Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Boros István: Dél-borsodi Jegyzők Egyesülete (Jegyző, 2011/5., 62. o.)

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 12. Országos Egyéni Választókerület településeinek jegyzői és aljegyzői részvételével 2001 áprilisában alakult meg egyesületünk. Ekkor már országszerte számos jegyzői klub, egyesület működött - ez inspirálta dr. Heiszman Géza tiszaújvárosi címzetes főjegyzőt arra, hogy a jegyzők szakmai és tudományos együttműködésének előmozdítása, az egységes közigazgatási, szervezési, jogértelmezési és jogalkotási gyakorlat kialakításának elősegítése érdekében kezdeményezze egy politikai pártoktól és politikai céloktól független önálló szakmai, érdekvédelmi és érdek-képviseleti társadalmi szervezet létrehozását.

Az Egyesület tagjai a Mezőcsáti-, a Miskolci-, és a Tiszaújvárosi kistérség települései közül kerültek ki. Ezek az eltérő fejlettségű térségek eltérő prioritásokat determinálnak a jegyzői feladatok ellátása során és óriási erőfeszítéseket kívánnak a hátrányos helyzetű önkormányzatoktól annak érdekében, hogy a közszolgáltatások különböző formáit szerencsésebb társaikhoz hasonlóan jó színvonalon tudják biztosítani. A jövedelmi olló (a legmagasabb települési átlagjövedelem és a legalacsonyabb átlagjövedelem aránya) talán térségünkben nyílik a legszélesebbre: itt található Kiscsécs, az ország egyik legszegényebb települése és Sajószöged is, amely előkelő helyet foglal el azon a listán, ahol a településeket lakosaik egy főre jutó jövedelme alapján rangsorolják. A két község közötti távolság alig 10 km... Volt tehát miről mesélni - beszélni a kollégáknak már az alakuló ülésen is. Évente két-három közgyűlést tartunk és "békeidőben" külföldi szakmai tanulmányutakat is tudtunk szervezni: jártunk a Felvidéken (Kassa, Lőcse, Eperjes), Erdélyben (Csíkszereda, Parajd, Farkaslaka) és Lengyelországban (Krakkó, Zakopane, Auschwitz) is. A 3-400 ezer forintos költségvetésünk a kétezer forintos tagdíjakból és önkormányzati támogatásokból áll össze. Ez utóbbira sajnos - érthető okokból - egyre kisebb mértékben számíthatunk, hiszen ha szorítani kell a nadrágszíjjon a testületek először a "civil szervezetek támogatása" sort keresik a büdzsében és nem azért, hogy megnöveljék az ott található összeget.

Azt mondják a polgármesterek - és milyen igazuk van -, hogy ha két jegyző találkozik a második mondatuk már a szakmáról szól. Hatványozottan így van ez tíz-tizenöt együtt levő jegyző esetében - általában ennyien vagyunk jelen egy-egy közgyűlésen az Egyesület huszonegy tagjából - és ezt elősegíti az is, hogy a napirendi pontok az aktuális feladatoknak, jogszabályváltozásoknak megfelelően kerülnek összeállításra. Így volt ez 2003. október 22-én is amikor a Meghívó első napirendje így szólt:

1. Tájékoztató a közigazgatási reform koncepciójáról.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére