Megrendelés

Dr. Gál Judit: Változások a vállalkozások pereinek szabályozásában II. (CH, 2010/7., 3-4. o.)

A 2009. évi LII. törvénnyel meghatározott Pp. 394/C. § értelmében az eredeti tervek szerint 2011. júliusától tovább szélesedne azon személyek köre, amelyek a polgári peres (illetve külön törvényi rendelkezés alapján más polgári), eljárásokban elektronikus kommunikációra lennének kötelesek.

E szerint 2011. július 1-jétől már minden vállalkozásnak elektronikus kézbesítési tárhellyel kellene rendelkeznie, keresetlevelét, egyéb beadványait bármely perben csak elektronikusan nyújthatná be a bírósághoz.

A vállalkozásokat erre alperesi pozícióban is köteleznék, és 2011. júliusától a jogi képviselővel eljáró fél számára bírósági hatásköri szinttől és a per tárgyától függetlenül szintén kimondanák az elektronikus pereskedés kötelezettségét. A 2009. évi LII. törvénnyel meghatározott Pp. 394/C. § f) pontja szerint 2011. július 1-jétől a jogi képviselet nélkül eljáró, vállalkozásnak nem számító fél is vállalhatná az elektronikus polgári peres (illetve külön jogszabályi rendelkezés alapján), az elektronikus nemperes eljárást.

A Céghírnök előző számában ismertetett, valamint a fentiekben vázolt elektronikus peres (illetve nemperes) eljárás bevezetése azonban komoly technikai feltételekhez kötött, melyek jelenleg nem állnak rendelkezésre. A vállalkozások közötti jogviták gyorsabb elbírálása érdekében a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról szóló 2009. évi LXVIII. törvénnyel meghatározott Pp.-módosítások, és a vállalkozások egymás közötti pereit szabályozó - e törvény 6. §-ával megállapított - Pp. Ötödik rész is igen sok következetlenséget tartalmaz az elektronikával kapcsolatos technikai nehézségeken túlmenően is. Minderre figyelemmel e szabályok felülvizsgálását tervezik, melynek első, legfontosabb lépése, hogy hatálybalépésüket elodázzák.

Ennek megfelelően elfogadta a parlament, és a Magyar Közlöny 108. számában 2010. június 28-án kihirdették az egyes elektronikus eljárások módosításáról szóló 2010. évi LIX. törvényt, amely a felszámolási eljárás elektronikussá tételét deklaráló Cstv. 6. § (5) bekezdésének hatálybalépését 2010. július 1-jéről 2011. január 1. napjára módosította. Hasonlóképpen az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény 35. § (3) bekezdésével elrendelt, a cégnyilvántartás és a lakcímnyilvántartás összekapcsolására előírt 2010. szeptember 1-jei hatálybalépés helyett arra 2011. november 1. napját határozta meg. (Ez az időpont módot nyújthat majd az ehhez kapcsolódó céginformáció nyújtási szabályok átgondolására és korrekciójára is.)

A 2010. évi LIX. törvény - amely a kihirdetését követő napon, vagyis 2010. június 29-én lépett hatályba - alapvetően megváltoztatta a hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló 2009. évi LII. törvény hatálybalépését is. A változás jellemzően az, hogy a törvény eredetileg megszabott határidőit általában egy évvel későbbi időpontra halasztották.

Így járt el a jogalkotó egyebek közt a szakértővel való kapcsolattartás és az általános meghatalmazottal összefüggő szabályok tekintetében, valamint a bíróságok egymás közötti és a közigazgatási szervekkel, illetve más hatóságokkal történő elektronikus kommunikációjának előírásaival is.

Egy évvel elhalasztja a jogalkotó a Pp. 394/B. §-ának a jelen cikk első részében, a Céghírnök előző számában ismertetett, a vállalkozások egymás közötti, kötelező jogi képviselet igénybevételével zajló elektronikus perei (nemperes eljárásai) szabályainak hatálybalépését is, mely szabályok így 2011. július 1. és 2012. június 30. napja között hatályosulnak majd.

A Pp. 394/C. §-ában meghatározott, és a vállalkozások számára széles körben kötelezővé tett elektronikus eljárási szabályok csak 2012. július 1-jétől lépnek hatályba, megteremtve ezzel a megfelelő felkészülés lehetőségét.

A Pp. 395. § (4) bekezdésének l) pontját meghatározva a 2010. évi LIX. törvény 3. § (7) bekezdése végre egyértelműen megadja a felhatalmazást (és ezzel a kötelezettséget is) az igazságügyért felelős miniszternek arra, hogy az elektronikus bírósági eljárás megvalósításához szükséges elektronikus beadványok benyújtását elősegítő tipizált formanyomtatványokat megalkossa. Ezek az űrlapok országosan egységes szabályok szerint elkészítve tartalmazzák majd az elektronikus beadványok általános, gépi feldolgozásra alkalmas adatait, a nem formalizálható keresetlevelek, nyilatkozatok, beadványok pedig csatolt fájlként mellékelhetőek lesznek. (Az űrlapok elkészítésére vonatkozó felhatalmazás eddig hiányzott, illetve a felhatalmazás nem volt egyértelműen megfogalmazva, így az mindeddig nem is készült el.)

A vállalkozások közötti jogviták gyorsabb elbírálása érdekében a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról szóló 2009. évi LXVIII. törvény hatálybalépésének szabályait szintén módosította a 2010. évi LIX. törvény.

Fő szabály szerint [a 12. § (2)-(3) bekezdésében írt kivételekkel] továbbra is 2010. január 1. napján lépnek hatályba rendelkezései, ezek a még "meghagyott" szabályok azonban olyan eljárást gyorsító, illetve egyéb, általános előírásokat tartalmazó normák, melyeknek mielőbbi alkalmazását szükségesnek látja a jogalkotó.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére