Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Falus Katalin, Halász Irén: Jogi esettanulmányok (Földes Petra - CSJ, 2007/2., 41-42. o.)

Biztosan mindenki emlékszik arra, hogy a rendszerváltás időszakában hányszor üdvözöltük hangos eufóriával a "jogállamiság", "jogbiztonság" létrejöttét… Most, lassan húsz év távlatából nézve a helyzet messze nem tűnik olyan euforikusnak: arról ugyanis megfeledkeztünk, hogy a jogállamiság nem csekély mérvű állampolgári felelősséggel is jár. Mintha úgy képzeltük volna el, hogy lesznek a minket védő, "jó jogszabályok", amelyek működése automatikusan biztonságossá, kiszámíthatóvá teszi személyközi-, gazdasági-, közigazgatási stb. viszonyainkat. Akkor még kevesen látták, hogy a jogállamiság feltétele a jogtudatos, jogismerő, de legalábbis fejlett jogérzékkel rendelkező állampolgár, aki jogszerűen viselkedik, s saját magával szemben is hasonló viselkedést vár el. (Egyetlen illusztráció mindehhez: ha így működnénk, és például a munkaadó jogszerűen viselkedne, a munkavállaló pedig elvárná a jogszerű viselkedést, ismeretlen lenne az oly sok gondot okozó feketemunka fogalma…)

Nos, ez a jogtudatos és jogismerő állampolgári magatartás nem jött létre magától, s a pedagógia szépen lassan felismerte, hogy az "állampolgári és jogi szocializáció" célját és tematikáját a közoktatásban meg kell jeleníteni. A feladat nem egyszerű, hiszen a hazai közoktatás rendszerében méltán figyeljük szorongással azokat a tartalmakat, amelyekhez nem tartozik egy jól ismert, "hagyományos" tantárgy (mint például fizika vagy magyar irodalom). Ilyenkor ugyanis óhatatlanul egy-egy tanár egyéni elhivatottságán, kreativitásán múlik, hogy a szóban forgó tartalom utat talál-e a diákokig a meglehetősen merev struktúrában. A tapasztalat azt mutatja, hogy ebben a partizánmunkában sokat segítenek az átgondolt, jól szerkesztett, pedagógusbarát taneszközök, melyek segítik a tanárt az újszerű tartalmak közvetítésében.

Ilyen taneszköz született Falus Katalin és Halász Irén műhelyében, a Dinasztia Tankönyvkiadó és az Országos Közoktatási Intézet gondozásában. A Jogi esettanulmányok című kötet, a hozzá tartozó tanári kézikönyvvel, pontosan a fenti célt szolgálja: segítséget nyújt a pedagógusoknak ahhoz, hogy a jogi szocializációhoz szükséges gondolkodásmódot közel vigyék a fiatalokhoz. A témákat úgy választották, hogy a diákokat közvetlenül érintő problémakörökön keresztül mutathassák be a jogszabályok "működését", s a legtöbb esetben fiatalokat érintő valós vagy fiktív eset tárgyalásával tartják fenn a tananyaggal ismerkedő diákok motivációját. A témák között megjelenik a büntetőjog a bűncselekmény fogalmával, a polgári jog, családjog, egészségügyi igazgatás, a közigazgatási jog okiratokat érintő rendelkezései, a munkajogon belül a diákmunkával kapcsolatos rendelkezések, s az iskolával összefüggő jogok.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére