Fizessen elő az Európai Jogra!
ElőfizetésMagnifica domina rector, tisztelt kollégák!
Amikor megköszönöm a nekem odaítélt doctor honoris causa diplomát, egyszersmind megköszönöm a lehetőséget is, hogy pályám kezdetén, majd összesen mintegy 21 évig a Miskolci Egyetemen taníthattam. Külön öröm számomra, hogy több olyan hallgatót is taníthattam nemzetközi jogra, akik oktató kollégáim, pályatársaim lettek itt vagy más egyetemeken, a Külügyminisztériumban és egyéb kormányzati intézményekben, vagy akik az Alkotmánybíróságon, az Európa Tanács vagy az Európai Unió különböző szerveiben foglalkoznak napi szinten nemzetközi joggal.
Van egy olyan szokás, hogy a díszdoktoroktól elvárják, hogy egyfajta szakmai életfilozófiát is próbáljanak rövid beszéd formájában átadni a most diplomázó hallgatóknak.
Ezt a beszédet azzal kezdem, hogy a nemzetközi jog nemcsak a diplomaták ügye.
Bokorné Szegő Hanna professzor mondta, hogy "[t]ulajdonképpen a »mindennapi nemzetközi jog« az, ami a legkönnyebben tud érvényesülni."[1]
Ebben neki teljes mértékben igaza volt. Lássunk erre néhány példát.
1. Akik félnek tőle, sőt ellenségnek tartják a nemzetközi jogot - mint teszik egyes megmondóemberek, véleményvezérek, azok fel sem fogják, hogy:
1.1. Gyermekeiknek a WHO-szabványok és oltások miatt nem kell félniük a diftéria, a szamárköhögés, a járványos gyermekbénulás, a himlő és számos egyéb fertőző betegség egészségüket veszélyeztető hatásától.
1.2. Azért tudnak karantén nélkül belépni egy másik államba, mivel az egészséget veszélyeztető különböző betegségekkel szemben - ha kell, a WHO szabványai szerinti 'sárga könyv' lapjainak bemutatásával, mint például a COVID esetében láthatták - már megkapták a megfelelő vakcinákat, azonos protokollal, azonos időpontban vagy azonos helyzetekben.
1.3. Azért nem kell autóvezetői jogosítványhoz szükséges elméleti és gyakorlati vizsgát letenniük a határ átlépése során, mivel nemzetközi jogi szerződések szabályozzák a közúti jelzőtáblák formáját, jeleit, a vezetési szabályokat és a jogosítványszerzés követelményeit.
1.4. Amikor külföldre települt és odaházasodott gyermekeik azért kapnak rövidebb idő alatt állampolgárságot, mint az egyéb bevándorlók, az nem a fogadó állam külön nagylelkűsége, hanem egy egyértelmű, régi nemzetközi jogi szabály következetes alkalmazása.
1.5. Amikor hazai diploma, szerződés, végrendelet, jogi meghatalmazás és egyéb akaratnyilatkozat, az ún. 'apostille' eljárással történő hiteles fordíttatása - akármilyen bonyolult és költséges is az - egy másik országban is felhívható annak hatóságai előtt, akkor egy csaknem százéves nemzetközi szerződés szabályainak teszünk eleget.
1.6. Amikor használjuk a másik ország telefonos hívójelét (az USA 1, a holland 31, a francia 33, a magyar 36, a német 49 stb.), akkor a Nemzetközi Távközlési Unió szabályrendszerét alkalmazzuk, vagy amikor bélyeget teszünk a külföldre küldendő boríték jobb felső sarkára, és a "Par avion", "Recommendé", "Poste restante" és hasonló bélyegek felragasztását kérjük és fizetjük meg, akkor az Egyetemes Postaunió elnevezésű nemzetközi szervezet szabályainak teszünk eleget.
1.7. Amikor határokon átnyúló üzleteket és vállalkozásokat működtetnek hazai természetes és jogi személyek, akkor a kettős adóztatás kizárása nem könyöradomány, hanem egy erről szóló kétoldalú szerződés alkalmaztatása, annak feltételei szerint.
2. Szerintem a nemzetközi jog tanulásának értelme könnyen magyarázható.
2.1. Azért tanulunk nemzetközi jogot, mert az a magyar jogi oktatásban több mint 150 év óta így van, és ez nem egy egykori téves döntés mechanikus továbbgyűrűződése.
2.2. Azért tanulunk nemzetközi jogot, mert érdekes.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás