Megrendelés

Dr. Juhász László: A felszámoló felmentésének előfeltételei és bírói gyakorlata III. (CH, 2010/6., 8-10. o.)

2. A hatályos szabályozás

27/A. § (6) Ha a kijelölést követően a bíróság megállapítja, hogy a felszámolóval - illetve a felszámolóbiztossal - szemben kizárási ok áll fenn, vagy a felszámolót a felszámolói névjegyzékből törölték, illetve a felszámoló szervezet ellen felszámolás vagy végelszámolás indult, a bíróság a felszámolót hivatalból felmenti. A névjegyzékből való törlésről a nyilvántartó szerv haladéktalanul értesítést küld minden ítélőtáblának, megyei bíróságnak, illetve a Fővárosi Bíróságnak.

(7) A bíróság - erre irányuló kifogás hiányában is - felmenti a felszámolót, ha az eljárás adataiból végzésében megállapítja, hogy a felszámoló súlyosan vagy ismétlődően megsérti a jogszabályokat. A végzésben a bíróság új felszámolót is kijelöl. A felszámoló felmentését ezekre az okokra hivatkozva a hitelezői választmány (választmány hiányában a hitelezők képviselője) is indítványozhatja. A bíróság a kérelem tárgyában annak beérkezésétől számított 8 munkanapon belül dönt, és felmentésről rendelkező végzés meghozatala esetén egyidejűleg új felszámolót jelöl ki.

(8) A bíróság a (7) bekezdésben meghatározott határidőn belül végzést hoz a felszámoló felmentéséről és új felszámoló kijelöléséről akkor is, ha azt - a (7) bekezdés szerinti okok megjelölése nélkül - kéri a 44. § (1) bekezdésében említett hitelezői csoportok mindegyikében a hitelezők több mint a fele, azzal, hogy a szavazatok számításánál is a 44. § (1) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni. A hitelezők a felszámoló felmentését a (7) bekezdésben megjelölt ok nélkül csak egyszer, az első hitelezői gyűlést követő 15 napon belül kérhetik.

(9) A bíróság (6)-(8) bekezdésben foglalt végzésében rendelkezni kell a felszámoló számlával igazolt költségeinek megtérítéséről és arányos díjazásáról is, amely legfeljebb 300 000 forint lehet, de a bíróság különösen bonyolult ügyben ennél magasabb összegű díjazást is megállapíthat.

(10) A (6)-(9) bekezdés szerinti végzés fellebbezésre tekintet nélkül végrehajtható. A végzés ellen a felmentéssel érintett felszámoló élhet fellebbezéssel 5 munkanapon belül, amelyet a másodfokú bíróság soron kívül, de legfeljebb 8 munkanapon belül bírál el.

(11) A felmentett felszámoló haladéktalanul köteles az adós iratanyagát és vagyonát átadni az új kijelölt felszámolónak, és tételes kimutatást kell készítenie a szerződésekről, folyamatban lévő eljárásokról, értékesítésekről, továbbá közbenső mérleget is kell készítenie, és nyilatkoznia kell arról, hogy a mérleg az adós vagyoni helyzetéről valós és megbízható képet ad. Ezek elmulasztása esetén a bíróság 500 000 forintig terjedő bírsággal sújthatja.

Ide tartozik szorosan a 51. § (5) bekezdése:

51. § (5) Ha a felszámoló a kifogásnak helyt adó jogerős bírói végzésnek nem tesz eleget, a bíróság új felszámolót jelölhet ki és kötelezheti a felszámolót az ezzel járó költségek viselésére, valamint a díját csökkentheti.

A felszámoló felmentésére vonatkozó szabályokat az V. Cstv. Novella jelentősen átalakította és részletesebben szabályozta a kérdéskört. Az indokolás szerint a felszámoló jogszabálysértő vagy kifogásolható működése miatt visszahívhatósága megerősítésre kerül. Új szabály, hogy a hitelezők formális ok nélkül is kezdeményezhetik új felszámoló kijelölését, de csak az első hitelezői gyűlést követő 15 napig, és az egész eljárás során csak egyszer élhetnek ezzel a kivételes lehetőséggel. A módosítás rendezi a régi és az új felszámoló közötti feladatátadással, a felmentett felszámoló díjazásával összefüggő kérdéseket is. Amint a jogszabályok idézéséből látható, a felmentésre vonatkozó szabályokat két külön részben találhatjuk, azonban indokolt őket együttesen elemezni.

A bíróság hivatalból - vagy indítvány alapján - felmenti a felszámolót,

- ha a kijelölést követően a bíróság megállapítja, hogy a felszámolóval - illetve a felszámolóbiztossal - szemben kizárási ok áll fenn, vagy a felszámolót a felszámolói névjegyzékből törölték, illetve a felszámoló szervezet ellen felszámolás vagy végelszámolás indult, [27/A. § (6) bek.]

- az eljárás adataiból megállapítja, hogy a felszámoló súlyosan vagy ismétlődően megsérti a jogszabályokat [Cstv. 27/A. § (7) bekezdés],

- a hitelezői választmány (ill. a hitelezők képviselője) indítványára ugyanezen okból, [27/A. § (7) bek.]

- ha a felszámoló a kifogásnak helyt adó jogerős bírói végzésnek nem tesz eleget, a bíróság új felszámolót jelölhet ki, és kötelezheti a felszámolót az ezzel járó költségek viselésére, valamint a díját csökkentheti. [Cstv. 51. § (5) bekezdés].

Kizárási okok

A 27/A. § (6) bekezdésében megjelölt okokat a bíróság észlelheti hivatalból, de tudomást szerezhet a fennálló okokról a hitelezők, adós vagy a felszámoló bejelentése alapján. A törlésre vonatkozó szabályokat a 275/2009. (XII. 3.) Korm. rendelettel módosított 114/2006. (V. 12.) Korm. rendelet szabályozza. A szabályozás a következő:

"5. § (1) A nyilvántartó szerv a felszámoló gazdasági társaságot törli a névjegyzékből

a) a Cstv. által törlési okként nevesített esetekben,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére