2021. április 29-én a járványügyi helyzetre tekintettel online formában került lebegyetemi tanársegéd (KRE ÁJK)onyolításra a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar (PPKE JÁK) Pénzügyi Jogi Tanszékének szervezésében a pénzügyi fogyasztóvédelem közelmúltbeli, jelenlegi és jövőbeni aktuális kihívásait, kérdéseit tárgyaló konferencia. Az érdeklődők nagy száma - csaknem 200 fő - bizonyítja, hogy a téma aktuális és sokakat foglalkoztat, hiszen a regisztrált résztvevők jó része, az előadókhoz hasonlóan különböző szakterületekről került ki.
A konferenciát Halász Zsolt tanszékvezető egyetemi docens (PPKE JÁK) köszöntő -je nyitotta. Ezt követően Freisleben Vilmos, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Hitelintézeti Felügyeleti Igazgatóságának igazgatója a pénzügyi fogyasztóvédelmi felügyeleti tapasztalatokat osztotta meg a hallgatósággal. Előadásában áttekintette az egyes pénzügyi szektorokban jelentkező fontosabb fogyasztóvédelmi kockázatokat és az ezekre adott felügyeleti válaszokat. A fogyasztói tudatosság növekedését jelzi, hogy 2020-ban mintegy 27 ezer megkeresés érkezett a MNB ügyfélszolgálatára, melyek legnagyobb része (58%) a pénzintézeti szektorhoz kötődött.
A konferencia Kovács Erika, az idén tíz éves Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) elnökének előadásával folytatódott, aki bemutatta a PBT kialakulásához vezető utat, majd szólt a Testület által lefolytatható eljárások típusairól. Ezek közül kiemelten foglalkozott a 2015-től indítható méltányossági eljárással. A PBT társadalmi elfogadottságát jelzi az elé kerülő kérelmek növekvő száma, melyek 50%-a a pénzpiachoz kötődött. Az előadó pozitív fejleményként értékelte, hogy a piaci szereplők viselkedése a 2011-2020 közötti időszakban fogyasztóbarátabb lett, az ügyfelek részéről pedig nőtt a termékismeret. Kiemelte ugyanakkor a pénzügyi edukáció további szükségességét, ezért a PBT folytatja a Pénzügyi Jogi Akadémia c. előadás sorozatát.
A bankok szemszögéből felmerülő problémákra világított rá Korba Szabolcs ügyvéd. Prezentációját azzal kezdte, hogy a fogyasztóvédelem sikerességében a bankok is érdekeltek, hiszen alapvető érdekük, hogy a szolgáltatásaikkal a fogyasztók elégedettek legyenek. Az előadó a fogyasztóról alkotott képet árnyalva bemutatta a bankok szempontjából ideális fogyasztót, aki figyeli a piacot, a legjobb ár-érték után kutat és felhasználja a számára biztosított információkat. Felhívta a figyelmet, hogy az együttműködési kötelezettség kétoldalú, a fogyasztótól is elvárható magatartás. Az információs (iker)aszimmetria leküzdése érdekében Korba Szabolcs is a képzés fontosságára helyezte a hangsúlyt.
- 296/297 -
Veres Zoltán, a PPKE JÁK Pénzügyi Jogi Tanszékének megbízott oktatója a jogtudomány szemszögéből mutatta be a fogyasztóvédelem fejlődését. Előadásában kísérletet tett a hazai pénzügyi fogyasztóvédelem korszakolására, majd a meghatározó mérföldkőnek bizonyuló devizahitelezés és az ennek következtében megtett lépések által fémjelzett időszak (2009-2014/15) fejleményeivel, valamint a fogyasztói hitel és fogyasztási kölcsön elnevezésekhez kötődő terminológiai problémákkal foglalkozott. Az előadó megjegyezte, hogy a meghozott jogszabályok adott korszak kihívásaira adtak választ, azonban a megelőzésre koncentráló szemléletmód pozitív eredménynek tekinthető. Végezetül szó esett a napjainkban (FinTech korszak) jelentkező új nehézségekről, amelyekre a jogalkotónak, jogalkalmazóknak és a fogyasztóknak is reagálniuk kell.
A gondolatmenet szerves folytatásaként Halász Zsolt a felvetett problémák közül a kriptoeszközök által felszínre hozott kérdésekkel foglalkozott. Bemutatta ezen instrumentumok széleskörű felhasználási lehetőségeit, mely egyúttal jelzi a szabályozási tárgykörök tág spektrumát is. Az előadó megállapította, hogy néhány kivételtől eltekintve alapvetően a szabályozatlanság jellemzi a területet, amely leginkább azt eredményezi, hogy nem létezik az ügyfeleket oltalmazó védőháló. Ugyanakkor fontos lépés, hogy az Európai Unió szintjén elkészült a terület szabályozására hivatott MICA rendelet tervezete, amely amellett, hogy fontos intézkedéseket tartalmaz többek között az ügyfelek védelme érdekében, számos kérdést nyitva hagy. ■
Lábjegyzetek:
[1] A szerző megbízott oktató (PPKE JÁK).
Visszaugrás