A Latin Közjegyzők Nemzetközi Uniójának (UINL) Európai Ügyek Bizottsága (CAE) ezévi első plenáris ülésének megrendezésére 2008. április 26. napján Salzburgban került sor. Az esemény, melyen közel 70 nemzeti küldött képviseltette magát egyben az új hároméves (2008-2010) ciklus nyitó ülése volt, mely a vezetőség által 2008. április 7. napján Rómában elfogadott napirendi pontoknak megfelelően zajlott.
Az ülést dr. Marco Miccoli elnök nyitotta meg ünnepélyes köszöntőjével. Ennek keretében felhívta a figyelmet arra, hogy a korábbiakhoz hasonló, összeszedett és fegyelmezett munkára, valamint eredményes ciklusra számít és törekszik majd a maga eszközeivel is. Hozzátette azt is: reméli, hogy a közös munka minden korábbi mértéket meghaladóan gördülékenyen és kiegyensúlyozott együttműködésben folyhat majd.
A plenáris ülés megnyitása keretében köszöntőt mondott a CAE ülést megelőző napon Salzburgban zajló 20. Európai Közjegyzői Nap házigazdájának szerepét betöltő Osztrák Közjegyzői Kamara képviseletében dr. Klaus Woschnak. Az Osztrák Közjegyzői Kamara elnöke beszédében kiemelte a latin típusú közjegyzőségek európai és világ szintű együttműködésének fontosságát, mindenekelőtt a tradíciók megőrzése, valamint a közös alapokon építkező és a legújabb kihívásoknak egységesen megfelelni törekvő fejlődés tekintetében. Az elnök hangsúlyozta, hogy ez utóbbi tekintetében különös figyelmet érdemel az UINL és ezen belül a CAE munkája, valamint az a tény, hogy az együttműködésben részt vevő államok közjegyzőségeinek "családja" évről évre bővül. Dr. Woschnak álláspontja szerint pontosan a fenti haladási irányt tükrözik és erősítik a 2008. április 7. napján megtartott római találkozó alapvető célkitűzései és feladat-meghatározásai a CAE most induló hároméves ciklusára vonatkozóan.
A köszöntőket követően dr. Juan Bolas, a CNUE (Európai Unió Közjegyzőségeinek Tanácsa) elnöke nyílt levelének ismertetése következett. Az elnök a CAE ülés részvevőihez intézett levelében sajnálatát fejezte ki, amiért a CNUE számára is kiemelt fontossággal bíró eseményen nem tud részt venni, mindazonáltal köszönetet mondott az elmúlt időszakban a két nemzetközi szervezet között tapasztalható szoros együttműködésért. Dr. Juan Bolas hangsúlyozta, hogy reményei szerint ez a kitartó munka a jövőben is folytatódik. A CNUE elnöke felhívta a figyelmet továbbá arra is, hogy jóllehet ez a két szervezet alapvetően más perspektívából közelíti meg a közjegyzőség intézményét, ám lényegét tekintve ugyan azon alapértékek megőrzése érdekében tevékenykednek és ez az együttműködés mindenkori legszilárdabb kiindulópontja.
A megnyitóbeszédeket követően röviden felszólalt az UINL elnökhelyettese, dr. Rafael Gomez-Ferrer, aki főbb vonalakban ismertette az utóbbi időszakban lezajlott szervezeti, személyi változásokat és egyéb olyan eseményeket, melyek az UINL működésére kihatással lesznek.
A megnyitót követően a CAE munkanap délelőttjének hátralevő részében az országjelentések ismertetése következett alfabetikus rendben, az előzetesen benyújtott országjelentések alapján, azok kiegészítésével és összegzésével. A CAE elnökének két alapvető kérése volt a korábbi évek tapasztalatai alapján általában terjengős, túlnyomórészt a kizárólagosan nemzeti sajátosságokra koncentráló és ezért összeurópai érdeklődésre sokszor kevésbé számot tartó beszámolókkal kapcsolatban: lényegre törő összeszedettség és nemzetközi szempontból jelentős változások kiemelése. Ennek megfelelően az elmúlt fél évben (2007. október-2008. április) hazánkban lezajlott és a közjegyzőket, a közjegyzői eljárásokat és tevékenységeket érintő jogalkotási vívmányok közül elsősorban kettő kiemelése mutatkozott fontosnak. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara képviseletében az előzetesen benyújtott részletes országjelentés alapján először a JÜB rendszer szervezeti, infrastrukturális, eljárási és joghatásbeli jellemzőinek ismertetésére került sor, melyet a jelenlevők összességében igen nagy érdeklődéssel fogadtak. Ezt követően, mivel a kérdés valamennyi ország jelentésben megkülönböztetett figyelmet élvez, rövid összefoglaló következett a regisztrált élettársi kapcsolat újonnan bevezetett szabályozásáról.
Az ország jelentések ismertetését követően az elnök és az elnökhelyettesek egyenként is elemezték az elmondottakat és rövid általános vita keretében a jelenlévők is ütköztették egymással álláspontjaikat. A munkanap délutáni felének túlnyomó része az egyes munkacsoportok felállításával, témafelelősök delegálásával és az alapvető célkitűzéseik meghatározásával, feladataik vázolásával telt az előzetesen megállapított 8 munkacsoport szerint (Informatika és jogbiztonság, Financiális kérdések és kommunikáció, Angolszász és Kontinentális jog, Pénzmosás, Szakmai privilégiumok, Új közjegyzői tevékenységfajták, Közjegyzők rekrutációja).
A meghirdetettekkel ellentétben a 45. Cikkely nem került vitára tekintettel arra, hogy az előadó, amint azt a megnyitó beszédek körében ismertetett levelében is kifejtette, egyéb elfoglaltságai miatt nem tudott jelen lenni az ülésen és így e napirendi pont megtárgyalását el kellett halasztani az őszi, zágrábi találkozóra. Ez utóbbival kapcsolatosan a plenáris ülésen meghívottként a horvát közjegyzői kamara képviseletében jelen levők tolmácsolták az uniós csatlakozásra váró horvát nemzet és közjegyzőség legmelegebb invitációját a CAE következő, őszi, zágrábi ülésre. Minderre reflektálva dr. Marco Miccoli elnök kifejezte elismerését a horvát csatlakozási munkálatokkal, valamint a horvát közjegyzőség képviselőinek a nemzetközi közjegyzői együttműködésben való részvételével kapcsolatban.
A délután további részében először a CCNI (Nemzetközi Közjegyzői Együttműködés Bizottsága) képviseletében dr. Jean-Paul Descorps, a szervezet elnöke adott rövid tájékoztatót a szervezetek tevékenységéről, célkitűzéseiről és a legfontosabb aktuális problémakörökről. Ezt követte a Közjegyzői Akadémia helyzetéről és tevékenységéről szóló beszámoló dr. Marco Miccoli előadásában. A plenáris ülés hátralevő részében kaptak helyet az általános, ügyrendi kérdések úgy is, mint a munkarenddel kapcsolatos alapvető szabályok és iránymutatások, az ülések helye és ideje a jövőben, és az egyes munkabizottságok vezetőinek különböző ügyrendi hozzászólásai.
A CAE ülést az elnök összefoglalója zárta, melyben köszönetet mondott az újonnan megválasztott tisztségviselőknek és munkabizottsági elnököknek, tagoknak, nemzeti delegáltaknak és kifejezte a jövőbeni kiegyensúlyozott és hatékony törekvésre vonatkozó szándékát és feladatvállalását a maga nevében is. A hivatalos munkaprogramot az este folyamán ünnepélyes záróvacsora követte. ■
Visszaugrás