Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Csányi Imrét, Domaszék Község Önkormányzatának jegyzőjét mutatjuk be (Jegyző, 2015/4., 50-52. o.)

Megtisztelő számomra, hogy a Jegyző és Közigazgatás folyóirat munkatársaitól felkérést kaptam egy rövid bemutatkozás megírására. Tekintettel arra, hogy a lapot olvasó kollégákkal egy nagy hajóban evezünk a közigazgatás tengerén, ezért most a munkaköri feladatok fárasztó taglalásától eltekintenék és inkább szorítkoznék a jegyző szerepének más összefüggésben való bemutatására, megtűzdelve némi önéletrajzi elemmel.

2000. évben, a jogi egyetem elvégzésére már kikristályosodott bennem az az elképzelés, hogy az ügyvédi pálya kihívásokkal teli útját szeretném bejárni. Ehhez az alapötletet a '80-as, '90-es években futó "Két férfi, egy eset" című NSZK-filmsorozat adta, a maga szövevényes és elgondolkodtató bűneseteivel. Nyilvánvaló, hogy az izgalmakkal teli tévéfilm és a valóság a gyakorlatban köszönő viszonyban sincs, mégis ez elég volt ahhoz, hogy kellő löketet adjon akkor egy tizenévesnek, merre tovább. Éppen ezért az egyetem után a szakvizsga megtételéhez szükséges gyakorlati időmet egy szegedi ügyvédi irodában töltöttem.

Viszonylag hamar szembesültem azzal a kijózanító ténnyel, hogy a rendszerváltozást követően az egyetemek sorra ontották magukból a jogászokat, így az ügyvédek száma is megtöbbszöröződött. A "sok az eszkimó, kevés a fóka" rendezőelv bebizonyította, hogy ha az embernek nincs kialakult ügyfélköre, netán nem egy neves ügyvédcsalád sarja, akkor kezdőként bizony más kenyérkereső foglalatosság után kell néznie.

2004 nyarán több Szeged környéki polgármesteri hivatalhoz adtam be önéletrajzomat, bízva abban, hogy "majd csak bejön" valamelyik. Tettem ezt a Forráskúti Polgármesteri Hivatal vonatkozásában is, ahonnan az önéletrajz benyújtását követő második napon egy kedves, viccelődő női hang keresett telefonon. Bemutatkozott - dr. Szentirmay Sára -, majd rögtön a lényegre tért, elmondta, hogy "a jegyző nagyon terhes" és egy ügyintézőre lenne szüksége, haladéktalanul. Akkor még nem tudtam, hogy dr. Szentirmay Sára (mára már a barátságunkra tekintettel egyszerűen csak Saca, aki ma az újszentiváni hivatal első embere) maga a jegyző, ezzel a személyes találkozás alkalmával szembesültem. Nagyon megtetszett az akkoriban frissen "regnáló" polgármester, Fodor Imre által kialakított munkahelyi légkör és azonnal igent mondtam. Igazgatási ügyintézőként gyakorlatilag a jegyző munkakörét vettem át, ám ez nem okozott nehézséget, mivel kérdéseimmel mindig számíthattam a forráskúti kollégákra, a gyermekével gyeden lévő Sacára, valamint a helyettesítő jegyzőnkre, dr. Kerekes Tibor címzetes főjegyzőre (aki akkor Bordány jegyzője volt, most Pétervására aljegyzője). Tibi tapasztalatával, megfontoltságával, higgadtságával mindig meg tudta mutatni a helyes irányt. Ők ketten azok az emberek, akik megszerettették velem a közigazgatást és támogatásukkal, biztatásukkal elindultam a pályán.

A Forráskúton eltöltött egy év tehát meghatározta, hogy merre tovább. Egy megüresedés alkalmával, pályázat útján a Csongrád megyei Tömörkényen nevezett ki a képviselő-testület jegyzőnek. Hét évig vezettem a hivatalt, naponta látva egy, a nagyvárosoktól távoli, korosodó, elnéptelenedő kis település gondjait, bajait. Itt az ügyfél - csakúgy, mint az országban bárhol lévő kis faluban - szinte már családtag volt, aki akár munkaidőn túl és "ügyfélmentes" napon is jöhetett ügyet intézni, vagy csak a problémáját elmesélni valakinek.

Az önkormányzatnak napról-napra harcot kellett vívnia a település életben maradásáért, kutatva minden egyes forint után. Ebben a küzdelemben érte az önkormányzatot a közigazgatási reform, bizonytalanságot, kételyeket keltve polgármesterben, jegyzőben, köztisztviselőkben, közalkalmazottakban. Az 1998 óta tartó fáradságos faluvezetői munka egyébként meghozta a gyümölcsét, mára Tömörkény szépül, gyorsan fejlődik.

2013 szeptemberében a lakóhelyemhez közelebbi, 2015. január 1. napján már 5000 fő fölötti lakosságszámmal bíró, Szeged melletti Domaszéken nyertem kinevezést. Ahogy minden kollégát, itt is elért bennünket a reformintézkedések sorozata, melyben a legszembetűnőbb és leginkább "saját bőrön érzékelhető" a státusok, munkakörök, feladatok elvonása (újabb feladatok "visszacsempészése" mellett), valamint a feladattípusú finanszírozás központi bevezetése. Kimondható, hogy ez utóbbinak Domaszék egyértelműen nyertese. Az állam által néhány éve átvállalt működési és fejlesztési hitelek megszűnésével pedig új út nyílt a fejlődésben a település előtt. Mára már lekötött betétekkel bír az önkormányzat, köszönhetően a hatékony gazdálkodásnak.

Hogy ne untassam a kedves Olvasót a nyers tényekkel, érdemes pár szót ejteni arról a tömörülésről, amely fontos szerepet tölt be a Csongrád megyei, pontosabban a homokhátsági jegyzők életében. A környékbeli jegyzők összefogásának eredményeként 1999 végén alakult meg a Homokháti Jegyzők Egyesülete, melyet az akkori megyei bíróság 2000 januárjá-

- 50/51 -

ban jegyzett be. Az egyesület születésénél dr. Kerekes Tibor, dr. Szántó Mária címzetes főjegyző (akkor Mórahalom jegyzője, ma járási hivatalvezető) és Lábecz László nyugalmazott címzetes főjegyző (Ruzsa) bábáskodott. Az egyesület közhasznú tevékenységének célkitűzése az Európai Unióhoz történő csatlakozás elősegítése volt. 2004. május 1. napját követően az egyesület további célja volt ennek a feladatnak a megfelelő tartalommal való kitöltése. Mára már - a jogszabály közismert szigorításának eredményeként - közhasznú minősítést nem visel, azonban a köz érdekében szerteágazó feladatokat lát el.

Az egyesület célja:

a) a jegyzők szakmai irányító tevékenységének segítése a külső szakemberekkel kiépített és fenntartott partnerkapcsolatokkal;

b) a hatósági jogalkalmazó tevékenység eredményességének javítása;

c) a helyi tapasztalatok, kezdeményezések ismertetése, átadása;

d) továbbképzések, tapasztalatcserék, jegyzői klubok, bel- és külföldi tanulmányutak, nyelvi továbbképzések szervezése, kapcsolatfelvétel külföldi egyesületekkel, egyéb szervezetekkel;

e) rendezvények keretében a kistérség polgárainak tájékoztatása Magyar-ország európai uniós tagságának hatásairól, az EU-tag és az EU-hoz csatlakozni kívánó testvértelepülésekkel a kapcsolatok elmélyítésében közreműködés, közös programok szervezése útján;

f) tagjai révén a helyi lakosság és civil szervezetek részére közérdekű információk szolgáltatása;

g) a települések együttműködésének segítése;

h) a közigazgatási jogalkalmazás során a gyakorlatban jelentkező ellentmondásos helyzetek kiküszöbölésére jogszabály változtatás kezdeményezése a jogalkotásra hatáskörrel rendelkező szervnél.

i) Szolgáltatásai a lakosság és civil szervezetek részére:

- ismeretterjesztés, ismeretfejlesztés,

- továbbképzések, tapasztalatcserék szervezése,

- folyamatos információnyújtás a hazai és EU pályázati lehetőségekről,

- önkormányzati és jegyzői hatáskörbe tartozó ügyekben tanácsadás.

Az egyesület által ellátni kívánt közfeladat:

- Az egyesület közvetve vagy közvetlenül segíti a kormányzati funkciók, államháztartási szakfeladatok és szakágazatok osztályozási rendjéről szóló 68/2013. (XII. 29.) NGM rendelet 2. számú mellékletében felsorolt alábbi kormányzati funkciók (mint közfeladat) ellátását:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére