Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Gál Emese Dorottya: A gyermekbarát igazságszolgáltatás modellje a büntetőeljárásban. A Barnahus-modell (CSJ, 2021/2., 30-36. o.)

I. Bevezetés

Elmondható, hogy előbb-utóbb a gyermekek jelentős része találkozik valamilyen módon az igazságszolgáltatással, illetve közigazgatási eljárásokkal. A szülők válása, a gyermek örökbefogadása, a gyermek sérelmére vagy az általa elkövetett bűncselekmény mind olyan helyzetek, amikor a gyermek kapcsolatba kerül az eredetileg felnőttekre szabott bírósági és más hatósági eljárásokkal. Ez az élmény a gyermekek számára sokszor keserű tapasztalattal járhat, pedig a nehézségek egy részét meg lehetne szüntetni. Jóllehet nemzetközi és európai szinten is megtörtént az alapelvek rögzítése, a gyakorlatban mégsem valósul meg hiánytalanul a gyermekközpontú igazságszolgáltatás.

A gyermekek nemcsak a hatóságok, a bíróság előtt védtelenek és kiszolgáltatottak, hanem sokszor a legszűkebb környezetük, a családjuk sem veszi megfelelően figyelembe az érdekeiket. A szülők válásakor például gyakran alakul ki olyan helyzet, amelyben a közös gyermek a játszma része lesz. Amint azt Gyurkó Szilvia írja, a gyermek afféle zálogtárggyá válik, amelynek a kiváltásához a másik szülőnek teljesítenie kell valamit.[1] Ha a szülő nem teljesít, elveszíti a jogot a gyerekre, így a gyermek könnyen zsarolás eszközévé válhat.

E folyóirat hasábjain már több olyan cikk is megjelent, amely a gyermekbarát igazságszolgáltatás koncepciójának polgári jogi, családjogi ügyekben való alkalmazása szükségességéről értekezik. Legalább ilyen fontos, hogy a gyermek életkori sajátosságait a büntetőeljárás során is figyelembe vegyék, akár sértettként, tanúként vagy elkövetőként van jelen a gyermek az eljárásban. A gyermekbarát igazságszolgáltatás általános alapelvei ugyanúgy érvényesek a speciális büntetőeljárási elvek mellett az eljárás során, így azokat is áttekintem.

Az Európa Tanács gyermekbarát igazságszolgáltatásról szóló iránymutatásának kidolgozását megelőzően széles körű konzultáció keretében mérték fel a gyermekek tapasztalatait. Többségük arról számolt be, hogy nem kaptak elegendő információt az őket érintő eljárásról, amelyet legszívesebben a szülőktől, vagy pedig olyan, számukra ismert embertől szeretnének megkapni, akiben megbíznak. A gyermekek beszámolói alapján kirajzolódik a rendszerrel szembeni általános bizalmatlanság, sérelmezik az eljárások alatt a félelmet keltő környezetet, valamint a hosszadalmas vagy éppen túl gyorsan lezáruló eljárásokat. Összességében a gyermekek által artikulált vágyak nem okoznak nagy meglepetést. Azt szeretnék, ha az eljárás alatt méltósággal kezelnék őket, beleértve a meghallgatásukat és az érettségi szintjüknek megfelelő tájékoztatást.[2]

A gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósításával a gyermekek az egyébként is nehéz élethelyzetben nem traumatizálódnak újra, viszont úgy érezhetik, hogy részesei a folyamatnak. Az eljárások sebessége a gyermekhez igazodik: a nem túl gyors, de nem is hosszadalmas, észszerű tempójú eljárás a gyermek érdekét szolgálja.

Dolgozatomban a gyermekközpontú igazságszolgáltatás koncepcióját mutatom be, melyhez a legfontosabb forrásom az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának iránymutatása a gyermekbarát igazságszolgáltatásról című kiadvány és az IDEA-projekthez tartozó e-handbook és tananyag. Áttekintem a gyermekbarát igazságszolgáltatás alkalmazási körét és célját, a kapcsolódó alapvető fogalmakat és alapelveket. Megvizsgálom, hogy mik a gyermekközpontú igazságszolgáltatás elemei, illetve hogy az eljárás különböző szakaszaiban miként lehet megvalósítani a koncepciót. Végezetül egy nemzetközileg elismert jó gyakorlatról, a Barnahus-modellről szólok majd, amelyet a gyermekközpontú igazságszolgáltatás részeként itthon is sikerrel alkalmaznak.

II. A gyermekközpontú igazságszolgáltatás

2019-ben Magyarországon 174 000 gyermek volt veszélyeztetettként nyilvántartva, mintegy húszezren éltek gyermekvédelmi gondoskodásban. Több tízezer gyermek és fiatal van a büntetés-végrehajtás intézményrendszerében, a gyermek- és fiatalkorú elkövetők száma közel tízezer, és évente körülbelül 6000 gyermek lesz valamilyen bűncselekmény áldozata.[3] Az e statisztikákban sze-

- 30/31 -

replő gyerekek már kapcsolatba kerültek az igazságszolgáltatással. Kérdés, hogy a nagyszámú, gyermeket is érintő ügyekre mennyire van felkészülve az intézményrendszer - hiszen a gyermekek helyzete és szükségleteik speciálisak. Vajon képes-e az adott intézmény szakembere a gyermek korának megfelelő nyelvezettel és módon kommunikálni a gyermekkorú áldozattal, elkövetővel, szemtanúval vagy szülei válóperének érintettjével? Fontos megvizsgálni ezeken felül azt is, hogy a gyermeket milyen környezetben és módon hallgatják meg, tájékoztatják-e arról, hogy mi várható a rendőrségen, a javítóintézetben vagy legrosszabb esetben a büntetés-végrehajtásban. Kap-e információt arról, hogy kihez és hogyan fordulhat segítségért, ha zárt intézményben élve panasza van a társaira vagy a gondozójára?

Az alábbiakban a hivatkozott Iránymutatás alapján mutatom be a gyermekbarát igazságszolgáltatás koncepciójának alkalmazási körét és célját, alapvető fogalmait és elveit. Bemutatom továbbá azt is, hogy milyen módon lehet gyermekközpontú az igazságszolgáltatás az eljárás különböző szakaszaiban.

1. Alkalmazási kör és cél

Az Iránymutatás a bírósági eljárásokra, valamint ezek alternatíváira vonatkozik, az eljárásokban részt vevő gyermek szerepével, véleményének figyelembevételével, jogaival és szükségleteivel foglalkozik. Érvényes mind a büntető-, polgári és közigazgatási jogi eljárásokban, amelyek során a gyermek kapcsolatba kerül az eljárásban érintett szervvel. Annak biztosítását célozza, hogy bármely eljárás közben tiszteletben tartsák a gyermekek jogait, a gyermek érettségi és értelmi szintjének figyelembevételével. A gyermekek jogainak tiszteletben tartása nem veszélyeztetheti a többi érintett fél jogait, azok megfelelő egyensúlyban kell legyenek az egyéb érintett felek jogaival.

2. Fogalommeghatározások

Gyermeknek tekintjük a 18 évesnél fiatalabb személyeket. Szülő az, aki a nemzeti jog szerint szülői felelősséggel bír - ennek hiányában a gyám vagy kijelölt jogi képviselő. Gyermekbarát igazságszolgáltatás alatt olyan igazságszolgáltatási rendszert értünk, amely az elérhető legmagasabb szinten biztosítja a gyermek jogainak tiszteletben tartását, figyelembe veszi a legfontosabb elveket, tekintetbe véve a gyermek érettségét, értelmi szintjét és az ügy körülményeit. A gyermekbarát igazságszolgáltatás az életkornak megfelelő, gyors és gondos. A gyermekek jogaihoz és szükségleteihez igazodik és azokra fókuszál, továbbá tiszteletben tartja a gyermek jogát tisztességes eljáráshoz, valamint a részvételi jogát az eljárásban. Tiszteletben tartja a jogot a magánélethez, a családi élethez és a méltósághoz.

3. Alapvető elvek

a) A részvétel elve

Tiszteletben kell tartani a gyermek tájékoztatáshoz való jogát, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáféréshez fűződő jogát, valamint azt, hogy az őt érintő eljárásokban kikérjék a véleményét, meghallgassák, és figyelembe is vegyék azt. A részvétel elve alatt a gyermek azon jogát értjük, hogy az őt érintő ügyben elmondhassa véleményét - ez a gyermek jogairól szóló ENSZ-egyezmény egyik vezérelve. Ez ugyan nem jelenti azt, hogy automatikusan olyan döntés születik majd, amely a véleményükkel egyező, az iránymutatás azonban megköveteli, hogy ezeket a véleményeket komolyan figyelembe vegyék és kellően tiszteletben tartsák. Ebbe beletartozik a gyermekek véleményének megfelelő súllyal történő figyelembevétele, tekintettel az érettségükre, annak érdekében, hogy ez a részvétel érdemi legyen.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére