Megrendelés

Dr. Bernáth Adrienn: Az off-shore cégek általános jellemzői II. (CH, 2002/4., 13-14. o.)

Az off-shore központok csoportosíthatóak a vevőkör alapján is, eszerint megkülönböztethetőek egyéni felhasználók, köztük magas nettó jövedelmű személyek, akik bizalmasan kívánják kezelni pénzügyeiket, és be is akarják biztosítani vagyonukat, valamint bevándorlók és kivándorlók. Ők képezik az off-shore központok szolgáltatásait használó egyének másik jelentős kategóriáját. Példaként említhető, hogy a becslések szerint több mint 4 millió brit állampolgár él Anglia határain kívül, továbbá 50-100 ezer azoknak a brit állampolgároknak a száma, akik évente külföldre mennek dolgozni. Kiemelendő továbbá, hogy az elmúlt néhány év során mintegy 12 ezer orosz állampolgárságú személy telepedett le Cipruson. A ki- és bevándorlók száma feltehetően növekedni fog az elkövetkező években - figyelemmel a munkavállalás könnyebbé válására, valamint a határok átjárhatóságára.

A másik csoport a társasági felhasználók, a pénzügyi intézmények, biztosító társaságok, bankok és befektetési alapok köre. A keleti blokk lebontása és a nemzetközi kereskedelmi akadályok enyhítése széleskörű új piacokat nyitott meg. Ezek a lehetőségek arra késztették a pénzintézeteket, hogy olyan, többnyire tudományos műszaki, kulturális célokat szolgáló alapokat hozzanak létre, mint például az Indiai Alap, Chilei Alap, Izraeli Alap, Vietnami Alap, amelyek mindegyikét off-shore közvetítéssel bocsátották útjára. Az off-shore nyílt befektetési társaságok magukban foglalják a szaktanácsadás biztosításán túlmenően a teljes körű adminisztratív szolgáltatásokat is, beleértve a globális letéti megőrzést. A nagy társaságok közé különösen a multinacionális társaságok tartoznak. A multinacionális társaságok arra használják ezeket a központokat, hogy nemzetközi üzleti tevékenységeik számára szolgáltató társaságokat alapítsanak. A felhasználás főbb területei: holdingtársaságok alapítása, külföldi közvetlen befektetések strukturálása, szellemi tulajdonjogok birtoklása, vállalati központok felállítása, tényleges műveletek végrehajtása, tőkeemelések végrehajtása, tőzsdei bevezetések biztosítása, kincstári műveletek irányítása. Speciális társasági felhasználóknak tekintendők a hajózási és légitársaságok. Az 1920-as évektől használják már a hajózási társaságok az off-shore központokat hajók bejegyeztetésére és kezelésére. Társasági felhasználók a tulajdonos által vezetett vállalkozások is. Ezeknek a felhasználóknak a profilja felöleli a nemzetközi üzleti élet valamennyi aspektusát, ideértve a termelési, elosztási, és szolgáltatási szektorokat is.

Off-shore cég:

Általános megfogalmazásként az off-shore társaság olyan, a rezidens országban külföldiek által alapított, törvényesen bejegyzett gazdasági társaság, amely az adott országban előírt feltételek teljesítése esetén az alapítók számára lehetőséget nyújt a nemzetközi kereskedelemben az anonim részvételre, saját gazdasági környezetüknél kedvezőbb befektetési lehetőségekre, és amely a bejegyzés helyén (ahol a székhelye található) nem folytat gazdasági tevékenységet, üzleti aktivitása alapján külföldinek minősül. Sok esetben semmilyen tevékenység folytatását nem engedélyezik a bejegyzés helyén, ilyenkor a cég nem rendelkezhet telephellyel és adminisztratív funkciókat sem láthat el ott. Bevételük csak külföldről származhat. Általában viszont nem számít belföldi gazdasági tevékenységnek menedzserek és adminisztratív stáb, valamint irodák működtetése, befektetési és holdingtevékenység folytatása, illetve bankszámlák fenntartása.

Off-shore céget bárki (természetes személy, gazdasági társaság) alapíthat, de legtöbbször az alapítás elsődleges célja az adó legális mérséklése. Egy off-shore cégből több minőségben is lehet hasznot húzni. A cég haszonélvezője lehet az igazgató, a tulajdonos, vagy az anonim tulajdonos. Ennek a személynek teljes rendelkezési joga van egy olyan cégben, melynek adóterhei minimálisak, senki nem lát bele az üzleti könyveibe, vagyona biztonságban van.

Felhasználási területek:

1. Adókikerülés, adóoptimalizálás a nyereségadó és a forrásadó csökkentése útján, illetve nemzetközi kereskedelmi ügyletek kedvezőbb bonyolítása útján. Használják az off-shore konstrukciót termelőtevékenységre, nemzetközi tanácsadásra, hajó-, repülőgép-regisztrációra, befektetések, holdingok, ingatlancégek; szellemi tulajdonnal foglalkozó; speciális szolgáltató; munkáltató társaságok; bankok, biztosítók, presztízscégek céljaira. Szolgálhat az off-shore cég adókijátszásra, egyéb, az adó illegális csökkentéséhez kapcsolódó tevékenységre; vagyonvédelemre, titkosításra, pénzmosásra is.

Tax haven: adókikötő, adómenedék, a magyar nyelvben meghonosodott jelentése az adóparadicsom.

Az adóparadicsomok rendszerint egy nagy politikai és gazdasági hatalommal rendelkező országtól politikailag függő, de gazdaságilag független, legtöbbször kis méretű és kis lélekszámú államok, melyek az off-shore cégalapítás számára rendkívül előnyös feltételeket kínálnak. Ezek a területek akkor minősülnek adóparadicsomnak, ha lehetséges nagyon alacsony vagy nulla adózású off-shore cégek bejegyzése és a következő feltételek többsége teljesül:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére