Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésRecenziót írni megtisztelő feladat, különösen nehéz akkor, ha a bírált alkotás szerzői közismert, neves jogtudósok, valamint gyakorlati szakemberek, akik a magyar tudományos - gyakorlati élet meghatározó szereplői.
2019 őszén jelent meg a HVG-ORAC Kiadó gondozásában H. Szilágyi István és Kelemen László szociálpszichológiai kutatása, melyben górcső alá vették közel egy évtizedet átívelő periódusban nappali tagozatos joghallgatóknak az igazságszolgáltatással, bűnüldözéssel és bűnözéssel kapcsolatos attitűdjét.
A mű újszerűsége felépítésére, valamint a tudományos téma pragmatikus megközelítésére vezethető vissza, amelyet hosszú évek kutató munkája előzött meg. A mű szerzői H. Szilágyi István, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Jogbölcseleti Tanszékének habilitált egyetemi docense, és Kelemen László ügyvéd, illetve pszichológus, aki PhD. fokozatát a Pécsi Tudományegyetemen szerezte meg.
A szerzők célja kézzelfogható ismeretanyag átadása és elemzése, amely a joghallgatók az igazságszolgáltatási rendszer megítélésében és elfogadottságában kialakított véleményét lehető legpontosabban letükrözi.
Az alkotás felépítésének alapja a szerzők 2010 és 2018 évek között végzett reprezentatív survey (felmérés) összehasonlító, longitudinális kutatások eredményeinek bemutatása. A kutatások célja társadalmi jelenségek azonosítása, amelyet pszichometrikus megközelítés alapján a számszerűsített vizsgálati ismérveket analizálva, a különböző változók együttjárását, valamint egyéb statisztikai attribútumait és korrelációit tárja fel.
A tanulmányozott ciklusban Magyarországon jelentős politikai átrendeződés zajlott, mely egy szignifikáns jobb oldali fordulattal, a paternalizmus, a populizmus és a jogállami intézmények eróziójának sajátos kombinációjával írható le. Ezen folyamatok belső mozgatóinak megvizsgálása elengedhetetlen a régió "fiatal demokráciáiban" zajló mozgások megértéséhez. A kutatás ezen változásokat elsődlegesen a magyar lakosság szemszögéből mutatja be. A közel 35 kérdéscsoportba rendezett mintegy 50 itemsorból álló kérdőív a szociometriai adatokon kívül számos a joggal, a bűnözéssel, a büntető politikával és a kapcsolódó politikailag érzékeny társadalmi problémákra vonatkozó vélemények rögzítésén túl, a válaszadók média-fogyasztását, politikai állásfoglalását, és egy sor pszichológiai és szociálpszichológiai jellemzőit kísérli meg feltárni. Többek között foglalkozik a jogalkotás, jogalkalmazás, halálbüntetés, bűnözés, illetőleg áldozattá válás okai, bűnözés csökkentése kapcsán kialakított vélekedésekkel, továbbá ezen egyéni attitűdök kialakulását eredményező társadalmi hatásokkal: egyebek közt környezeti és társadalmi problémákkal, társas kapcsolatokkal és globalizációval.
A műben bemutatott kutatási eredmények alapjául szolgáló elektronikus adatbázis a kötet megjelenésével egy időben szabadon hozzáférhetővé vált, megnyitva a lehetőséget számos másodelemzés, és nemzetközi összehasonlító vizsgálat elvégzésére.
A műben közel háromszáz diagram és számos táblázat nyújt segítséget az olvasók számára az elméleti összefüggések megértésében, melyek áttekintésével érzékletes rálátást kapunk a hosszú évek alatt kialakult attitűdváltozás irányára.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás