Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Szabó Imre Szilárd: Beszámoló a Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat országos szakmai konferenciájáról (MJO, 2018/1., 71-72. o.)

2018. január 24-én került megrendezésre a Nemzetgazdasági Minisztérium Szemere utcai dísztermében a Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat (a továbbiakban: MTVSZ, illetve Szolgálat) országos szakmai konferenciája. A rendezvényen a kormány részéről Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár, illetve dr. Simon Attila István munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár tartották megnyitóbeszédüket. Köszöntőjükben kiemelték, hogy a magyar kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy rendezett, konszolidált kapcsolat legyen a munkáltatók és a munkavállalók között, ebben nyújt segítséget az MTVSZ, amelyet európai uniós és hazai költségvetési forrásból finanszíroz a magyar állam. Elhangzott, hogy a projekt felénél a konvergenciarégiókban eddig közel 50 ügyben járt el a Szolgálat; ha azokat típusaik szerint vizsgáljuk, szembetűnő, hogy közel háromnegyedük tanácsadás volt. Ha azt vizsgáljuk, hogy a Szolgálat eljárásait kik vették igénybe, akkor nagyon vegyes kép tárul elénk (ami egyben pozitívum és a jövőre nézve biztató tény): érdeklődés mutatkozott mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldalról. Ha a szervezetek nagyságát elemezzük, mind a kis-és középvállalkozások, mind nagy foglalkoztatók részéről sor került eljárás kezdeményezésére, illetve köztulajdonban álló munkáltatók és a magánszektor foglalkoztatói egyaránt megjelentek az eljárás kezdeményezői között. Az eljárások kétharmad részben munkavállalói érdekképviseletek, míg egyharmad részben munkáltatói kérésre indultak. Dr. Simon Attila István kiemelte: cél, hogy a Szolgálat járuljon hozzá az alternatív vitarendezés kultúrájának meghonosításához a kollektív munkaügyi érdekviták területén.

A konzorcium részéről Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke elmondta: a Szolgálat felépítésénél elsősorban a munkajogi tanszékek tudásbázisára támaszkodtak, és alapvető küldetésként fogalmazták meg, hogy a Szolgálat segítséget adjon a munkaügyi kapcsolatok szereplőinek az eligazodásban, a jogszabályi környezet helyes értelmezésében és eszközeihez mérten a hazai kollektív alkuk támogatásában, valamint a kollektív szerződéses lefedettség növelésében. A konfliktusok "beragadása" a munkahelyekre látens, burjánzó ellentéteket generálhat. Sem a munkaerőpiac jó működése, sem a munkaviszonyok célja, sem a társadalmi kohézió szempontjából nem szerencsés a konfliktusok elmélyülése és megrekedése. Éppen ezért a Szolgálat egyik kiemelt célja a prevenció, a konfliktusok megelőzése az egy fél által is igénybe vehető tanácsadás révén. Dr. Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke munkáltatói oldalról emelte ki a Szolgálat szerepének fontosságát, egyúttal bemutatta a jogszerű foglalkoztatást elősegítő projekt másik "lábát", a négy jogterületen individuális jogsegélyt nyújtó Jogpontok szolgáltatást és annak eredményeit.

Dr. Rácz Zoltán, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Munkajogi és Agrárjogi Tanszékének docense, előadásában kitért az alternatív vitamegoldási rendszer fogalmainak és eljárásainak tisztázására. Kiemelte, hogy az alternatív vitarendezés általában olyan eljárások összessége, melyek alternatívát jelentenek a bíróság előtti peres eljárás sokszor lassúnak, rugalmatlannak és költségesnek tartott procedúráival szemben. Ezt követően az előadó egy nagyívű történeti áttekintést adott az alternatív vitarendezés jogi szabályozásának alakulásáról, külön kitérve az MTVSZ előzményeként működő Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat (a továbbiakban: MKDSZ) fejlődéstörténetére, eredményeire és tapasztalataira. Az MTVSZ - bár nem jogutódja az MKDSZ-nek - számos vonatkozásban építeni törekszik annak szakmai tapasztalataira.

Dr. Kun Attila tanszékvezető habil. egyetemi docens (Károli Gáspár Református Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar) előadásában vázolta azokat a jogi (és pragmatikus) érveket, amelyek a hatályos munkajogi szabályozási környezetben [l. a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.), a nemzetközi elvárások stb.] különösképpen is alátámasztják a Szolgálat indokoltságát és az általa nyújtott szolgáltatások kiaknázását. Kun Attila hangsúlyozta, hogy az MTVSZ mind az általa nyújtott szolgáltatások széles köre, mind a "behozható" érdekviták nyitott felfogása, mind a közvetlen helyi jelenlét okán (l. szervezeti koordinátorok a régiókban) a lehető legszélesebb körben kíván a munkaügyi kapcsolatok szereplői számára gyors, célzott, reszponzív, a valós igényekre reagáló segítséget nyújtani. Kiemelte, hogy mind a vitális, agilis, konstruktív érdekképviseleti (például szakszervezeti) imázs, mind a felelős, etikus munkáltatói "brand" része kell(ene) hogy legyen a hatékony, proaktív vitafeloldásra való készség és képesség, valamint a Szolgálat irányába való nyitottság. Kun Attila a jövőre nézve fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Szolgálat még szervesebb beágyazódásához

- 71/72 -

nagyobb stabilitásra és hatékony "terelő" mechanizmusokra (például jogi háttér, imázsépítés stb.) van szükség. Az előadó utalt továbbá a Szolgálat önmagán túlmutató funkcióira is: a konkrét ügyek ellátása mellett az is a Szolgálat küldetése, hogy egyfajta fókuszpont, "think-thank" legyen a kollektív munkajog világában (például szakértői hálózata, kiadványai, rendezvényei, partnerségei révén).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére