Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertető) Dr. Hajdú Gergely: ÜNNEPI TANULMÁNYOK Kecskés László professzor 60. születésnapja tiszteletére (EJ, 2014/1., 36-40. o.)

Az emberi élet legcsodálatosabb ajándékai az ünnepek, amikor a hétköznapok világából kiszakadva megállunk és köszönetet mondunk életünk boldog pillanataiért és sikereiért. Az ember életében a legfontosabb ünnepek egyike a születésnap, amikor mind az ünnepelt, mind az ünneplők megállnak egy röpke pillanat erejéig, hogy közösen gondoljanak vissza a megtett hosszú életútra, s tekintsenek előre a jövő kihívásaira.

Prof. Dr. Kecskés László akadémikust, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját 60. születésnapja alkalmából egy ünnepi kötettel köszöntötték az általa művelt tudományterületek kiemelkedő képviselői, barátai, kortársai, tanítványai, valamint egyetemi és tanszéki kollégái, akik - jelképesen - egy-egy tanulmány formájában mondtak köszönetet az ünnepeltnek az aktív munkával eltöltött évekért és a szakmai sikerekért. A kötetet ünnepélyes keretek között adták át Pécsett 2013. szeptember 27-én az erre szervezett ünnepségen, az Egyetem aulájában.

A rendezvényen a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Polgári Jogi Tanszékén valamint a Gazdasági és Kereskedelmi Jogi Tanszékén dolgozók (Benke József, Bércesi Zoltán, Csöndes Mónika, Fabó Tibor, Garamvölgyi Róbert, Hajdú Gergely, Kecskés András, Korinek Beáta, Kovács Kolos, Márton Mária, Mátyás Melinda, Nochta Tibor, Somfai Balázs, Tamás Lajos) adták elő Eörsi Gyula: "A jognak egységesítéséről" című színművét kardallal. Az előadók ezt az előadást a mű magyar nyelvű ősbemutatójának gondolták. Eörsi Gyula professzor, aki nagyon sok konferenciának volt résztvevője, személyes élményei alapján is, egy nagyon szellemes abszurd drámát írt és jelentetett meg "UNIFLYING THE LAW (A Play In One Act, With A Song)" címmel 1977-ben, a "The American Journal of Comparative Law" című folyóiratban.[2] Ebben az írásában azon gúnyolódott, hogy esetenként milyen félresikerült eredményeket hozhat a jogegységesítés. Abszurd példájában a képzeletbeli jogegységesítési konferencián az egyik delegáció által javasolt jogtétel az volt, hogy "a kutya ugat". Egy másik nemzeti delegáció pedig azt javasolta jogba foglalni, hogy "a macska nyávog". A konferencia által elfogadott és javasolt "egységesített jog", azaz az egyezménytervezetet szövege pedig - Eörsi jó humorérzékét tükrözően - noha nagyon absztrakt megfogalmazású, de akár úgy is érthető, hogy "a kutya nyávog, a macska pedig ugat".[3]

A kötet Nochta Tibor, Fabó Tibor és Márton Mária szerkesztésében, 2013 szeptemberében jelent meg Pécsett, a professzor úr által oly nagyon szeretett "örök városban". Nochta Tibor, a tanítvány, a barát és a kolléga szívhez szóló szavai köszöntik az ünnepeltet, majd a professzor úr mind szakmai, mind magánéleti sikerekben rendkívül gazdag életrajzával ismerkedhet meg az olvasó. Az ünnepelt tiszteletére elkészített harminchat tanulmányban a szerzők nemcsak a magánjog egy-egy izgalmas szeletének feltárására törekedtek, hanem személyes hangvételű szavaikkal is köszöntik az ünnepeltet.

Kecskés László 1953. május 15-én született Pécsett, egyetemi tanulmányait 1977-ben fejezte be "summa cum laude" minősítéssel a Pécsi Tudományegyetemen. A professzor úr 1977. március 1-jétől dolgozik a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, a Polgári Jogi Tanszéken, kezdetben tudományos továbbképzési ösztöndíjas gyakornokként, majd tanársegédként, 1982-től már adjunktus. 1987. július 1-jétől docensként dolgozott 1990. június 1-jéig főállásban, 1990. június 1-jétől 1995. július 1-jéig pedig másodállásban. 1995. július 1-jétől egyetemi tanár a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Polgári Jogi Tanszékén, amelynek 1996. március 1-je óta vezetője. Az angolszász jog kiváló ismerője és szakértője. Az 1989-1990-es tanévben két szemeszteren keresztül tanított az USA-ban az Indiana University of Pennsylvania vendégtanáraként, és számos amerikai egyetemen tartott előadásokat.

Nem véletlen, hogy a tiszteletére több szerző is az angol jogból merítette témáját. Az ünnepi kötetben a tanulmányok sorát Bán Dániel ügyvéd: Lehetetlenség - tévedés - szerződésértelmezés című dolgozata nyitja. "A Kecskés László professzor úr tiszteletére szánt jelen tanulmányom címe csaknem azonos Eörsi Gyula 1968-ban a Magyar Jog című folyóiratban közzétett írásának címével. Talán mondani sem kell, hogy a hasonlóság nem véletlen. Eörsi professzorról [...] először az Ünnepelttől hallottam: másodéves voltam, amikor Kecskés professzor úr már az első szeptemberi előadáson megidézte Eörsi professzor pipafüstbe burkolózó alakját."[4] A tanulmány a lehetetlen szolgáltatásra irányuló szerződések és a tévedés angol esetjogát mutatja be a hagyományos angol jogi gondolkodás irányvonalainak, s a culpa in contrahendo elméleti - történeti okainak felvázolásával.

Visegrády Antal a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar professzora ’60-as években ismerkedett meg az ünnepelttel, s aligha lehet véletlen, hogy éppen a tizenkét nyelven beszélő s a jogi karon tanító Kerényi Ferenc magán angolóráin. Jogösszehasonlító ecsetvonások az angol birtokjoghoz című írásában a common law-beli birtokvédelem jogintézményét mutatja be. A szerző röviden felvázolja az angol jogi berendezkedés alapvető jellemzőit - kezdve az angolszász jogcsalád alapvető jegyeitől, az equity és a statute law kialakulásán át a modern angol jogfejlődésig -, a birtok és a birtoklás angolszász megközelítésű fogalmát, a birtokháborítás két fajtáját: a trespass-t és a jóval enyhébb súlyú nuisance-t. Végül az olvasó tudomást szerez arról, hogy milyen jogi és nem jogi lehetőségeket biztosít az angol jog a birtokháborítással szembeni fellépés érdekében.

- 36/37 -

Kecskés László professzor úr egyik legkedvesebb szakterülete az európajog és a jogharmonizáció. Több éven keresztül speciális kollégiumot tartott "EK jog és jogharmonizáció" címmel. A jogi kérdések felelőseként tagja volt annak a magyar kormányzati delegációnak, amely az EK-val és annak tagállamaival kötött "EK-Magyar Társulási Megállapodás" tárgyalásain 1990 decembere és 1991 decembere között Magyarországot képviselte. Társelnöke volt az EK-Magyar Vegyes Bizottság jogi albizottságának, valamint az EK-Magyar Társulási Bizottság jogharmonizációs albizottságának. Akadémiai doktori disszertációját is Az "EK jog és jogharmonizáció" címmel írta, amelynek anyaga monográfiaként is megjelent a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadónál.

Az EU-jog és a jogharmonizáció terén kifejtett munkássága előtt hajt fejet több pályatársa, kollégája és barátja is.

Többek közt Barta Judit Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar egyetemi docense A szerzőt illető kizárólagos jogok a versenyjog szemszögéből című írásában az Európai Unió jogának tükrében - az esetjogot is felhasználva - vizsgálja a szerzői jogot és az ebből fakadó személyhez fűződő és vagyoni jogok kizárólagosságának versenyjogi hatásait, amelyek az Európai Unió Működéséről szóló Szerződés (EUMSz.) 101. (versenykorlátozó megállapodások, vállalkozások társulása által hozott döntések és összehangolt magatartások tilalma) és 102. cikke (erőfölénnyel való visszaélés tilalma) fényében számos problémát felvetnek. Szintén a szerzői jog témakörhöz csatlakozik Bércesi Zoltán pécsi fellebbviteli főügyészhelyettes, aki az európai szerzői jogi jogalkotási és jogharmonizációs folyamatokról ír a Szerzői jogi jogharmonizációs irányok a XXI. század Európai Uniójában című művében. A dolgozat írója széleskörűen felvázolja azokat a lépéseket, stratégiai programokat és politikai célkitűzéseket, uniós jogalkotási eredményeket, amelyek a szerzői jogi tárgyú jogforrások megalkotásához és továbbfejlesztéséhez vezettek. A dolgozat kiemelten foglalkozik még a digitális környezet nyújtotta új kihívásokkal.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére