Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Bányai István: Az igazságügyi szakértői tevékenység módszertani kérdései (MJ 2016/7-8., 436-443. o.)

Az úgynevezett "szakértős ügyek"-nek két neuralgikus pontja van. Egyrészt, több mint aggályos az a helyzet, mely szerint a kirendelőnek olyan kérdésekben kell döntést hoznia, melyről szakértő kirendelésével lényegében hozzá nem értését nyilvánította ki. Másrészt pedig az összetettebb vizsgálatot igénylő ügyekben - kis túlzással élve - ahány szakértő annyi megoldás, annyi szubjektív értékítélet kerül bíróság, illetve kirendelő hatóság asztalára.

A probléma első része a kirendelő és a szakértő tevékenysége közt húzódó kompetenciahatáron való - ha nem is átjárás, de legalább - jobb átlátás biztosításával, illetve a szakértői vélemény zártsága, "fekete doboz" jellege csökkentésével lenne enyhíthető. A probléma szempontjából kulcskérdés, a kompetencia-határ értelmezéséhez elengedhetetlen a kirendelő és szakértő közötti "munkamegosztás" pontosítása, a kirendelői "makrobizonyítás" és a szakértői "mikrobizonyítás" hasonlóságainak, illetve eltéréseinek feltérképezése, tágabb értelmezésben pedig a jogi és szakmai tények, valamint a jogi és szakmai bizonyítás fogalmának definiálása, hatásmechanizmusának értelmezése.

A másik kritikus pont, a szakértői szubjektivitás csökkentése terén meghatározó szerepe lehet a szakértők oktatásának, mely azonban csak akkor lehet eredményes, ha az nem csupán a jogszabályok ismertetését célozza, hanem az igazságügyi szakértői tevékenységre "szabott", szakértői bizonyítást fókuszba állító módszertan bázisára épül.

Az igazságügyi szakértés helye, feladata

Szakértő (jobb esetben igazságügyi szakértő) alkalmazására akkor és ott kerül sor, ahol az ügyben a jogi, illetve hétköznapi ismeretektől eltérő, azt meghaladó szaktudásra - jogalkotói megfogalmazásban "különleges" szakismeretre - van szükség: "Ha a perben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához vagy megítéléséhez olyan különleges szakértelem szükséges, amellyel a bíróság nem rendelkezik, a bíróság szakértőt rendel ki.[1]" A szakértői kirendelés indokolásában nem mutatkozik jelentős eltérés a másik két "foglalkoztató" terület, a büntetőügyek, illetve a közjegyzői nemperes eljárások esetében sem. Különbség jószerivel csak a kirendelés szabadság foka terén jelentkezik. A büntető eljárásokban - ahol különleges szakértelemre van szükség - ott "szakértőt kell alkalmazni[2]", míg a közjegyzői nemperes eljárások esetében megengedőbb a szabályozás, itt "igazságügyi szakértő kirendelése kérhető"[3].

Az új igazságügyi szakértői törvényben, a korábban hatályos jogszabályi definíciótól eltérő módon került meghatározásra az igazságügyi szakértő feladata, illetve jogköre: szakértő "döntse el a szakkérdést, és segítse a tényállás megállapítását."[4]. Lényeges változás, hogy míg a 2005. évi XLVII. törvény megfogalmazásában szakértő jogosultsága csak addig terjedt, hogy "segítse a tényállás megállapítását, a szakkérdés eldöntését", addig a jogalkotás az új szabályozásban - elfogadva a szakértői kar javaslatát - már szakértőhöz delegálta a szakkérdés eldöntését. Kérdés azonban, hogy ez a változás megnyilvánul-e a szakértői bizonyítás újraértelmezésében is, vagy a lehetőség bennreked a jogszabály paragrafusai között.

Ítélkezési paradoxon, kompetencia határok, jogkérdés-szakkérdés:

Jogalkotó úgy tűnik, amennyit egyik kezével - szakértő feladatmeghatározása kapcsán - elvett a kirendelő hatalomból, másik kezével éppen annyit vissza is adott részére: "A bíróság és az ügyész a bizonyítékokat egyenként és összességükben szabadon értékeli, és a bizonyítás eredményét az így kialakult meggyőződése szerint állapítja meg.[5]" A jogszabály megteremti azt a paradox helyzet, melyben a hatóság képviselője olyan kérdésekben is állást foglalhat, melyre vonatkozóan korábban hozzá nem értését nyilvánította ki.

A szakvélemény jogi kompetencia körben történő felhasználásának alapvető ellentmondása, hogy a végső ítélet meghozatalára hivatott hatóság nem rendelkezik azzal a különleges szakértelemmel, mely az ítéletet sok esetben alapjaiban meghatározó szakvélemény készítéséhez, a szakmai döntés meghozatalához szükséges. Ez az ellentmondás más megvilágításba kerül, ha külön választjuk a jogi eljárás keretében vizsgálandó kérdést, azaz a jogkérdést a szakértői vizsgálat körébe tartozó szakkérdéstől. A jog és szakkérdések szétválasztása révén körvonalazható az a kompetencia-határ is, mely a két terület között láthatatlanul jelen van. A kompetencia-határ valahol ott húzódik, ahol a szakkérdések vizsgálata lezárult, és a szakvélemény jogi alkalmazására kerül sor. Valójában azonban nem is kompetencia-határról, sokkal inkább kompetencia határsávról kell beszélnünk, hiszen ez egy olyan területen - az igazságügyi szakértés területe - ahol a jog és a speciális szakismeret egyaránt jelen van, jelen kell legyen.

A kompetencia-határok kérdése a gyakorlat oldaláról úgy vetődik fel, hogy mit nevezünk jogkérdésnek, és mi az, ami szakkérdésnek minősül. "A jogkérdés (quaestio juris), valamely tényleges viszonynak jogi megítélése, ellentétben a ténykérdéssel (quaestio facti), mely a megítélés tárgyát képező

- 436/437 -

ténynek, tényállásnak megállapítására vonatkozik."[6] A meghatározás értelmében a ténykérdések (jogi ténykérdések) a jogkérdések viszonylatában léteznek. Amennyiben a szakkérdés fogalmát kívánjuk értelmezni, elengedhetetlen ezen a területen is a ténykérdés, pontosabban a szakmai ténykérdés fogalmának a bevezetése. Követve a jogkérdésre vonatkozó definíció logikáját, a szakkérdés nem más, mint valamely viszonynak szakmai megítélése, ellentétben a szakmai ténykérdéssel, mely a megítélés tárgyát képező szakmai ténynek, tényállásnak megállapítására vonatkozik. A "szakmai" jelző ebben az értelmezésben azt a speciális szakismereti kört jelenti, melyre vonatkozóan a szükséges hozzáértéssel a kirendelő vagy nem rendelkezik, vagy azt perbeli státuszából adódóan nem kívánja érvényesíteni. A jogi és "különleges" szakterület fogalmainak párhuzamba állítása elvi alapját a szakértői részbizonyítás, azaz mikrobizonyítás, illetve a jogi-, vagyis makrobizonyítás[7] között fennálló analógia kínálja.

A jogkérdés és szakkérdés önmagukban nem "életképes" fogalmak, azok értelmet csak egy viszonyítási rendszer keretein belül nyerhetnek. A jogkérdés és szakkérdés közös ismérve, hogy azok a megítélés tárgyát - az adott tényt - "sémába" illesztik, és értelmezésük alapja a sémához való kapcsolat. A jog "nem ragadható meg tények összefüggéseként, a jelentést egy norma, értelmezési sémaként kapcsolja hozzá a tényálláshoz".[8] A jogkérdések és szakkérdések vizsgálatának kiindulási pontjai minden esetben a tények, ténykérdések. A vizsgálat első fázisában ezeket a tényeket kell elhelyezni a séma megfelelő kapcsolódási pontjába, vagyis lényegében le kell szűkíteni a sémát az ügy, illetve az adott ténycsoport szempontjából releváns területre. A következő lépés a tények egyedi sajátosságainak egybevetése a sémából következő mintával. Az egyezőségek és eltérések elemzése, mérlegelése alapján kerülhet sor a következtetések, illetve következmények meghatározására.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére