Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésMagyarország Alaptörvénye 34. cikk (4) bekezdése - összhangban a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájának 8. cikkével - a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletét vezette be 2012. január 1-jétől. Ennek részletes törvényi szabályait Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. (új Ötv.) VII. fejezete tartalmazza.
Fontos még utalni Magyarország Alaptörvényének Átmeneti Rendelkezései 28. cikkére, amely a határozathozatali kötelezettség elmulasztásának pótlása tekintetében tartalmaz szabályozást (a rendeletek vonatkozásában ezt maga az Alaptörvény megteszi.)
A terjedelmes szabályozás részletes bemutatása nem célja e rövid írásnak, inkább csak gondolatokat akar ébreszteni a felügyeletet gyakorlók és az azt "elviselni kénytelenek" (jegyzők, önkormányzatok) számára is.
Az új Ötv. felügyeletre vonatkozó szabályai nagy átalakuláson mentek keresztül a múlt év második félévében közzétett első tervezethez képest. Terjedelme részletező lett, de így sem válaszol minden kérdésre, ezért nagyon fontos, hogy a jogalkalmazó szakemberek részletesen megvitassák, formálják a gyakorlatot. Ebben szerencsére partner a minisztérium, amely szakmai anyagaiban a fokozatos, türelmes bevezetésre int és szakmai értekezletekkel igyekszik segíteni a munkát.
Milyen jó lenne, ha már az új szabályok szakirodalmi, tudományos előkészítése nem történt meg (vagy az nem jutott el széles jogalkalmazói körhöz), akkor most gyorsan, a gyakorlati alkalmazást is segítve, a szakmai közvéleményt publikációkkal árasztanák el a törvényt előkészítő kodifikátorok, az előkészítésbe bevont jogtudósok.
A új Ötv. hosszasan sorolja 132. §-ában a felügyelet eszközeit. Ezek többségében már a törvényességi ellenőrzés során is létező és alkalmazott elemek voltak. Annak ellenére, hogy ellenőrzés helyett felügyeleti jogkör van, hiányérzete támad az embernek. Nincs, vagy nem elég hatékony annak az eszközrendszere, hogy a gyorsan teljesedébe menő, de súlyosan törvénysértő határozatok ellen hatékonyan fellépjen a felügyelet. Ennek eszköze a közvetlen felfüggesztés lehetőségének megteremtése lehetett volna, de nem került be a törvénybe.
Az Alaptörvény is tartalmazza és részleteiben az új Ötv. is szabályozza jogalkotási kötelezettség elmulasztása esetén a rendelet pótlását. Az elmélet, a szabályozás szép és jó, de annak gyakorlati kivitelezése kissé nehéz lesz.
Önmagában már az nehézséget okoz, hogy törvény felhatalmazása esetén alkotandó rendeletnél is fontos figyelembe venni a helyi társadalmi körülményeket, a kormányhivatalnak mintegy a helyiek "bőrébe belebújni", hogy jó szabály szülessen. Kisebb önkormányzatoknál is, de nagyobbaknál még inkább probléma lehet a költségvetési rendelet megalkotása. Hol van a felügyeleti szervnél az önkormányzati pénzügyekhez értő apparátus, aki ezt meg tudja tenni. Jelzem, a kérdés korántsem elméleti, jó kilátás van a megyénkben arra, hogy már ezen a tavaszon költségvetési rendeletet kell a kormányhivatalnak alkotni.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás