Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Dr. Bencze József: Új latin nyelvkönyv a hazai jogászképzésben1 (MJ, 2003/3., 184-185. o.)

Az állam- és jogtudományi karokon folyó latin nyelvoktatás alapjául az elmúlt négy évtizedben Diósdi György és Szilágyi Lászlóné latin jegyzete szolgált, amelyet a Nemzeti Tankönyvkiadó 1964 óta változatlan utánnyomásban jelentetett meg. E bizonyos szempontból elavult és átdolgozásra szoruló művet a kiadó 2000-ben egy új tankönyvvel váltotta fel, amelynek szerzői Bánóczi Rozália, az ELTE ÁJK Idegen Nyelvi Lektorátusa és Rihmer Zoltán, az ELTE ÁJK Római Jogi Tanszéke oktatója. A könyvük előzményéül szolgáló 1999-es jegyzetben2 a szerzők még egyazon kötetben közölték a kezdőknek és a haladóknak szánt anyagot, az oktatási tapasztalatok alapján azonban az átdolgozott tankönyvben az önálló haladó rész helyett inkább rövid szöveggyűjteményt csatoltak a kezdő szintű olvasmányokhoz (megjegyzendő, hogy egy haladóknak szánt önálló jogi nyelvkönyv megírása számos elméleti és gyakorlati problémát vet fel, talán ezért nincs is ilyen mű jelenleg használatban a hazai jogi karokon).

Az új tankönyv, amelyből a PTE Állam- és Jogtudományi Karán a joghallgatók alapszintű latin nyelvi képzését biztosító kurzuson két éve tanítunk,3 az elsajátítandó nyelvtani ismeretek szempontjából nem követel meg többet, mint a Diósdi-Szilágyiné-féle jegyzet, olvasmányanyaga azonban lényegesen bővebb. Ez a változás szerencsésnek mondható, hiszen amíg a korábbi jegyzet mellett kiegészítő anyagokat kellett használnunk az oktatáshoz, addig az új tankönyv megjelenése után erre már nincs szükség.

Nagyon jónak tartjuk a tankönyv felépítését. A mű négy fő részéből az első kettő ("Olvasmányok, nyelvtan és feladatok", ill. "Összefoglaló nyelvtani táblázatok") a kezdő latintanulás alapanyagát jelenti, a magasabb igényeket pedig az e két rész anyagára szervesen építő "Szöveggyűjtemény" elégíti ki; ezután következik a teljességre törő "Latin-magyar szószedet az I. rész anyagához".

Az I. rész elején olvasható bevezetés, mely az alapfokú latinoktatás tárgyát és jelentőségét, valamint a latin nyelv rövid történetét tartalmazza, megfelelő tájékoztatást ad a joghallgatók számára tanulmányaikhoz. Az I. rész leckéiben két olvasmány: egy latin kifejezésekből és mondatokból álló "A", továbbá egy eredeti forrásszövegekből összeállított "B" szöveg található, melyek nyelvi és tárgyi jegyzetekkel vannak ellátva. Ezután jön az olvasmányok egyesített szószedete, majd a rendszeres formában előadott nyelvtani magyarázatok és a leckéhez tartozó feladatok következnek.

Különösen nagy elismerést érdemel, hogy a "B" szövegek tartalma és sorrendje követi a hallgatók római jogi tanulmányainak tematikáját és ezáltal közvetlenül kapcsolódik a hallgatók e tárgykörben szerzett ismereteihez. Szintén dicséretre méltó, hogy a szerzőknek sikerült megtartaniuk a latin nyelvtan hagyományos tárgyalási sorrendjét és - ami nagyon lényeges - az egyes grammatikai témaköröket a már említett hagyományos sorrend mellett a logikai sorrend megtartásával is szorosan összekapcsolniuk az egyes témakörök lexikai anyagával. Jól használható - bár az idő függvényében gyakran csak bizonyos szelekcióval - az "A" szövegek lexikai anyaga, melyekben a grammatikai problémák gyakorlati bemutatása, érzékeltetése, szemléltetése mellett alkalom adódott az antik világ életszemléletének, bölcsességének, filozófiájának, erkölcsi felfogásának stb. megismertetésére is. Itt (és néha a feladatokban) szerepelnek ezenkívül a kánonjog és középkori világi jog forrásaiból vett szövegrészek is, melyek kissé ellensúlyozzák a "B" szövegek kizárólag római jogi jellegét.

Az olvasmányszövegeket követő jegyzetekkel kapcsolatban is pozitívak a tapasztalataink, ugyanis nagy mértékben elősegítik a megvilágítandó probléma megértését és így a helyes szövegértelmezést, bár úgy véljük, hogy az esetek többségében elég lett volna vagy csak a grammatikai probléma meghatározása, vagy csak a fordítási lehetőség ismertetése, ugyanis a két segítség együtt sok esetben felmenti a hallgatót a gondolkodás feladata alól. Különösen érvényes ez a fordítási lehetőségek esetében, mivel a hallgatók zöme - főleg ha önálló munkával kellett eljutnia egy adott szöveg értelmezéséhez - gondolkodás, elemzés nélkül, automatikusan átveszi a jegyzetben megadott fordítási lehetőséget, holott biztos, hogy nem ez volt a szerzők célja a jegyzetek készítésével, hanem az adott probléma sokoldalú, kiemelt elemzése, bemutatása, magyarázata.

Az egyes nyelvtani egységek alaktani és mondattani szempontból történő következetes és szemléletes bemutatása dicsérendő tény, jóllehet mindkét szempont teljes körű alkalmazása a heti két órás oktatási keretben gyakorlatilag nem megoldható. Azonban amit a kötelező oktatás keretében nem tudunk megtanítani e tankönyvből, a következő tanévtől (2002/2003) meghirdetett szabadon választható szeminárium keretében sajátíttatjuk el az ide jelentkező - és erre lelkesen készülő - hallgatókkal, hiszen a Bánóczi-Rihmer-féle tankönyv kiválóan alkalmas erre a feladatra.

A feladatok körében nagyon jónak találjuk (a hallgatók véleményét is ideértve), hogy a közöttük nemcsak nyelvtani, hanem lexikai jellegűek is előfordulnak, és a változatosság és az ismétlődés mindkét típust egyaránt jellemzi. Az ismétlődés elsősorban a feladatok formai jellegére (felismertető, tájékozódást segítő, reprodukálást, illetve alkotó alkalmazást igénylő), míg a változatosság elsősorban a tematikájukra (jogi szakkifejezések, mondatok, regulák, szövegek, irodalmi idézetek stb.) vonatkozik.

AIII. rész Szöveggyűjteménye - amely 1. szakaszában a római jog forrásaiból (törvény, senatus consultum, magistratusi edictum, jogtudomány, császári rendeletek) és a római jogélet emlékeiből (adásvétel, bérlet, végrendelet) ad ízelítőt, 2. szakaszában pedig középkori jogi szemelvényeket közöl külföldi és magyar forrásokból - nagyon jól tudjuk használni azokkal a hallgatókkal, akik már többet foglalkoztak a latin nyelvvel (érettségiztek vagy legalább két évig tanulták), így ők is lehetőséget kapnak a latin jogi szaknyelv tudásszintjüknek megfelelő elsajátítására.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére