Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Juhász Zsolt: Az együttműködés tartalma a fontos (Jegyző, 2011/5., 35. o.)

Az Encsi kistérség Borsod-Abaúj-Zemplén megye Abaúji területén található. Lakossága 24 624 fő, területe: 449,34 km[2], népsűrűség: 54,8 fő/km[2],[ ]A kistérség 36 települést foglal magába, melyek között - korábban 9 - napjainkban 5 település önálló Polgármesteri Hivatallal rendelkezik, 31 településen körjegyzőség működik.

Kistérségünk a tanácsrendszerben a járási, majd ezt követően a városkörnyéki illetve a kétszintű államigazgatási modell része volt. Ezt követte a rendszerváltás, mely gyökeresen átrendezte az igazgatás rendszerét. Az új modellben hiányzott az a láncszem, amely összekötötte volna az intézményt - és fenntartóját - az országos irányító szervekkel. Az önkormányzatok fokozottan hangsúlyozott önállósága oda vezetett, hogy intézményeiket nem mindig a szakmai szabályok szem előtt tartásával irányították. Bezártak fölöslegesnek ítélt intézményeket (szakszolgálat), új intézményeket hoztak létre, több településen új önálló kisiskola létesült, illetve leváltak a régi körzeti iskoláról, óvodáról, felső tagozatot létesítettek, olyan településeken, ahol alig volt gyermek.

A közelmúlt

Ez idő tájt jelentkeztek olyan igények - és ebből következően feladatok is -, hogy az ellátás területén jelentkező hiányok felszámolásához, az ellátás fejlesztéséhez (eü. sürgősségi ellátás, szakellátás megteremtése) is térségi koordinációra volt szükség.

A jegyzők is egyre inkább igényelték a hatás- és feladatkörükbe tartozó feladathoz a speciális segítséget. A testületek részéről is egyre több igény jelentkezett. Ebben a helyzetben - nagyon jól időzítve - a megyei önkormányzat térségi feladatellátás koordinálásával megbízott munkatársa, kezdeményezte a körzetekben a korábbi társulás továbbfejlesztését, egy új modell kipróbálását, elindítását. Így jött létre az Encsi Közoktatási Ellátási Körzet 1997 őszén 72 település részvételével. Időközben még 7 település csatlakozott, így az Abaúji térség mind a 79 települése tagja lett a Közoktatási Társulásnak, mely szervezet igyekezett biztosítani azokat az oktatáshoz kapcsolódó szak- és szakmai szolgáltatásokat, melyek korábban ellátatlanok voltak.

A jelen

A kistérség gazdasági helyzete az elmúlt húsz évben sem változott meg. Néhány kisebb jelentőségű munkahelyteremtő beruházástól eltekintve, jelentős fejlődés nincs, sőt bizonyos ágazatokban még mindig a visszafejlődés a jellemző.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére