Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

A Hugo Sinzheimer Moot Court Competition 2021-es versenye (MJO, 2021/3., 75. o.)

Az idei alkalommal a COVID-járvány miatt online módon került megrendezésre a nemzetközi munkajogi jogesetmegoldó és perbeszéd verseny, a Hugo Sinzheimer Moot Court Competition (HS MCC). Az idei, 2021. június 17. és 19. között zajló HS MCC verseny szervezője a grúziai Ilia State University (ISU) Law School volt. E versennyel ünnepelte indulásának ötödik évfordulóját a HS MCC, mely a joghallgatók számára rendezett nemzetközi "moot court" típusú versenyek között világszerte továbbra is az első és egyetlen, melyet az európai/nemzetközi munkajog témakörében rendeznek meg. A versenynek minden évben más egyetem ad otthont (korábban: 2019: Hasselt, 2018: Cassino, 2017: Aarhus, 2016: Amszterdam).

A versenyen idén is négyfős magyar csapat vett részt. Magyarországról (intézményi partnerként) a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Munkajogi és Szociális Jogi Tanszéke vesz részt a szervezésben, a többi hazai munkajogi tanszék - így különösen az ELTE ÁJK és DE ÁJK munkajogi tanszékeinek - bevonásával. A magyar csapat kiválasztása idén rendhagyó módon alakult. Két versenyző tavaly, a járványhelyzet miatt elmaradt versenyre való felkészülés során került kiválasztásra, hozzájuk csatlakozott az idei versenyre kiválasztott két további csapattag. A beérkezett pályázatok elbírálása során a releváns munkajogi tudás - így a munkaidő-szervezésre, az egyenlő bánásmód követelményére és az önálló vállalkozókra vonatkozó uniós és nemzeti jogforrások - ismerete mellett nagy hangsúly helyeződött a tárgyalóképes angolnyelv-tudásra is.

A kiválasztásról idén is a hazai szervezőbizottság döntött. A magyar csapat coachai: Prof. Dr. Kun Attila (KRE ÁJK), a szervezőbizottság elnöke, Dr. Hungler Sára (ELTE ÁJK) és Dr. Sipka Péter (DE ÁJK).

Hazánk négyfős csapatának tagjai idén az ország négy különböző egyeteméről kerültek ki: Mihalik Viktória (KRE), Varga Kincső Zsófia (ME), Szemenyei Barabás (ELTE), Kolosai Mátyás Bálint (DE).

A korábbi évekhez hasonlóan idén is a nemzetközi munkajogi közösség, a tudományos élet, valamint a gyakorlat számára egyaránt jelentős aktuális kérdések kerültek feldolgozásra a verseny alapjául szolgáló jogesetben.

Elsőként írásban kellett a részt vevő tizenhárom nemzeti csapatnak megmérettetnie magát, ugyanis az előre megadott jogesethez felperesi és alperesi beadványokat írtak, körülbelül húsz-húsz oldal terjedelemben. A jogeset megoldásához - a korábbi évekhez hasonlóan idén is - egy előre kiválasztott részt vevő ország joga volt az irányadó, így a felkészülés során nemcsak az európai uniós szabályokat kellett alkalmazni, de alaposan meg kellett ismerkedni az irányadó osztrák munkajoggal is. Ezt követően második körként került sor a szóbeli előadások, az online tárgyalások megtartására, amelyre - a sporteseményekhez hasonlóan - előzetesen kisorsolták az egymás ellen érvelő csapatokat.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére