Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Jancsák Ramóna: Roy Walmsley - A világ fogvatartotti népességének listája 12. kiadás (MJ, 2020/7-8., 474-492. o.)

Tavaly, 2018. november 6-án jelent meg a Roy Walmsley által összeállított, a Londoni Egyetem (University of London), Birkbeck, Büntetőpolitikai Kutatóintézete (Institute for Criminal Policy Research (ICPR)) által publikált, Világ fogvatartotti népessége listájának (World Prison Population List (WPPL)) legújabb 12-ik kiadása.

Bevezetés

A világ fogvatartotti népessége listájának 12. legújabb kiadása a korábbi évekhez hasonlóan olyan szakmai kuriózum, összefoglaló gyűjtemény, mely konkrét számszaki információkkal szolgál a "világ 223 fogvatartási rendszerében fogvatartottak létszámadatairól. A lista csakúgy, mint a 2017-ben 4. kiadását megélt "A világ női fogvatartottjainak listája", továbbá "A világ letartóztatottjainak listája", a havonta frissülő on-line adatbázison, a World Prison Brief-en (WPB) azaz az ún. "Világ Büntetés-végrehajtási adatbázisán" alapul"[1].

A lista szerzője, Roy Walmsley, a World Prison Brief (WPB) igazgatója, korábban Kutatási és Statisztikai osztályvezető volt, 1993 óta a nemzetközi büntetés-végrehajtási tanulmányokra fókuszáltan munkálkodik. 1996-ban tanulmányt készített a HEUNI (ENSZ Európai Bűnmegelőzési Intézet) megbízásából a közép -és kelet- európai börtönrendszerekről. Az Egyesült Nemzetek Szervezetével folytatott szaktanácsadást követően közös kutatást végzett az Európa Tanács részére Bosznia-Hercegovina büntetés-végrehajtási rendszereiről, melyek 1998-ban (Walmsley & Kriznik) és 1999-ben (Walmsley & Nestorovic) jelentek meg. 1998-ban elkészítette az első világ fogvatartotti népességének listáját. 2000-ben lett munkatársa a Nemzetközi Büntetés-végrehajtási Tudományi Központnak (International Centre for Prison Studies, ICPS), ahol bevezetésre került a világ büntetés-végrehajtási adatbázisa. Több tanulmányban részt vett, illetve készített 2003-ban és 2006-ban szintén a közép-és kelet-európai büntetés-végrehajtási rendszerek vonatkozásában. Nevéhez fűződik a "Világ fogvatartotti népességének listája", a "Világ női fogvatartottainak listája is, és társszerzője "A szabadságvesztés világszerte: a jelenlegi helyzet és egy alternatív jövő" című tanulmánynak (Policy Press, 2016, Andrew Coyle, Helen Fair, Jessica Jacobson). Roy Walmsley a világ büntetés-végrehajtási adatbázisát irányítja a mai napig[2].

Néhány szó a Világ büntetés-végrehajtási adatbázisáról

A World Prison Brief (WPB), azaz a Világ büntetés-végrehajtási adatbázisa tulajdonképpen egy egyedülálló adatbázis, amely ingyenes hozzáférést biztosít az egész világ börtönrendszerei által szolgáltatott információkhoz. "A WPB-nél rendelkezésre álló információk havonta frissülnek, felhasználva nagyrészt az egyes kormányzati vagy egyéb hivatalos forrásokból származó adatokat.

Az országok hivatalos szervei az alábbi információkat szolgáltatják ehhez az adatbázishoz:

- a fogvatartotti népességszám és az adott nemzeti népességszámhoz viszonyított aránya,

- nők, fiatalkorúak és külföldi állampolgárok szabadságvesztésének végrehajtására vonatkozó információk,

- az előzetes fogvatartásra, letartóztatásra vonatkozó adatok,

- a büntetés-végrehajtási intézetekben tapasztalható túlzsúfoltsággal kapcsolatosak adatok,

- elhelyezési feltételekről szóló hírek és hivatalos jelentések,

- a helyi szervezetek és egyéb források adatainak elemzése,

- a büntetés-végrehajtási rendszerekért felelős hatóságok vagy minisztérium elérhetőségei"[3].

Az Adatbázis bemutatja a legmagasabb fogvatartotti népességszámmal bíró országoktól a legalacsonyabb létszámmal rendelkező országokig rendelkezésre álló rendszerek listáját, amely lehetővé teszi, hogy összehasonlításra kerülhessenek a fogvatartotti létszámadatok, kihasználtsági ráták. A rendelkezésre álló információk a 2000. évtől kétévenként szerepelnek, több mint 180 ország esetében az előzetesen fogvatartottak/letartóztatottak vonatkozásában, valamint több mint 170 ország esetében a női fogvatartottakra koncentráltan. A mintegy tíz évvel ezelőtt magyar fordításban megjelent "A világ börtönnépességének listája"[4] most összehasonlítást tesz lehetővé az elmúlt 10 év távlata alapján. A táblázatokban szereplő adatokból megállapítható, hogyan alakultak az elítélti, illetve fogvatartotti létszámok a világ különböző országaiban; nőtt esetleg csökkent a fogvatartottak száma. Az adatok többnyire magukba foglalják, nem csupán az elítéltek, hanem a letartóztatottak létszámadatait is. A lista 2018 szeptember végi kutatási eredményeken alapul.

A "Lista''

"A világ fogvatartotti népességének listája két részből áll, az első rész, az első 5 táblázat az egyes országok börtönnépességének adatait, arányait és trendjeit tartalmazza, míg a második rész, a 6-8 táblázat összegzés a büntetés-végrehajtási intézetekben fogva lévők összességéről, arányáról.

- 474/475 -

Az utolsó táblázatokból tudhatjuk meg a jelentősebb változásokat, tendenciákat kontinensekre lebontva.

A világ fogvatartotti népességének listája, az érintett nemzetek büntetés-végrehajtási intézetei, illetve az illetékes minisztériumai által szolgáltatott adatokon alapul. A legtöbb esetben egészen friss adatok álltak rendelkezésre, ahol azonban ez nem volt lehetséges, illetve hiányos volt, (Eritrea, Szomália, Észak-Korea), ott is folyamatosan törekszenek azok beszerzésére, frissítésére. A lista szerzője igyekezett a lehető legpontosabb információkat közreadni, azonban felelősség a kapott adatok megbízhatóságáért nem vállalható az ellenőrzési lehetőség hiányára tekintettel.

A lista hasznos lehet a kormányzati szervek, a politikai döntéshozók, a büntetés-végrehajtási intézetek, kriminológusok, kutatók, tudományos munkatársak, szakértők, illetve más, a büntetőjoggal foglalkozó jogalkalmazók, továbbá mindazok számára, akik érdeklődnek a büntetés-végrehajtás iránt, hiszen a magas létszám, a büntetés-végrehajtás olykor vitatott hatékonysága, a büntetés-végrehajtási intézetekben tapasztalható túlzsúfoltság nem egyedi, világszinten érzékelhető jelenségek.

Néhány kulcsadat (Statisztikák)

A lista adatai szerint több mint 10 740 000 fő fogvatartott él büntetés-végrehajtási intézetben szerte a világon. (Amint az fentebb is szerepel Eritrea, Szomália és a Kongói Demokratikus Köztársaság, illetve Észak-Korea esetében nem állnak rendelkezésre adatok, továbbá a Kínára vonatkozó számadatok hiányosak.)

A teljes fogvatartotti létszám minden bizonnyal magasabb mint 10 740 000 ezer fő, tekintettel a fenti hiányosságokra, valamint arra, hogy a szolgáltatott adatok között nem minden esetben szerepelnek idegenrendészeti/előzetesen fogvatartottak, illetve több ország nem szolgáltatott adatot a letartóztatotti létszámról, ellenben más országok nem csupán a jogerős szabadságvesztésüket töltő fogvatartottak létszámadatait közvetítették, hanem az előzetesen fogvatartottakét is. Mindezek alapján a teljes fogvatartotti létszám feltételezhetően jóval több mint 11 000 000 fő.

Néhány érdekes adatot kiemelve, több mint 2 100 000 fogvatartott van az Amerikai Egyesült Államokban, 1 650 000 Kínában (leszámítva a letartóztatásban és egyéb bűnügyi fogvatartásban lévőket), 690 000 Brazíliában, 583 000 az Orosz Föderációban, 420 000 Indiában, 364 000 Thaiföldön, 249 000 Indonéziában, 233 000 Törökországban, 230 000 Iránban, 204 000 Mexikóban és 188 000 a Fülöp-szigeteken.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére