Megrendelés

A szlovák közjegyzőség 15 éves fennállása - pozsonyi ünnepségek (KK, 2008/10-11., 44-45. o.)

Szeptember 18-19-én került sor Pozsonyban a Szlovák Nemzeti Közjegyzői Kamara 15 éves fennállása alkalmából a 4. szlovák közjegyzői napok megrendezésére.

A nemzetközi vendégek, a politikai és tudományos élet képviselőinek részvételével zajlott ünnepséget a szlovák kamara elnöke Miroslav Durią nyitotta meg. Durią elnök azon kívül, hogy visszaemlékezett a szervezet kialakításának kezdeteire és az akkor kitűzött célokra, megemlítette azokat a nehézségeket, amikkel nap mint nap szembe kell néznie a szlovák közjegyzőségnek. Ilyenek a sajtó támadásai, illetve a közjegyzői irodák gazdaságilag megnehezített helyzete. A fejlődés még véletlen sem állhat meg ezen a szinten, az elfogadott jogszabályok mellett még mindig maradt hely az igazságügy rendszerében, ahol a jogalkotó a közjegyzőség hatósági szolgáltatásaira támaszkodhatna. Végezetül az elnök kijelentette, büszkeséggel tölti el, hogy egy ilyen szakmai képviseleti szerv élén állhat.

A szlovák igazságügyi miniszter - ©tefan Harabin - üdvözletét tolmácsolta a jelenlévőknek a minisztérium államtitkára, aki elmondta, hogy szükség van a közjegyzők által végzett hatósági feladatokra, sőt azok bővítése is tervbe vett a bíróságok tehermentesítése céljából. Az igazságügyhöz kapcsolódóan nem hajtható végre teljes-mérvű liberalizáció, ugyanis az súlyos gondokhoz vezethetne. Ezért is megbizonyosodott a minisztérium arról, hogy a közjegyzők jogállását a mai formában kell megvédeni akár az európai intézmények előtt is.

A külföldi vendégek köszöntő sorát Rafael Gomez UINL elnökségi tag (Európa alelnök) nyitotta meg, majd Helmut Fessler német közjegyző kapott szót, aki megjegyezte, hogy míg egyre nagyobb az EU befolyása a polgárjog azon részein, melyek a közjegyzők ténykedési területét jelentik, a közjegyzőségnek azt is szem előtt kell tartania, nemcsak a szakmáért, hanem az uniós polgárok érdekében végzik feladatukat. Alain Moreau Franciaországból kiemelte azt, hogy általában azon tagállamokban olcsóbb az igazságszolgáltatás, ahol a közjegyzők jelen vannak és megemlékezett a római jogban gyökerező közös hagyományokról.

Tóth Ádám a 15 éves szlovák közjegyzőség fennállásához gratulálva elmondta, hogy a történelmi források Károly Róberthez vezetnek vissza a 14. szászadba, így Közép-Európa, benne Szlovákia is, valójában 700 éves notariusi múltra tekinthet vissza.

Juan Bolás CNUE elnök szerint a közjegyzők alapvető tulajdonsága, hogy mindig tudtak alkalmazkodni az adott gazdasági, társadalmi és jogi körülményekhez és kihívásokhoz. Ma is az izgalmas változások korát éli az Európai Unió, ennek jele az is, hogy olyan közokiratokról vitázik a szakma, melyek minden tagállamban elfogadhatók lennének.

Roberto Barone Olaszországból, ismerve a kialakult szlovák jogalkotási helyzetet az ingatlan-átruházások területén, azt az általános érvényű üzenetet fogalmazta meg, mely szerint magában a jog elismerése nem elégséges, azt garantálnia is kell egy jogállamnak.

A program tudományos részében Barone az Egyesült Államokból elindult hitelpiaci válságról és annak okairól tartott előadást, utána Ján Lazar a nagyszombati egyetem professzora ismertette meg a hallgatókkal a legfrissebb szlovák Ptk. reform kísérlet előzményeit, annak jellemzőit, valamint európai vonatkozásait. Lazar elmondta, hogy a nyilvánosság széles körű bevonásával és a környező országok tapasztalatainak igénybevételével történik a rekodifikáció. Az aktuális európai trendekhez kíván igazodni a polgárjogi törvénykönyv, melynek beemelt "régi-új" elemei között szerepel majd az öröklési szerződés, a személyi jogokkal történő nyitás és az általános magánjogi alapelvek.

Stefan Detvai a Szlovák Ügyvédi Kamara elnöke az aktuális - ingatlan-átruházásokat szabályozó jogszabály módosítás elfogadásának meghiúsulása miatt kialakult - problémákat arra vezette vissza, hogy a társadalom jogi műveltsége még nem elég fejlett a küszöbön álló reformok véghezvitelére. Az ügyvédeken kívül a bírák és végrehajtók szakmai szervezetei is köszöntötték a 15 éves közjegyzőséget.

A pozsonyi rendezvényen a Magyar Országos Közjegyzői Kamarát annak elnöke, Dr. Tóth Ádám, a budapesti kamara elnöke Dr. Parti Tamás, Dr. Horváth Gyöngyi ügyvezető és Dr. Mészáros Anikó, brüsszeli munkatárs képviselték. ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére