Megrendelés

Részletek dr. Bakonyi Elvira a Budapesti Közjegyzői Kamara Elnöke 2000. évi április hó 1. napján elhangzott beszámolójából (KK, 2000/6., 11-13. o.)[1]

a BKK 1999. évi munkaterve végrehajtásáról

Az 1999. évi kamarai munkában a Budapesti Közjegyzői Kamara Elnöksége követte a korábbi célkitűzéseit és a Közjegyzői Törvényben meghatározott feladatokat alapvető kari érdekek szem előtt tartásával hajtotta végre. A kari érdekek közül kiemelkedő jelentőséget tulajdonított az Elnökség a szakmai színvonal emelésének, az egységes közjegyzői gyakorlat kialakításának, a közjegyzői szolgáltatás jobb elérhetősége biztosításának, a kamara külső kapcsolatai továbbfejlesztésének.

Szakmai színvonal emelése és az egységes közjegyzői gyakorlat kialakítása

Irodavizsgálatok: (egy elnökségi és egy nem elnökségi tag kolléga bevonásával.) Az Elnökség az 1998-as évben megkezdte az érdemi irodavizsgálatokat: a hivatali működés formai követelményei betartásának vizsgálatán túl az egységes joggyakorlat kialakítása érdekében a vizsgálatot kiterjesztettük a tételes jogi ismeretekre is.

Az első év (1998) tapasztalatai alapján 1999. évben szükségesnek látszott a vizsgálatok során feltárt jogalkalmazásbeli hibák, hiányosságok megszüntetése érdekében az érintett kollégák elnökségi meghallgatása, a vizsgálók által felvetett jogalkalmazási problémák megvitatására, valamint az irodavizsgálatot lezáró Elnökségi Döntés írásbeli közlése a vizsgálat alá vont közjegyzővel, mely - hibák feltárása esetén - tartalmazza a konkrét jogsértések felsorolását és természetesen felhívást a hibák kiküszöbölésére és az utóvizsgálat elrendelését.

Oktatások szervezése: az 1999. évi első közgyűlés alkalmával szakmai előadások hangzottak el az új Egészségügyi Törvényről, az ún. "élő végrendeletről" és az "asszisztált reprodukciós eljárások"-ról (előadók a Magyar Orvos Kamara tagjai voltak).

A Gazdasági Társaságokról szóló új törvény alkalmazása során felmerült problémákról dr. Wellmann György Legfelsőbb Bírósági Bíró Úr tartott előadást, melynek írásbeli anyaga megjelenik a Közjegyzők Közlönyében.

A közjegyzői okiratok záradékolásának gyakorlati kérdéseiről dr. Gyulai Dezső Fővárosi Tanácsvezető Bíró Úr tartott előadást és vezette a konzultációt. A téma örökzöldnek bizonyult és életre hívta a MJE Fővárosi Szervezetével közösen szervezett tegnapi rendezvényt, mely a hitelbiztosítékok áttekintését és a záradékolás aktuális elméleti problémáinak elemzését adta.

Az ingatlan-nyilvántartási törvény változásáról 1999. évben

A Pest Megyei Földhivatal Vezetője Dr. Erdélyi Erika tartott előadást, majd 2000. január 27-én - a törvény-előkészítésben is szerepet játszó dr. Jójárt László Úr, a FVM helyettes államtitkára 2000. évi február hó 5. napján tartott ismertetést az alkalmazható új szabályokról.

A MOKK Oktatási iránymutatása teljesítésének figyelemmel kísérése és évenkénti beszámoló készítés a Területi Elnökség feladata. Ennek ellátásához rendszeresített az Elnökség egy oklevelet, mely a területi kamarai oktatáson való részvételt igazolja.

Konzultációs összejövetelek szervezése

- 1999. február 11.

• az elektronikai okirat

• egységes követelményrendszer megvitatása (oktatási iránymutatás-tervezet)

- 1999. április 8.

• kötetlen beszélgetés az aktuális problémákról

- 1999. június 10.

• kötetlen beszélgetés adó témában

vendég: Lepsényi Mária adószakértő

- 1999. július 1.

• kötetlen beszélgetés az új Ktv.-módosítás hatályba lépése előtt

- 1999. december 2.

• SZMSZ módosítás

• létszámkérdés

A közjegyzői szolgáltatás jobb elérhetőségének biztosítása

A munkaszüneti napokat megelőző napok nyitvatartási rendjének megszervezése 1998-as feladat volt, melyet azóta is folytat az Elnökség, féléves periódusonkénti beosztással. A közjegyzők nehéz elérhetősége miatti panaszok megszűntek, egyes kollegák azt jelezték az Elnökség felé, hogy a péntek délutáni ügyfélfogadáson nagyon kevés ügyfél veszi igénybe a közjegyzői szolgáltatásokat, javasolták, hogy kevesebb iroda teljesítsen szolgálatot a "kritikus napokon".

Az Elnökség ezt a kérdést a közeljövőben napirendre tűzi.

Állásbővítési javaslatok (V., IX., XIV., XVII.) A korábban felterjesztett új közjegyzői székhelyre az Igazságügyminiszter Asszony kinevezte az új közjegyzőket:

- Budapest V. kerületi 3. számú székhelyre dr. Tóth Ildikó közjegyzőt

- Budapest IX. kerületi 3. számú székhelyre dr. Czifra Rudolf közjegyző helyettest

- Budapest XIV. kerületi 4. számú székhelyre dr. Bujákyné dr. Fullér Krisztina közjegyző helyettest

- Budapest XVII. kerületi 2. számú székhelyre Pintérné dr. Kovács Ida közjegyzőhelyettest, Dr. Tóth Ildikó V. kerületi 3. számú székhelyre történt kinevezéssel megüresedett Budapest XV. kerületi székhely betöltésére az Elnökség kiírta a pályázatot, a pályázatok leadásának határideje március hó 31-én lejárt.

Az új közjegyzőknek gratulálok kinevezésükhöz és közjegyzői működésükhöz sok sikert és jó egészséget kívánok.

A közjegyzői szolgáltatás jobb elérhetőségének biztosítása kérdéséhez tartozik a MOKK 2000. évi első Választmányi Ülésének azon határozata, miszerint a BKK Elnökségének javaslatára új közjegyzői székhely létesítésére szóló indítványt terjeszt az Igazságügyminiszter Asszony elé Budapest XVIII. kerületi 2. számú székhelyre, valamint 2001. évi január hó 1. napjától Budapest XI. kerületi 5. és 6. számú székhelyre.

Ugyancsak a közjegyzői létszám kérdéséhez tartozik a MOKK Választmány azon döntése, miszerint meghatározta a létszám felülvizsgálat szempontjait, ezek:

- közjegyzői hatáskör-változások, az adott terület iparosodottsága, gazdasági környezet alakulása, lakosság lélekszámának, összetételének változása, a közjegyzői statisztikai mutatók változása.

A kamara külső kapcsolatainak fejlesztése

- A szakmai felügyeletet ellátó Fővárosi Bíróság Vezetőségénél egy alkalommal tettünk látogatást a MOKK Elnökével.

- A BKK 1999 óta tagja a Magyar Jogász Egyletnek. A Budapesti Szervezetben kollegánk dr. Tóth E. Katalin vezetőségi tagként dolgozik. Az együttműködés eredményeként jött létre a MJE Fővárosi Szervezetével közös szervezésében 2000. március hó 31-i rendezvény "hitelbiztosítékok a közjegyzői okiratokban" címmel.

A rendezvényen megjelentek nagy száma azt igazalja, hogy szükség van a szakmai közéletben váló aktív részvételre.

- A Budapesti Ügyvédi Kamara Elnöksége 1999. évben meghívott egy elnökségi ülésre, amit a BKK elnökség a BÜK Elnökét hívta meg elnökségi ülésre. Ezen alkalmak során tárgyaltuk meg a két kart érintő közös problémákat.

Az Európai Jogakadémia 2000. évben vette fel tagjai sorába a BKK-t. Első közös rendezvényre 2000. április hó 29. napján került sor szakmai nap keretében. Az együttműködés célja az európai közösségi joganyag tételes oktatása a BKK tagjai számára.

1999. évi kamarai rendezvényeink közül e helyen megemlítem még az alábbiakat:

- szakmai út szervezése Finnországba és Olaszországba

- közös vacsora a Közjegyzők Világnapja alkalmából, melynek során emlékplakettet kaptak azok a kollegák, akik 20 éves vagy annál hosszabb közjegyzői szolgálatot teljesítettek.

- 1999. évi december hó 17. napján búcsúztattuk nyugállományba vonuló kollegáinkat dr. Tál Gézát és dr. Ikrényi Andrást. ■

Lábjegyzetek:

[1] dr. Bakonyi Elvira BKK elnök

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére