Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Farkas Ákos - Jacsó Judit - Udvarhelyi Bence: Beszámoló a Miskolci Jogi Kar által koordinált Hercule III Euinvestigunimiskolc projekt eredményeiről (MJ, 2023/11., 679-686. o.)

Bevezetés - a projekt célja és eredményei

Az Európai Bizottság (OLAF) HERCULE III (2014-2020) 2. Jogi képzés és tanulmányok program keretében a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar által koordinált "Az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények (a csalás, a korrupció, a pénzmosás és az Unió pénzügyi érdekeit sértő egyéb jogellenes tevékenységek) külső, belső és bűnügyi nyomozásának egyes kérdései, különös tekintettel az OLAF, EPPO, Eurojust és az Europol tevékenységére" című projekt 2021-2023 között valósult meg. Az EUINVESTIGUNIMISKOLC rövidítésű HERCULE III projekt[1] általános célkitűzése az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmét szolgáló külső, belső és bűnügyi nyomozás szerepének és módszereinek vizsgálata volt, különös tekintettel az uniós szervek (EPPO, OLAF, Eurojust, Europol) és nemzeti bűnüldöző hatóságok tevékenységére és az általuk folytatott együttműködésre. Ehhez kapcsolódóan a projekt fő feladata az volt, hogy a fent említett témákban speciális képzések, workshopok és konferenciák szervezésével és tanulmányok készítésével felhívjuk az Unió pénzügyi érdekeinek védelmében érintett szakmák képviselőinek a figyelmet a témakörrel összefüggő jó gyakorlatokra és kiemelkedő fontosságú problémákra. Magyarországon és a részt vevő országokban témánk jelentősége nem teljesen ismert, sem a gyakorlati szakemberek, a nyomozó hatóságok, az ügyészségek és a bíróságok, sem az akadémikusok körében, sem pedig a jogi képzésben. A Miskolci Jogi Kar koordinálásával megvalósuló második projektet a korábbi sikeresen megvalósított HERCULE III projekt[2] eredményeire építettük, amelyben hat tagország elméleti és gyakorlati szakemberei vettek részt és amelyben az Unió pénzügyi érdekeinek büntetőjogi védelmével összefüggő anyagi jogi kérdésekre fókuszáltunk.

Az általános célkitűzéshez kapcsolódóan a projekt konkrét céljai a következők voltak: az Európai Unió pénzügyi érdekei védelmében részt vevő jogi szakmák témával kapcsolatos ismereteinek növelése nemzetközi konferenciák, workshopok, szakmai találkozók és képzések szervezése révén; az uniós szervek és a tagállamok helyi hatóságai, gyakorlati szakemberei és oktatói közötti együttműködés javítása; a részt vevő tagállamok jogi szabályozásának és gyakorlatának összehasonlító elemzése; információk és jó gyakorlatok cseréje; az eredmények felhasználása a jogi oktatásban; de lege ferenda javaslatok kidolgozása.

A projekt legfontosabb eredményei a következők: az Európai Unió pénzügyi érdekeit érintő szabálytalanságok és bűncselekmények külső, belső és bűnügyi nyomozásának problémáinak átfogó elemzése, valamint az OLAF, az Eurojust, az Europol és az EPPO, valamint a tagállami hatóságok szerepének bemutatása és a jó gyakorlatok összegyűjtése; az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elbírálásában részt vevő jogi szakmák (bírók, ügyészek, nyomozó hatóságok) ismereteinek bővítése; a szakemberek figyelmének felkeltése az Európai Unió pénzügyi érdekeit érintő csalási cselekmények és egyéb bűncselekmények hatékonyabb felderítése érdekében; a kutatás eredményeinek és felhasználása a kutatásban és a jogi oktatásban; tudományos hálózat létrehozása a projektben részt vevő tagállamok gyakorlati szakembereivel és akadémikusaival a bevált jó gyakorlatok cseréje érdekében.

A projekt sikeres megvalósítása érdekében nyolc tagállam (Ausztria, Görögország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország és Románia) elméleti és gyakorlati szakértőit vontuk be a közös munkába, így Magyarországról kooperációs partnerünk voltak: Legfőbb Ügyészség (prof. dr. Polt Péter, Legfőbb Ügyészség); Orszá-

- 679/680 -

gos Bírósági Hivatal (dr. Senyei György, elnök); Nemzeti Adó- és Vámhivatal Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Adó- és Vámigazgatósága, Magyarország (Kovácsné Fecz Csilla, igazgató; Jármai Tamás, osztályvezető); Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda, Magyarország (dr. Simonka Gábor, főosztályvezető); LeitnerLeitner Partner Budapest, Magyarország (Siklós Márta); továbbá az alábbi külföldi partnerek vettek részt a projektben: Heidelbergi Egyetem, Németország (prof. dr. dr. h.c. Gerhard Dannecker); Mannheimi Ügyészség, Németország (Kai Sackreuther ügyész); Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem, Ausztria (prof. dr. Robert Kert, intézetigazgató); Linzi Egyetem, Ausztria (prof. dr. Richard Soyer, intézetigazgató); Thessaloniki Egyetem, Görögország (assoc. prof. dr. Theodoros Papakyriakou); Zágrábi Egyetem, Horvátország (prof. dr. Zlata Durdevic intézetigazgató, assoc. prof. dr. Marin Bonačić, assoc. prof. dr. Zoran Burić); Krakkói Jagelló Egyetem, Lengyelország (assoc. prof. dr. Beata Baran); Római Egyetem, Olaszország (assoc. prof. dr. Vincenzo Carbone); Nagyváradi Egyetem, Románia (assoc. prof. dr. Christian Mihes dékán, assoc. prof. dr. Diana Cirmaciu). A projektben közreműködött továbbá (mások mellett): prof. dr. iur. Frank Meyer (Heidelbergi Egyetem), o. univ. prof. dr. Wolfgang Brandstetter (Bécsi Közgazdaságtudományi Egyetem), prof. dr. dr. h.c. mult. Hans-Heiner Kühne (Trieri Egyetem), prof. dr. Kai Cornelius (Hamburgi Egyetem). A projektben a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karáról részt vettek: prof. dr. Farkas Ákos projektvezető, prof. dr. Jacsó Judit, prof. dr. Róth Erika, dr. Udvarhelyi Bence, dr. Jánosi Andrea projektkoordinátorok és projektmunkatársak.

A projekt keretében egy nyitókonferencia, három nemzetközi workshop, egy Nyári Akadémia és egy könyvbemutatóval egybekötött zárókonferencia került megrendezésre. "A nyomozás szerepe a büntetőeljárásban - európai dimenziók" ("The Role of Investigation in Criminal Procedure - European Dimension") című - online formában megvalósuló - nemzetközi nyitókonferencia a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar és az Európai és Nemzetközi Büntetőjogi Kutatóközpont szervezésében 2021. május 31. napján került megrendezésre. A három workshop a Miskolci Egyetem, valamint a Heidelbergi és a Zágrábi Egyetemmel közös szervezésben került megrendezésre. A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar és az Országos Bírósági Hivatal közös szervezésében 2022. június 19-21. között került megrendezésre "A nemzetközi bűnügyi együttműködés az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elleni nyomozás hatékonyságának a növelését szolgáló intézményi és eszközrendszere különös tekintettel az OLAF, Eurojust, Europol és az EPPO tevékenységére" című Nemzetközi Nyári Akadémia, amelynek nyitónapján gyakorlati és elméleti szakemberek részvételével nemzetközi konferencia, majd a második napján a hazai és nemzetközi kooperációs partnerek részvételével workshop zajlott. A projekt záróeseménye a könyvbemutatóval egybekötött zárókonferencia 2023. február 13-án volt az Országos Bírósági Hivatal épületében.

A projekt keretében elhangzott előadások írásos változatát a Wolters Kluwer Hungary gondozásában 2022-ben megjelent "External, internal and criminal investigations of criminal offences affecting the financial interests of the European Union" (^szerk: Farkas, Ákos - Dannecker, Gerhard - Jacsó, Judit) című angol nyelvű kötet tartalmazza.[3]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére