A kényszertörlési eljárás 2012-es bevezetése óta hatalmas karriert futott be, a megítélése azonban egyáltalán nem pozitív. Az eljárást a 2011. évi CXCVII. tv. vezette be, egyben megszüntette a kényszer-végelszámolás intézményét. Az Indokolás az alábbiakat hangsúlyozta:
A Ctv. VIII/A. Fejezete tartalmazza az ún. kényszer-törlési eljárást. Ez váltja fel a kényszer-végelszámolást, tekintettel arra,
- 5/6 -
hogy a cégek a 116. § (1) bekezdésben foglalt esetekben nagy valószínűséggel már végelszámoló segítségével sem tudják a cég működésének lezárásával kapcsolatos feladatokat ellátni.
Az eljárás differenciált a tekintetben, hogy a céggel szemben követelés bejelentésére került-e sor. A cégbíróság felméri a cég vagyoni helyzetét abban az esetben, ha a céggel szemben követelés bejelentésére kerül sor.
Nagyon sok esetben a teljes vagyonhiány okán nincs értelme felszámolási eljárás lefolytatásának, ezért a törvénymódosítás kizárólag akkor ad lehetőséget arra, hogy a kényszertörlési eljárás felszámolási eljárássá forduljon át, ha a cégnek a felszámoló minimális díjazására van megfelelő tartaléka.
A 2013. évi CCLII. tv. átírta a kényszertörlés szabályait, elektronikus útra terelte a cégbíróság által lefolytatandó vagyonfelmérés módját. Az indokolás szerint ezzel jelentős hatékonyságnövelés valósítható meg, másrészt jelentősen gyorsítható az eljárás, és nem utolsósorban jelentős költségmegtakarítással jár (postaköltség stb.). A cégbíróság gyakorlatilag egy elektronikus üzenet "elkészítésével" valamennyi, a cég vagyona tekintetében érdemi információval rendelkezhető szervezetet képes elérni.
A statisztikai adatok jól mutatják a törlési eljárás "sikerét". 2011-ben még 34 334 felszámolási eljárás indult, ezek száma a kényszertörlési eljárás bevezetésével rohamosan csökkent, 2015-ben 15 402 felszámolási eljárás és 27 798 törlési eljárás, 2016-ban 15 555 felszámolási eljárás, 20 662 törlési eljárás, 2017-ben 15 555 felszámolási eljárás és 20 662 törlési eljárás, 2018-ban 12 864 felszámolás és 25 636 törlési eljárás indult. Az elrendelt felszámolási eljárások száma a Feketelista.hu számai alapján 2017-ben 6579, 2018-ban 5692, 2019-ben 5176. A számokból az is látható, hogy 2015 óta minden évben meghaladta a felszámolási és törlési eljárások együttes száma a felszámolási eljárások 2011. évi maximumát, egyes években ez a többlet nagyon jelentős. Az elrendelt felszámolások számát figyelembe véve napjainkra Magyarországon az érintett, fizetésképtelennek minősülő cégek körülbelül 80%-a kényszertörlésben tűnik el a cégnyilvántartásból.
A kényszertörlési eljárás olyan kiskapukat nyitott meg - s én ennek tulajdonítom az eljárás "sikerességét" -, amelyek lehetővé tették jelentős vagyonok, vagyonelemek eltüntetését.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás