Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Szabó Patrik: A platformalapú foglalkoztatás minősítésével kapcsolatos hazai bírósági ítéletek bemutatása, különös tekintettel a Kúria Mfv.VIII.10.091/2023/7. számú ítéletére (MJO, 2024/2., 62-69. o.)

A döntés: a Kúria Mfv.VIII.10.091/2023/7. számú határozata.

Jelen összefoglaló a Kúria Mfv.VIII.10.091/2023/7. számú ítéletét mutatja be, amellyel a Kúria először foglalt állást a platform alapú munkavégzés minősítését illetően. A döntés ismertetését megelőzően a Debreceni Törvényszék és a Debreceni Ítélőtábla ítéleteinek megállapításairól is szó esik, tekintettel arra, hogy ezek a kúriai ítélet közvetlen előzményeinek tekintendők. Az ítéletek bemutatására a bíróságok által vizsgált egyes minősítőjegyekre figyelemmel kerül sor.

1. Bevezetés

2.Tényállás

3. Az első- és másodfokú bíróságok ítéletei

3.1. Munkakörben és alapbérben történő megállapodás

3.2. A felek közötti alá-fölérendeltségi viszony

3.3. Foglalkoztatási és rendelkezésre állási kötelezettség

3.4. Hierarchikus függőség

3.5. Utasítási jog

3.6. A díjazás formája

3.7. A munkavégzés eszközei

3.8. Kizárólagosság

3.9. A perbeli jogviszony felperes létfenntartásában képviselt súlya

3.10. Személyes munkavégzési kötelezettség

3.11. A felek szerződéses akarata

3.12. Nemzetközi kitekintés

4. A Kúria ítélete

4.1. Munkakörben és alapbérben való megállapodás

4.2. Foglakoztatási kötelezettség

4.3. Rendelkezésre állási kötelezettség

4.4. Az alperesi szervezetbe való integráció

4.5. Személyes munkavégzési kötelezettség

4.6. A perbeli jogviszony felperes létfenntartásában képviselt súlya

5. Észrevételek

1. Bevezetés

A platformalapú munkavégzés klasszifikációját illetően nemcsak a szakirodalomban bontakozott ki élénk diskurzus,[1] hanem a kontinentális és a common law jogrendszerekben is több felsőbírósági döntés született, amely e kérdéssel kapcsolatosan foglalt állást.[2] A Kúria 2023 decemberében zárkózott fel e bíróságok sorába.

A Kúria az Mfv.VIII.10.091/2023/7. szám alatt kihirdetett ítéletében (a továbbiakban: Kúria ítélete) az egyik ismert hazai, ételkiszállítással is foglalkozó cég által futárként foglalkoztatott felperes jogviszonyát minősítette, amelynek eredményeként a Kúria úgy ítélte meg, hogy a felperes a feladatait nem munkaviszonyban látta el, mert a jogviszony lényeges

- 62/63 -

tartalma inkább polgári jogi, mintsem munkajogi jelleget tükröz.

A jelen összefoglaló a Kúria ítéletét és a per történetét mutatja be. A jogvita tényállásának ismertetését követően előbb a Debreceni Törvényszék (a továbbiakban: elsőfokú bíróság), majd a Debreceni Ítélőtábla (a továbbiakban: másodofokú bíróság), és végül a Kúria ítéletében foglalt megállapítások - a bíróságok által vizsgált minősítési szempontokat követve - kerülnek bemutatásra. Az írás utolsó fejezetében néhány, a Kúria ítéletével és annak jelentőségével kapcsolatos észrevétel kerül megfogalmazásra.

2. Tényállás

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére