A 2008. évben immáron nyolcadik alkalommal, a festői szépségű Sinaia városában, 2008. november 19-22. között került megrendezésre a Román Közjegyzői Kamara Országos Kongresszusa, mely konferencia ezúttal "A közjegyző, mint a közhatalom gyakorlója" címet viselte.
A nagyszabású rendezvényen számos európai ország közjegyzőségei képviseltették magukat. A francia, olasz, német, spanyol és magyar kollegák mellett Oroszországból is érkeztek közjegyzők a Kongreszszusra, sőt a Havannai Egyetem professzora személyében még kubai delegált is tartott előadást a konferencián.
A Kongresszus megnyitójára 2008. november 20. napján került sor. A Román Közjegyzői Kamara vezetői mellet Cosma Mircea, a prahova megyei közjegyzői kamara elnöke, valamint Ştefan Deaconu elnöki tanácsadó is köszöntötték a megjelenteket.
Az országos elnökség képviseletében Lidia Bărbulescu közjegyző asszony számolt be a 2008. év eseményeiről és eredményeiről. Hangsúlyozta, hogy a külső támadások ellenére sikerült megőrizni a román közjegyzőség kompetenciáit, így elsősorban az ingatlan átruházásokhoz fűződő kizárólagos közjegyzői hatáskört.
Ezt követően Ioan Vida, a román Alkotmánybíróság elnöke üdvözölte a Kongresszus résztvevőit. Kiemelte, hogy milyen fontos az egyes jogi hivatásrendek szoros együttműködése, illetve hangsúlyozta a közjegyzőség kiemelkedő szerepét a román igazságszolgáltatás rendszerében.
Ioan Vida álláspontját a Román Igazságügyi Minisztérium képviseletében Péter Zsuzsanna államtitkár is megerősítette. Az államtitkár asszony kiemelt feladatnak tartotta a Minisztérium és a Közjegyzői Kamara együttműködését, és támogatásáról biztosította a román közjegyzőség tagjait. Romániában a jogalkotó is fontosnak tartja a közjegyzőség kizárólagos hatásköreinek biztosítását, és mindent összevetve nagyon szoros és eredményes a Minisztérium és a Közjegyzői Kamara kapcsolata.
A CNUE képviseletében Juan Bolás Alfonso elnök úr köszöntötte a román közjegyzőséget és a kongresszus résztvevőit. Rövid európai kitekintését követően méltatta a román közjegyzők által elért eredményeket, véleménye szerint a Román Közjegyzői Kamara működése jó például szolgálhat a latin közjegyzői hagyományt folytató országok számára.
A kongresszus kiemelt témakörét képezte továbbá a közjegyzői hivatás informatizálásának kiépítése, az egyes számítógépes nyilvántartások és rendszerek bevezetése. A Francia Közjegyzői Kamara képviseletében Francois Xavier Bary közjegyző mutatta be az ügynevezett ADSN-programot, amely rendszer a francia közjegyzői tevékenység informatizálásának az alapját képezi.
A francia előadást követően James Meakin, a román közjegyzői informatizálás projektjének vezetője mutatta be a francia mintára épülő román elképzeléseket. Az előadó röviden bemutatta a GENAPI nevű programot, ami a román közjegyzői hivatal ügyviteli és jogi informatizálásának az alapját fogja képezni.
A kongresszus első napjának záróakkordjaként a leköszönő vezetés ismertette a Román Közjegyzői Kamara elmúlt időszakban végzett tevékenységét. Az előadó közjegyzők bemutatták a központi és területi kamarák pénzügyi helyzetét, illetve sor került az egyes tagkamarák képviselői mandátumainak megerősítésére, továbbá bemutatták az új vezetőséget. Meghallgathattuk a régi-új elnök üzenetét, valamint sor került az egyéb témakörök kapcsán megtartott beszámolókra is.
A kongresszus második napja Petru Tănase - a Román Közjegyzői Kamara leköszönő tiszteletbeli elnökének - beszédével kezdődött. Az elnök úr viszszavonulása alkalmából több kollega is méltatta a korábbi elnökség tevékenységét. Ezt követően elsősorban kamarai ügyrendi kérdések voltak napirenden, többek között megszavazták az alapszabály aktuális módosításait. A nap szakmai része - a közokiratok biztonságosabbá tételének témakörében - kötetlen vitafórummal zárult.
A szakmai program harmadik napján a meghirdetett programnak megfelelően, "A közjegyző, mint a közhatalom gyakorlója" témakör keretében hallhattunk előadásokat.
A Román Közjegyzői Kamara részéről Ion Galea közjegyző, a Ploiesti Közjegyzői Kamara tagja, valamint Ioana Olaru közjegyző, a Bukaresti Közjegyző Kamara tagja mutatták be a román közjegyzőség közhatalmi funkciót és jellegét.
Raul Radoi, a Román Közjegyzői Kamara brüszszeli képviselője az európai folyamatokról beszélt, külön is kiemelte az uniós európai közokiratok terén elért eredményeket.
Ezt követően a külföldi vendégek következtek: Leonardo Perez Gallardo, a Havannai Jogi Egyetem professzora tartott nagy lendületű, közönségszórakoztató előadást. Különösen érdekes volt a távoli ország jogrendszerének párhuzamba állítása az európai és latin hagyományokkal. Ezt követően Vittorio di Cagno, az UINL tiszteletbeli elnökének nem kevésbé érdekes előadását hallhattuk, melynek során méltatta a Román Közjegyzői Kamara szakmai és jogpolitikai eredményeit. Álláspontja szerint a román közjegyzőség példaértékű lehet a többi európai ország számára.
A nap lezárásaként az egyes román területi kamarák képviselőinek köszöntését hallhattuk, sorrendben Ioan Popa (Brassói Közjegyzői Kamara), Raluca Irina Filip, Dana Iliescu, Alexandra Lelia Turza (Ploiesti Közjegyzői Kamara), valamint Lorena Poenaru (Pitesti Közjegyzői Kamara) tartottak előadást.
Összegzésképpen megállapíthatjuk, hogy egy kiemelkedő színvonalon megszervezett, szakmai szempontból is sokrétű konferencián vehettünk részt. A jogi témakörök mellett természetesen lehetőségünk nyílt a személyes és kollegiális kapcsolatok ápolására is, a román kollegák vendégszeretete pedig számunkra is példaértékű lehet.
Vendéglátóink a kimerítő szakmai program mellett gondoskodtak arról is, hogy a meghívottak a szellemi feltöltődésen túl a szükséges és elengedhetetlen rekreációs programon is részt vehessenek, melynek keretében - örömmel jelenthetjük, hogy - küldöttségünk a meghirdetett és szinte valamennyi meghívott részvételével megtartott Karaoke versenyen megszerezte a "legnépszerűbb csapat" kitüntető címet. ■
Lábjegyzetek:
[1] Dr. Mikó Ádám közjegyzőhelyettes, Budapest, Dr. Sipos Attila közjegyző, Kiskőrös
Visszaugrás