Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Németh Orsolya: Lényeglátók (Jegyző, 2012/2., 37-38. o.)

A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) 2004 őszén alakult, tényleges működését 2005-ben kezdte meg. Kiemelkedően közhasznú szervezetként célja az elsősorban a Közép-Magyarországi régióban élő, becslések szerint mintegy 8000 fő vak és gyengén látó ember érdekeinek védelme és képviselete, illetve részükre támogató, segítő szolgáltatások és információk biztosítása. Az egyesület mintegy 1600 tagjának jelentős többsége életvitelszerűen a fővárosban vagy Pest megye területén él.

A VGYKE céljainak megvalósítása érdekében közel 40 szakembert foglalkoztat, akiknek körülbelül 2/3 része látássérült vagy más okból megváltozott munkaképességű személy. Ennek köszönheti az egyesület hitelességét mind a tagság, mind pedig a teljes társadalom felé nyújtott szolgáltatásaiban.

A vak és gyengén látó személyek érdekvédelmét az egyesület fővárosi és kistérségi szinten valósítja meg, igyekezve folyamatos kapcsolatot építeni és fenntartani a helyi önkormányzatokkal és a fenntartásukban működő intézményekkel is. Az önkormányzatok és intézményeik dolgozói részére kérésre információt nyújtunk a helyben élő látássérült személyek helyzetéről, igényeikről, illetve a vak és gyengén látó emberekkel kapcsolatos bármely egyéb kérdésben. Szemléletformáló programokat biztosítunk minden korosztály számára, melyeket hivatali vagy ügyfélszolgálati munkatársak, pedagógusok, egészségügyi alkalmazottak, szociális szakemberek, iskolák tanulói vagy szociális intézmények ellátottai számára kínálunk igény szerint. Akadálymentesítési beruházások esetén együttműködést ajánlunk, ezen tevékenység során információt és tanácsadást biztosítunk. Vállaljuk továbbá Braille írású tájékoztató anyagok, információs füzetek elkészítését is.

A VGYKE a közép-magyarországi régióban működő hat, látássérült személyeket tömörítő kistérségi egyesülettel szoros együttműködésben áll, melyek Budaörs, Cegléd, Dabas, Gödöllő, Pilisvörösvár és Vác központokkal működve biztosítják a helyben élő látássérült emberek érdekvédelmét, illetve részükre helyi szinten szerveződő sorstársi klubot és rendszeres közösségi programokat, segítő szolgáltatásokat kínálnak. Valamennyi kistérségi központban irodát működtetünk részben önkormányzati támogatással, részben pedig egyesületünk egyéb forrásaiból. A jövőben a régión belül további kistérségekben is kívánunk hasonló szervezetek létrehozásában segítséget nyújtani, terveink között Szentendre, Ráckeve és Veresegyház központokkal működő közösségek kialakítása szerepel.

Budapesti központi ügyfélszolgálati irodánk és Louis Braille Támogató Szolgálatunk a hét minden munkanapján segíti a hozzánk forduló látássérült személyeket. Támogató szolgálatunk kísérést és gépkocsival történő szállítást, illetve az igénylők otthonában iratrendezést és egyéb segítséget nyújt. Ügyfélszolgálatunkat évente több ezer alkalommal keresik fel látássérült és ép látású érdeklődők egyaránt, ez utóbbi személyek általában hozzátartozók vagy szakemberek. Az ügyfélszolgálat segítséget nyújt támogatások igénylésében, információt nyújt pályázati lehetőségekről, speciális segédeszközökről, tanfolyamokról, szabadidős és kulturális programokról stb. Emellett tagjaink részére heti rendszerességgel elektronikus hírlevelet küldünk a legfontosabb aktuális információkkal, programajánlókkal, felhívásokkal.

2012-ben egyesületünk várhatóan megszerzi a felnőttképzési intézményi akkreditációt, így a jövőben minősített képzőintézményként is folytathatjuk a látássérült emberekkel kapcsolatos ismeret- és tapasztalatátadó tevékenységünket. "Túloldalról" címmel 2008-ban fejlesztettek ki munkatársaink és külső szakemberek egy ún. érzékenyítő tréninget, melynek célja a vak és gyengén látó, illetve a látó emberek közelítése, az együttműködésen, kölcsönösségen és egymás megismerésén alapuló befogadó hozzáállás megteremtése. Ezt a tréninget 2011-ben akkreditáltattuk, idén pedig a szociális szakemberek és a pedagógusok számára kreditpontot adó képzéssé szeretnénk nyilváníttatni.

Bármilyen kérdés vagy együttműködési szándék esetén örömmel várjuk megkeresésüket alábbi elérhetőségeinken!

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére