Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Soós Viktória: Legyen minden önkormányzatnak Zöld Irodája (?!) (Jegyző, 2020/2., 30-31. o.)

Az önkormányzati struktúra zöldítése új szervezeti egység kialakításával

Előző cikkemben a környezetvédelmi és klímakommunikáció általános elveiről írtam, melynek egyik lényeges eleme a téma helyi szintre történő lefordítása, adaptálásra. Számos kérdés felmerülhet, mint például hogyan lehet önkormányzati szinten hatékonyan kezelni ezeket a kérdéseket? Milyen szervezeti egység foglalkozzon vele? Ebben a cikkben erre hoztam egy hazai jó gyakorlatot, a Hegyvidéki Zöld Iroda példáját.

Egy önkormányzatban a környezetvédelmi kérdések, szempontok és megfontolások nem csupán egyetlen irodát érintenek: minden egyes önkormányzati tevékenységre "zöld szemüveggel" kellene tekinteni. Ezt a szemüveget először a vezetőknek kell feltenniük, hogy megnézzék, alkalmas-e a szervezeti felépítés az átfogó környezetvédelmi érdekképviseletre. Budapest XII. kerület Hegyvidéki Zöld Irodája az önkormányzati szervezeti felépítés átalakítására tett sikeres és példamutató kísérletet. Vigyázat! Másolják! (Szerencsére...)

Valami más

A Kiss János altábornagy utcai Zöld Irodába belépve azonnal érezhető, hogy ugyan önkormányzati irodában járunk, mégis valahogy kilóg a sorból: szabad, nyitott térben dolgoznak a munkatársak kartonpapír bútorok között, az ügyfelekkel sokszor tea és kávé mellett beszélgetnek az aktuális problémákról, a falon a tavalyi nemzetközi projektek városlátogatásainak fotói láthatók. Érzésre olyan, mintha egy civil szervezetnél járnánk. "Célunk az volt, hogy a Zöld Iroda már ránézésre is másnak tűnjön a közigazgatásban megszokott irodákhoz képest" - meséli Rózsa Zoltán irodavezető.

Az első fecske

Az Iroda 2016-ban alakult meg vezetői kezdeményezésre, a cél az volt, hogy egy általános környezetvédelmi hatóság helyett annál jóval több: egy zöld projekt iroda legyen, és mint ilyen, a kötelező hatósági feladatok mellett lakossági szemléletformálással és nemzetközi pályázatokkal is foglalkozzon. "Más kerületeknél is megnéztük, van-e ilyen, de akkoriban még ilyen típusú komplex, zöld ügyekkel foglalkozó iroda nem működött. A sikerünket jelzi, hogy főleg az elmúlt években, több önkormányzat is hozzánk fordult tanácsért, mert ők is szeretnének hasonló irodát létrehozni. Ez természetesen a környezetvédelmi trendeknek, a klímaváltozás téma felerősödésének is köszönhető, de egy kicsi érdemünk nekünk is van benne." - mondja Rózsa Zoltán. A Zöld Iroda megalakulása előtt az önkormányzatnál csupán egy környezetvédelmi ügyintéző dolgozott. Mivel a Hegyvidék rengeteg zöld felülettel rendelkezik és a Normafa is idetartozik többek között, így "régi adósság" volt már az, hogy a témával kiemelten foglalkozzon az önkormányzat. Mára a szervezeti egység kilenc munkatárssal és rengeteg külsős kollégával, az önkormányzattól külön épületben működik.

Egy zöld iroda haszna

Egy, a Zöld Irodához hasonló szervezeti egység kiépítése mindenképpen hosszú távú befektetés, ahol a türelem elégedett lakosságot terem. "Az első egy év arról szólt, hogy a lakók egyáltalán megtudják, hogy vagyunk. Még nem az volt a legfontosabb, hogy jól vagy kevésbé jól látjuk-e el a feladatainkat, hanem az, hogy tájékoztassuk a kerületieket, hogy létrejött egy ilyen iroda. Ennek érdekében bevezettünk lakossági programokat, elmentünk minden eseményre a kerületben, amire csak tudtunk, futóversenyre települtünk ki standokkal hétvégéken is, és beszélgettünk a résztvevőkkel. Volt, hogy pikniket szerveztünk, ahol bár csupán pár tucatnyian voltak, mégis nagyszerű lehetőség volt a helyi problémákat közelebbről is megismerni" - mondja az irodavezető.

Nem mindenhol kellett feltalálni a spanyolviaszt, teszi hozzá: a meglévő ágaprítás, komposztálóosztás és virágosztás mellé jöttek az újabb programok, mint például a klímabarát esték, a zöldfelületi gondnoksági program, az őshonos kedvezményes gyümölcsfavásár, méhbarát kerület létrehozása, fenntarthatósági nap, bringás reggeli, éjszakai kertészkedés, tematikus séták, városmajori piknik. Bármilyen érdekesség nagyszerű, amely megfogja a lakók figyelmét.

A sikernek egy ilyen iroda esetében sokféle kritériuma lehet, például ilyenek a lakossági visszajelzések, illetve regisztrációk az egyes programokra, pályázatok esetén a partnerektől és más szakmabeliektől érkező visszajelzések, a felsővezetésnek pedig természetesen szintén számítanak a pozitív hangvételű lakossági üzenetek, és az is lényeges szempont, hogy a külföldi pályázatok mennyit tesznek hozzá az önkormányzat bevételéhez.

Egy polgármester szemében a politikai haszna is jelentős egy zöld irodának, hiszen egyre fontosabb a vezetők számára, hogy elmondhassák: kiemelten foglalkoznak a környezetvédelmi ügyekkel.

Kommunikációs feladatok

Nagy haszonnak számít a hatékonyabb zöld kommunikáció is, amelyet egy ilyen iroda tud vinni. Az önkormányzatok számos alkalommal szembesülnek azzal, hogy környezetvédelmi témákban hiányoznak a hiteles szakmai információk, mégis szinte mindenki tudja a "tutit" - gondoljunk például az olyan kényes kérdésekre, mint amilyen a fakivágás, amelyet általában a

- 30/31 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére