Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésA Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán 2016. április 4-én könyvbemutatóra került sor, ahol a megjelentek a kar oktatóinak közelmúltban megjelent munkáival ismerkedhettek meg. A rendszeres könyvbemutatók immár hagyománynak számítanak a debreceni fakultáson. Évente általában kétszer kerül sor ilyen rendezvényre, ahol alkalmanként nyolc-tíz művet mutatnak be az érdeklődőknek. A könyvbemutatót a kar dékánja, Szabadfalvi József nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának publikációs tevékenysége az intézmény többi karával összehasonlítva kiemelkedőnek tekinthető. Megjegyezte, hogy az évente nagy számban megjelenő könyvek közül mindig nehéz kiválasztani, mely művek kerüljenek ilyen formán bemutatásra. A következőkben a rendezvényen elhangzott méltatások sorrendjében kerülnek ismertetésre a kötetek.
Veszprémi Bernadett "Az információs társadalom kihívásai és a közigazgatás reakciói" (Debreceni Egyetemi Kiadó, Debrecen, 2015) című művét Bartha Attila egyetemi adjunktus mutatta be, kiemelte, hogy a könyv számos aktuális jelenséget tárgyal, így többek között az ügyfél ablak vagy az elektronikus aláírás kérdését, melyek szabályozása és működtetése komplexitásuk miatt igen nagy kihívást jelentenek a jogalkotónak, illetve az e rendszereket működtetőknek. A kötet jól használható oktatási segédanyagnak is, hiszen didaktikus felépítése, átlátható rendszere, világos tagolása, a fejezetek végén található önellenőrző kérdések ezt a célt szolgálják. Ugyanakkor nem csak hallgatóknak szól, hanem a téma iránt érdeklődő szakemberek is haszonnal forgathatják. A könyvben számos esettanulmányt találunk, melyeken keresztül a szerző a közelmúltbeli ez irányú sikeres és sikertelen törekvéseket mutatja be. A mű végén a jövő fejlesztésének irányaira vonatkozó elképzelések bemutatásával találkozhatunk.
Bartha Ildikó "Nemzetközi szerződések mozgásban. Alkotmányos és nemzetközi jogi kihívások az Európai Unió külkapcsolataiban" (Dialóg Campus Kiadó, Budapest-Pécs, 2015) című könyvét Varjú Márton egyetemi docens méltatta, aki hangsúlyozta, hogy egy kiválóan megírt tudományos művel van dolgunk, amely sok hasznos ötletet tartalmazva súlyos társadalmi-gazdasági kérdésekkel foglalkozik. A mű az Európai Unió külső politikáját mutatja be a nemzetközi szerződések rendszerén keresztül, részletezve a külkapcsolatok nemzetközi jogi alapjait és az ehhez kapcsolódó uniós szakpolitikát. A könyv arra is keresi a választ, hogy a tagállamok mozgástere mennyiben korlátozott, illetve mennyiben jelenik meg a nemzeti érdek a külkapcsolatokban. A könyv jelentőségét növeli, hogy a vizsgált kérdéseket az Európai Unió alkotmányosodásának szemszögéből tárgyalja a szerző.
Csűrös Gabriella "Uniós pénzügyek. Az európai integráció fejlődésének pénzügyi jogi vizsgálata" (HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, Budapest, 2015) című művét Bartha Ildikó egyetemi adjunktus mutatta be. A recenzens hangsúlyozta, hogy a terjedelmes monográfia az Unió működésének pénzügyi kereteit vizsgálva annak aktuális kérdéseit veszi górcső alá. Ennek során a szerző behatóan vizsgálja az államháztartási funkciókat, illetve magyarázza, hogy az Unión belül mindezek miként értelmezhetőek. Elemzései során különösen előtérbe kerülnek a gazdasági válság során megjelenő stabilizációs funkciók. Ennek kapcsán a szerző felhívja a figyelmet arra, hogy egyre jobban szembesülhetünk a tagállamok eltérő érdekeinek megjelenésével. A mű jelentőségét növeli, hogy több helyen vizsgálja a belső piaci szabályok és az uniós pénzügyi mechanizmusok összefüggő rendszerét. A könyv jól tagolt, logikus felépítésű, így kiválóan alkalmas oktatási célokra is.
A Pribula László szerkesztésében megjelent "A jogalkalmazás vitatott területei. Vallásszabadság és egyházjog" (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Debrecen, 2015) című konferencia kötetet Pápai-Tarr Ágnes egyetemi adjunktus mutatta be. A tanulmánykötet a debreceni jogi karon 2014 késő őszén megrendezett konferencián - melynek társrendezői a Debreceni Református Hittudományi Egyetem és a kar voltak - elhangzott tíz előadás szerkesztett változatát tartalmazza. A kötet írásai átfogó képet nyújtanak az egyébként ritkán kutatott témáról. A tanulmányok többek között olyan kérdésekkel foglalkoznak, mint a szabad iskolaválasztás, az állam és az egyház szétválasztása, az egyházi törvény gyakorlati alkalmazása, a lelkészek jogállása, de találkozhatunk olyan írással is, mely azt vizsgálja, hogy vajon a magyar bíróságok előtti ügyekben a keresztény egyház érdekeit előtérbe helyezik-e más érdekekkel szemben, vagy sem.
Fónai Mihály "Joghallgató. Honnan jönnek és hová tartanak?" (Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar - DELA Könyvkiadó Kft., Debrecen, 2015) című könyvét Pénzes Ferenc egyetemi adjunktus mutatta be. A mű központi kérdése, annak meghatározása, hogy milyen szociokulturális környezetből érkeznek a hallgatók. A szerző immár 15 éve, empirikus kutatások formájában vizsgálja a Debreceni Egyetem hallgatóit ebből a szempontból. A könyv egyszerre vállalkozik fogalmi tisztázásra, illetve bemutatja az ez irányú kutatások előzményeit, továbbá elemzi a témához kapcsolódó más művek eredményeit. Ezen túl négy nagy empirikus kutatás eredményeit ismerteti. Így az egyetemi alumni vizsgálatok, a 2006-2013 közötti ún. gólyavizsgálatok, a 2008-2010 közötti DPR kutatások, valamint a Debreceni Egyetem tehetséggondozó (DETEP) programjában részt vevő hallgatókkal kapcsolatos felmérések eredményeit elemzi. Ennek során bemutatja, hogy a joghallgatókat pályaválasztásukban mi motiválta, mennyiben befolyásolta a döntést az egyetemi karok presztízse, valamint, hogy milyenek a joghallgatók
- 382/383 -
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás