érintő programként is értelmezhető.

Ebben a programban kerülnek összehangolásra a magyar társadalom és a magyar nemzetgazdaság digitális fejlesztését célzó, egymásra épülő, egymást kiegészítő kormányzati infokommunikációs programok. A DJP szerint a kormányzat feladata a munkavállalók és vállalkozások felkészítése a digitális korra.

A DJP végrehajtásában számos kormányzati szereplő vesz részt. Elsődleges felelős a Digitális Jólét Programja összehangolásáért és megvalósításáért felelős miniszterelnöki biztos, valamint az egyes intézkedések kapcsán az érintett minisztériumok.

A DJP pillérei

A DJP stratégiai modelljében négy pillérbe (tématerületbe) szerveződik a "digitális jólét" elérését szolgáló intézkedések köre:

• Digitális infrastruktúra;

• Digitális kompetenciák;

• Digitális gazdaság;

• Digitális állam.

A digitális infrastruktúra a többihez képest egyfajta horizontális pillérként jelenik meg. Emellett az alábbi horizontális témák jelennek meg a DJP-ben, amelyek az egyes pilléreken átívelő módon erősítik a digitális ökoszisztéma koherens megteremtését:

• Információbiztonság és kibervédelem;

• Hálózatkutatás: formális és informális hálózatok a digitális ökoszisztémában;

• Okos Város (Smart City);

• Releváns nemzetközi rendezvényeken való magyar megjelenés erősítése;

• Egységes Kárpát-medencei magyar digitális ökoszisztéma;

• A digitalizáció élettani és társadalmi hatásvizsgálata.

Nemzetközi relevancia

A DJP stratégiai megközelítésének pillérei részben megfeleltethetők az Európai Bizottság által kiadott Digital Economy and Society Index (DESI), vagyis Digitális Gazdaság és Társadalom Index egyes dimenzióinak, vagyis a DJP intézkedései elsősorban az Európai Bizottság által figyelemmel kísért, és európai uniós összehasonlításban is releváns tényezőkre hatnak.

A DESI a digitális gazdaság és társadalom fejlettségét mérő mutató, vagyis egy összetett mérőszám, amely az alábbi öt területen méri a digitális fejlődés mértékét:

DIMENZIÓÉRTELMEZÉSRELEVÁNS DJP PILLÉR
Összekapcsoltság (Connectivity)Vezetékes széles sáv, mobil széles sáv, a széles sáv sebessége és áraDigitális infrastruktúra
Humán tőke (Human capital)Internethasználat, alapfokú
és fejlett digitális készségek
Digitális kompetenciák
Internethasználat
(Use of internet)
Az online tartalmak, kommunikáció és kereskedelmi műveletek
igénybevétele
Digitális kompetenciák
A digitális technológiák
integráltsága
(Integration of Digital Technology)
Üzleti digitalizáció és elektronikus kereskedelemDigitális gazdaság
Digitális közszolgáltatások (Digital Public Services)Elektronikus kormányzatDigitális állam

A DESI index 2017. évi országjelentése szerint Magyarország a 21. helyen áll az uniós tagországok között. Magyarország esetében a fő kihívást változatlanul a vállalkozások csekély mértékű IKT (infokommunikációs technológiák) használata és a digitális közszolgáltatások fejlettségi szintje jelentik.

Digitális infrastruktúra

A pillér célja kettős. Egyrészt a már fejlett területek és közösségek további fejlesztése, másrészt pedig a gazdasági és közösségi folyamatoktól távol maradó rétegek (ún. "fehér foltok") számára lehetőség nyújtása a digitális világhoz való csatlakozás érdekében.

Az infrastruktúra fejlesztésében komoly előrelépés történt a Szupergyors Internet Program (SZIP) keretében, mind uniós, mind hazai költségvetési forrásokból, mint a szolgáltatók önerős fejlesztései által, amelyeket 2018 decemberéig, a program megvalósításának véghatáridejéig folytatni fognak.

A pillér másik célkitűzése az 5G mobilszolgáltatáshoz kapcsolódik. Itt a cél az, hogy Magyarország váljon az 5G fejlesztések egyik európai központjává 2018-ig, va-

- 35/36 -

lamint Magyarország játsszon régiós vezető szerepet az 5G-re épülő alkalmazások tesztelésében. Cél, hogy Magyarország a világon elsők között vezesse be az 5G-t 2020 után. Ennek érdekében az érintett szereplők, köztük piaci szereplők bevonásával ún. "5G koalíció" alakult, illetve elkészül Magyarország 5G Stratégiája.

Digitális kompetenciák

A DJP a digitális kompetenciafejlesztést elsősorban munkaerőpiaci szempontból fogalmazza meg, vagyis a digitális kompetenciák fejlesztését irányozza elő a munkavállalók körében. Ebben a körben a DJP nem csak az infokommunikációs területen dolgozó munkavállalókra fókuszál, hanem valamennyi munkavállalóra. A DJP szerint a digitális kompetenciák fejlesztése emellett a digitális ökoszisztéma egészére pozitív hatást gyakorol:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére