Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2016/11., 5-6. o.)

Ügyvezető automatikus törlésének kizártsága 2014. március 15. előtt indult ügyben

Az F.-i Törvényszék Cégbírósága a 2015. október 19. napján kelt 15. számú végzésével törölte Z. Zoltánt, a T. Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezetőjét a cégjegyzékből a 2006. évi V. törvény (Ctv.) 9/D. § (4) bekezdése alapján. Határozata indokolásában rögzítette, hogy az F.-i Törvényszék Cégbírósága automatikus úton értesítette a társaság képviseletére jogosult személy eltiltásáról.

A végzéssel szemben a cég jogi képviselője útján fellebbezést terjesztett elő, amelyben a végzés megváltoztatását és Z. Zoltán eltiltására vonatkozó rendelkezés mellőzését kérte. Előadta, hogy a Z. Kft. minősített befolyással rendelkező tulajdonosa volt, azonban a 90 százalékos mértékű üzletrészét felosztotta, és azt 2013. május 15. napján átruházta, a tagsági viszonya a cégben megszűnt. A Z. Kft. ügyvezetői megbízatásáról 2013. május 15. napján lemondott, amelyet a társaság két tulajdonosa elfogadott. Az üzletrész átruházást és a lemondását követően a Z. Kft. működésére és egyéb kötelezettségeinek teljesítésére nem volt ráhatása, és kívülállóként rálátással sem rendelkezett. Az eltiltása közzétételét követően szerzett tudomást arról, hogy a Z. Kft. cégnyilvántartásában a bejegyzett adataiban bekövetkezett változásokat az illetékes cégbíróságon nem vezették át. Előadta, hogy több más cégben is vezető tisztségviselő, így az eltiltás rendkívül hátrányosan érinti. Kifejtette, hogy nem róható fel terhére a kényszertörlési eljárás megindítása, tekintettel arra, hogy a mérleg elkészítéséről, közzétételéről mint lemondott ügyvezető nem tudott gondoskodni. Utalt a Fővárosi Ítélőtábla 16.Cgtf.44.962/2014/2. számú, álláspontja szerint jelen ügyben is irányadó döntésére, amely kimondta, hogy az eltiltás szankcióját csak olyan személyekkel szemben lehet alkalmazni, akik a kényszertörlésre vezető törvényességi felügyeleti eljárásra magatartásukkal vagy mulasztásukkal okot adtak, felróható eljárásuk, illetve magatartásuk/mulasztásuk és a törvénysértő állapot között okozati összefüggés megállapítható. A szabályozás módot ad arra, hogy a korábbi kényszertörlési eljárás befejezésekor és az eltiltáskor már a vállalkozásban vezetőként nem szereplő személlyel szemben is alkalmazható legyen az eltiltás szankciója, de csak akkor, ha a kényszertörléshez vezető törvényességi felügyeleti eljárásra okot adott, kötelességet szegett akár tevőlegesen, akár mulasztásával. Nem tekinthető ilyennek az olyan volt tag vagy vezető tisztségviselő, akinek a jogviszonya korábban megszűnt, és a törvénysértő állapot csak ezt követően állt be. Az eltiltás elrendelése tehát nem alkalmazható mechanikusan, hanem annak elrendelése a szankcionálandó magatartás vizsgálatát, megállapítását is igényli.

A fellebbezés az alábbiakra tekintettel alapos.

A vezető tisztségviselő eltiltásáról a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) rendelkezik.

A Ctv. 9/C. §-a alapján, ha a cég cégjegyzékből történő törlésére kényszertörlési eljárásban kerül sor, a cégbíróság - e törvényben meghatározott kivétellel - eltiltja azt a személyt, aki a kényszertörlési eljárás megindításának időpontjában vagy az azt megelőző évben vezető tisztségviselő, korlátlanul felelős tag, korlátolt tagi felelősséggel működő gazdasági társaságban többségi befolyással rendelkező tag volt. Az eltiltott személy a cég jogerős törlését követő öt évig nem szerezhet gazdasági társaságban többségi befolyást, nem válhat gazdasági társaság korlátlanul felelős tagjává, egyéni cég tagjává, továbbá nem lehet cég vezető tisztségviselője.

A Ctv. 9/D. § (4) bekezdése előírja, hogy az eltiltás hatálya alatt álló vezető tisztségviselőt a cégbíróság automatikus végzéssel törli mindazon cég fennálló cégjegyzék adatai közül, ahol mint vezető tisztségviselő szerepel. Az eltiltás tényének, kezdetének és végének cégjegyzékbe történő bejegyzésére ebben az esetben már nem kerül sor. Ha a további érintett cég székhelye más cégbíróság illetékességi területén van, a cégbíróság elektronikus úton hívja fel az illetékes cégbíróságot a vezető tisztségviselő automatikus végzéssel történő törlésére. A vezető tisztségviselő e bekezdés szerinti törlésével szemben fellebbezésnek és felülvizsgálatnak van helye.

A Ctv. 131/E. § (1) bekezdés első fordulata értelmében az egyes törvényeknek az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésével összefüggő módosításáról szóló 2013. évi CCLII. törvénnyel megállapított 9/B. §-9/D. § szerinti eltiltást a cégbíróság abban az esetben alkalmazza, ha a 9/B. § (1) bekezdése szerinti eljárás, illetve a kényszertörlési eljárás 2014. március 15. napját követően indult.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére