Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2008/11., 11-13. o.)

Egyszerűsített eljárásban be nem nyújtható okiratok

A Cg. 07-09-013490 cégjegyzékszám alatt nyilvántartott K. Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság 2008. május 28-án változásbejegyzési kérelmet nyújtott be, amelyben a bejelentett változások egyszerűsített cégeljárás keretében történő bejegyzését kérte. A jogi képviselő a változásbejegyzési kérelem mellékleteként különböző iratok benyújtását tüntette fel a változásbejegyzési kérelem nyomtatványon, többek között üzletrész átruházási szerződéseket és címpéldányt is, míg a kérelem mellékletét nem képező okiratként kizárólag az új székhely biztosítására vonatkozó tulajdonosi nyilatkozatot nevezte meg.

Az elsőfokú bíróság végzésével az egyszerűsített cégeljárás keretében történő változás bejegyzése iránti kérelmet elutasította a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 48. § (7) bekezdése alapján. Határozatát azzal indokolta, hogy a változásbejegyzési kérelem nem tartalmazza a jogi képviselőnek a bejegyzendő adatokra vonatkozó iratok jogszerűségét igazoló nyilatkozatát, valamint a változásbejegyzési kérelemben a jogi képviselő a bejegyzendő adatokra vonatkozó iratok jogszerűségét igazoló nyilatkozata körében nem sorolta fel teljes körűen azokat az okiratokat, amelyek a bejegyzés alapjául szolgálnak, de a cégbírósághoz nem kell benyújtani. Az indokolás szerint a jelen ügyben az üzletrész átruházási szerződéseket kellett volna a jogi képviselőnek ebben a körben felsorolnia. Az elsőfokú bíróság tájékoztatta a kérelmezőt, hogy az egyszerűsített cégeljárást nem lehet "ötvözni" az általános cégeljárással, így az egyszerűsített cégeljárásban a bejegyzési kérelemmel együtt csupán azokat az iratokat kell benyújtani, amelyeket a Ctv. 3. sz. mellékletének I. része tételesen felsorol.

A végzés ellen a cég fellebbezett, annak megváltoztatását és a bejelentett változások bejegyzésének elrendelését kérte. Előadta, hogy a jogi képviselő törvényességi nyilatkozata a kérelem nyomtatvány részét képezi, a törvényességi szempontú vizsgálatot a jogi képviselő elvégezte és ezt a kérelem nyomtatványon aláírásával igazolta is. A jogszabályban előírt törvényességi nyilatkozatot a jogi képviselő a változásbejegyzési kérelem nyomtatványon mind a csatolt iratok, mind a nem csatolt okiratokra vonatkozóan megtette. A törvényességi nyilatkozat így kiterjedt a kérelem mellékletét képező, a kérelemhez csatolt üzletrész átruházási szerződésekre is. Álláspontja szerint a változásbejegyzési eljárásban az egyszerűsített cégeljárás szabályai nem alkalmazhatóak és a változásbejegyzési kérelemhez az l. és 2. számú melléklet szerinti iratokat kell csatolni. Hivatkozott arra is, hogy a Ctv. jogszabályi rendelkezései folyamatosan változnak, egységes jogalkalmazási gyakorlat még nem alakult ki. Véleménye szerint a jogi képviselők egy része azért csatolja az üzletrész átruházási szerződéseket is, mert a változásbejegyzési kérelem egészében az üzletrész átruházási szerződések megismerése alapján értelmezhető és bírálható el érdemben. A jelen ügyben is a cég a változásbejegyzési kérelméhez az üzletrész átruházási szerződéseket mellékletként csatolta, ezért ezeket nem tüntethette fel a jogi képviselő törvényességi nyilatkozatát tartalmazó lapon a kérelem mellékletét nem képező okiratok között. Ezeken kívül a cég a fellebbezésében kifogásolta azt is, hogy a változásbejegyzési kérelmet elutasító végzést bírósági ügyintéző hozta meg saját hatáskörben, ugyanis álláspontja szerint erre csak a cégbíró előzetes írásbeli hozzájárulásával lett volna lehetőség.

A fellebbezés megalapozatlan.

A fellebbezés tartalmából megállapíthatóan a cég jogi képviselője nem vette figyelembe, hogy a Ctv.-t módosította a jogügyletek biztonságának erősítése érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló 2007. évi LXIV. törvény, amely a kérelem 2008. május 28-án történt benyújtásakor már hatályban volt, és ez megváltoztatta az egyszerűsített cégeljárásra vonatkozó szabályokat.

A Ctv. 50. § (2) bekezdésének a kérelem benyújtásakor hatályos rendelkezése szerint, ha a cég létesítő okirata szerződésminta alkalmazásával készült, a változásbejegyzési eljárásra a 48. § rendelkezéseit kell alkalmazni. Egyéb változásbejegyzési eljárásban a 48. § rendelkezései nem alkalmazhatóak, és a változásbejegyzési kérelemhez az 1. és 2. számú melléklet szerinti iratokat kell csatolni.

A Ctv. 48. § (4) bekezdése értelmében egyszerűsített cégeljárásban a cég bejegyzésére irányuló kérelem érdemi vizsgálatát bírósági titkár, fogalmazó vagy bírósági ügyintéző önállóan lefolytathatja, és a bejegyzési kérelmet elutasító végzés meghozatalára is önálló aláírási joggal jogosult. Ugyanez irányadó a többi olyan végzés meghozatalára is, amely ellen külön fellebbezésnek van helye.

A K. Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság alapítása a 2007. szeptember 21-én kelt, a Ctv. 6. számú mellékletét képező szerződésminta alkalmazásával elkészített társasági szerződéssel történt, és a változásbejegyzési kérelem melléklete is szerződésminta alkalmazásával elkészített, változásokkal egységes szerkezetbe foglalt társasági szerződés volt.

Ezért a fentebb idézett Ctv. 50. § (2) bekezdése alapján a változásbejegyzési eljárásban az egyszerűsített cégeljárásra vonatkozó rendelkezéseket kellett alkalmazni, így a bírósági ügyintéző a változásbejegyzési kérelem érdemi vizsgálatát elvégezhette és az elutasító végzést meghozhatta önállóan.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére