Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Gyergyák Ferenc: Önkormányzatiság napjainkban - konferencia a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (Jegyző, 2015/6., 7-8. o.)

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem - a Közigazgatás-tudományi Kar Szakigazgatási és Önkormányzati Igazgatási Tanszéke szervezésében - a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként 2015. november 4-én a Ludovika Campus Dísztermében rendezte meg az "Önkormányzatiság napjainkban" című konferenciáját. A konferencia támogatói a Jegyzők Országos Szövetsége és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége voltak. A konferencián 147 résztvevő - többségükben jegyzők, polgármesterek - hét előadást hallgatott meg a helyi önkormányzatok huszonöt éves működésének tapasztalatairól és az előttük álló feladatokról.

Prof. Dr. Kiss György egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Karának dékánja nyitotta meg a konferenciát és köszöntőjében arról beszélt, hogy a helyi önkormányzatokról szóló törvény az önkormányzatok fejlesztésével visszaadta a helyi közösségeknek az önálló gondolkodás, cselekvés lehetőségét és a helyi közösségek méltóságát.

Prof. Dr. Patyi András egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora "Az elmúlt negyedszázad tanulsága" című nyitóelőadásában rámutatott arra, hogy az önkormányzati rendszer elmúlt huszonöt évének alapvető tanulsága, hogy még várat magára a településfejlesztés konkrét törvényi szabályozása. A településfejlesztés - általános fogalmakkal - szerepel ugyan az építési törvényben, de az nem csak építésügyi fejlesztés, mert nagyon sok, az épített környezettől független szegmense van. Ezért ez a tevékenység nem az építési törvénybe való, a területet egy annál tágabb, településfejlesztési törvénynek kellene rendeznie, szükség lenne önálló településfejlesztési törvényre.

Prof. Dr. Kiss László egyetemi tanár, alkotmánybíró "Az Alkotmánybíróság döntéseinek hatása az önkormányzati jogalkotásra és jogalkalmazásra" című előadásában utalt arra: nem ért egyet azzal, hogy az önkormányzati rendeletek felülvizsgálata kettős irányt vett, és létezik az önkormányzati rendeletek alaptörvényi (Alkotmánybíróság) és törvényességi vizsgálata (Kúria Önkormányzati Tanácsa), mert meggyőződése szerint a törvénysértést és az alkotmánysértést adott esetben rendkívül nehéz elválasztani. Míg korábban - amikor az alkotmányossági és törvényességi szempontok nem voltak "különhasítva" - százas nagyságrendben érkeztek az Alkotmánybírósághoz az önkormányzati rendeletekkel kapcsolatos ügyek, addig 2012-ben 28, 2013-ban és 2014-ben 8-8, az idén (2015-ben) már csak 6 ilyen indítványt kaptak. Az ügyek egy része parkolási rendeletekkel, üzemképtelen járművek helyi adójával, helyi építési szabályokkal függött össze, de "tetemes részét" adják az ügyeknek a közösségellenes magtartásokat szabályozó önkormányzati rendeletek is. Rendkívül fontos lenne álláspontja szerint a helyi kodifikátorok képzésének megindítása, mert bár a jogalkotás a legmagasabb szintű jogászi munka, ugyanakkor például a helyi önkormányzatokban kodifikációs alapismerettel nem rendelkezők alkotnak jogszabályokat.

Dr. Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára a "Helyi önkormányzás Magyarországon, 25 év mérlege" című előadásá-

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére