Fizessen elő az Európai Jogra!
Előfizetés1:101 §: Az Alapelvek alkalmazása
(1) Az Alapelveknek az a célja, hogy az Európai Unió általános szerződési jogi szabályaiként alkalmazzák.
(2) Az Alapelvek akkor kerülnek alkalmazásra, ha a felek megállapodtak abban, hogy azok szerződésük részét képezik vagy hogy szerződésükre nézve azokat kell alkalmazni.
(3) Az Alapelvek alkalmazhatóak, ha a felek
(a) megállapodtak abban, hogy szerződésükre nézve az "általános jogi alapelveket", a "lex mercatoria"-t vagy hasonló szabályokat kell alkalmazni, vagy
(b) nem választottak szerződésükre nézve egyetlen jogrendszert vagy jogi szabályozást sem.
(4) Az Alapelvek választ adhatnak azokra a kérdésekre, amelyek a alkalmazandó jogrendszer szabályai alapján nem válaszolhatóak meg.
1:102 §: Szerződési szabadság
(1) A felek a jóhiszeműség és a tisztességes eljárás követelményeinek, valamint az Alapelvek kötelező szabályainak megfelelően szabadon köthetnek szerződéseket és állapíthatják meg azok tartalmát.
(2) A felek az Alapelvek bármelyik rendelkezésének alkalmazását kizárhatják, attól eltérhetnek vagy joghatását megváltoztathatják, ha az Alapelvek ettől eltérően nem rendelkeznek.
1:103 §: Kötelező szabályok
(1) Ha az alkalmazandó jog megengedi, a felek megállapodhatnak abban, hogy szerződésükre nézve azzal kell az Alapelveket alkalmazni, hogy a nemzeti kötelező szabályok nem alkalmazhatóak.
(2) Alkalmazni kell azonban a nemzeti, nemzetek feletti vagy nemzetközi jog azon kötelező szabályait, amelyek a nemzetközi magánjog releváns szabályai alapján a szerződésre alkalmazandó jogra tekintet nélkül alkalmazandóak.
1:104 §: A konszenzus megítélése
(1) Az Alapelvek alapján kell megítélni a felek azon megállapodásának a létrejöttét és érvényességét, amelyben az Alapelveket elfogadják vagy megállapodnak abban, hogy azok a szerződés részét képezik.
(2) A felek bármelyike hivatkozhat azonban az állandó lakóhelye szerinti ország joga alapján a konszenzus hiányára, amennyiben a körülmények alapján nem lenne ésszerű a fél magatartásának joghatását az Alapelvek alapján megítélni.
1:105 §: Szokás és gyakorlat
(1) A feleket köti minden szokás, amelynek alkalmazásában megállapodtak és minden gyakorlat, amelyet egymás között kialakítottak.
(2) A feleket köti az a szokás, amely általánosan alkalmazandó lenne a felekkel azonos helyzetben lévő személyek között, kivéve, ha a szokás alkalmazása ésszerűtlen lenne.
1:106 §: Értelmezés és kiegészítés
(1) Az Alapelveket céljaikkal összhangban kell értelmezni és alakítani. Különösen figyelemmel kell lenni a jóhiszeműség és tisztességes eljárás előmozdításának, a szerződéses kapcsolatok biztonságának és az egységes jogalkalmazásnak a követelményeire.
(2) Azokat a kérdéseket, amelyek az Alapelvek alkalmazási körébe tartoznak, de kifejezett rendelkezések nem rendeznek, amennyire lehetséges, az Alapelvek alapjául szolgáló elvekkel összhangban kell megítélni. Ennek hiányában a nemzetközi magánjog szabályai szerint irányadó jogrendszert kell alkalmazni.
1:107 §: Az Alapelvek alkalmazása analógia útján
Az Alapelveket a megfelelő módosításokkal alkalmazni kell a szerződést módosító, illetve megszüntető megállapodásokra, az egyoldalú ígéretekre, továbbá a szándékot jelző egyéb nyilatkozatokra és magatartásokra.
1:201 §: Jóhiszeműség és tisztességes eljárás
(1) A felek mindegyikének a jóhiszeműség és a tisztességes eljárás követelményeivel összhangban kell eljárni.
(2) A felek ezt a kötelezettségüket nem zárhatják ki és nem korlátozhatják.
1:202 §: Együttműködési kötelezettség
A felek mindegyikét együttműködési kötelezettség terheli a többi féllel szemben a szerződés teljes megvalósulása érdekében.
1:301 §: Értelmező rendelkezések
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás