Megrendelés

Jusztinger János PhD[1]*: Iskolateremtő római jogász professzoraink emlékezete (JURA, 2017/1., 422-423. o.)

Tudományos emlékülés a pécsi jogi karon Óriás Nándor és Benedek Ferenc tiszteletére

2016. április 1-jén a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Óriás Nándor Szakkollégiumának Elméleti-történeti Tagozata szervezésében Óriás Nándor (1886-1992) és Benedek Ferenc (1926-2007) emléke előtt - születésük 130., illetve 90. évfordulója alkalmából - tudományos emléküléssel hajtottak főt tanítványai és tisztelői. Mohay Ágostonnak, az Óriás Nándor Szakkollégium elnökének köszöntőjét követően Ádám Antal professor emeritus egykori Óriás-tanítványként, egyben Benedek Ferenc pályatársaként nyitóelőadásában az iskolateremtő római jogász professzorokhoz fűződő személyes visszaemlékezéseit osztotta meg a hallgatósággal.

A konferencia első felében a szakkollégista hallgatók tartották meg referátumaikat. Biró Zsófia, az ÓNSZ Elméleti-történeti Tagozatának vezetője "A Szent Korona jelentősége a magyar alkotmánytörténetben" című előadásában a koronázás közjogi aktusa szerepének 1301 és 1687 közötti változását, a koronaeszme Szent Korona-tanná fejlődését, majd a Habsburg felszabadításnak az arra gyakorolt negatív hatását tekintette át. A tagozat tagjai közül Lovas László "Személyiségi jogvédelem a római jogban és napjainkban" címmel az ókori római személysértés (iniuria) körébe tartozó egyes tényállások és a modern személyiségi jogvédelem között vont párhuzamot, bemutatva a hatályos magyar Polgári Törvénykönyv kapcsolódó új jogintézményének, az ún. sérelemdíjnak az antik előképeit is. Vajdai Anita "A haszonélvező deliktuális védelme a római jogban" című referátumában az usufructuariust a legfontosabb magándeliktumok (furtum, rapina, damnum iniuria datum, iniuria) elkövetése esetén megillető jogvédelmi eszközöket ismertette a hallgatósággal. Niklai Patrícia Dominika "Oktatás- és egyházpolitika kapcsolata Magyarországon 18481895 között" címmel a korszak meghatározó vallás- és közoktatásügyi jogi dokumentumait vizsgálta. Németh Boróka "Mérgek és szerelmi bájitalok - a gondatlan emberölés sajátos esetpéldái a római büntetőjog forrásaiban" című előadásában a ius criminale Romanum egyik igen fontos általános részi' kérdéséről értekezett, s primer forrásokkal igyekezett igazolni, hogy kivételes esetekben a gondatlan emberölés is büntetendő volt az antik Rómában. A továbbiakban is a római jognál maradva, de immár a ius privatum tárgykörében Schmidt Virág "A római eladási bizomány továbbélése az európai magánjog egyes jogintézményeiben" című referátumát hallgathatták meg a tudományos emlékülés résztvevői, melynek során képet kaphattak a római jogi hagyományokból táplálkozó olasz, spanyol, osztrák, valamint a német szabályozásnak az antik megoldásokkal egyező, illetve azoktól eltérő jellegzetességeiről.

A konferencia második részében egykori Benedek-tanítványok, jogtörténészek és római jogászok tisztelegtek tudományos előadásaikkal a jubilánsok emléke előtt. Elsőként Kajtár István professor emeritus tartotta meg "Tengeralattjárók és jogtörténet" című haditengerészet-történeti előadását, melyet Benedek professzor emlékének ajánlott. A jogtörténeti előadások sorát folytatva Béli Gábor tanszékvezető egyetemi docens "A dolog időleges használatának átengedésével létesült kötelmek a régi magyar jogban" című referátumával a XIV. századtól fennmaradt oklevelek alapján a locatio conductio rei azon típusait tekintette át, amelyeknél a bérfizetési kötelezettség nem, avagy nem csupán pénzben állt, és a lekötelezés nem érintette a conductor rei szerződéskötéskor fennálló joghelyzetét. Csoknya Tünde Éva egyetemi tanársegéd "Haszonkölcsön az új Ptk.-ban és a római jog forrásaiban" című előadásában az antik római commodatum reálszerződésének szabályait vetette össze a hatályos magyar Polgári Törvénykönyv előírásaival. Ezt követően Korsósné Delacasse Krisztina egyetemi adjunktus "Stellionatus és crimen falsi a magyar jogban" címmel tartotta meg a csalás, illetve a hamisítás tényállásaira fókuszáló büntetőjogi tárgyú előadását. Jusztinger János egyetemi adjunktus, az Óriás Nándor Szakkollégium Elméleti-történeti Tagozatának mentora "A büntetőjogi dogmatika előképei az antik római jog kazuisztikájában" című referátumával arra mutatott rá, hogy a római jogtudósokat - a magánjogi kérdések mellett - önálló, egységes büntetőjog és annak kifejezett általános tanai hiányában is számos a modern büntetőjogi dogmatika alapfogalmaival párhuzamba állítható kérdés foglalkoztatta. Pókecz Kovács Attila tanszékvezető egyetemi docens "A Ptk. vállalkozási szerződési szabályainak

- 422/423 -

római jogi alapjai" címmel tartott előadásában az ókori római vállalkozási szerződést magába foglaló locatio conductio jogi kereteiről értekezett. Végül Herger Csabáné egyetemi docens "In memoriam Gottlieb Planck. Germanista contra romanista" című előadásával azt vizsgálta, hogy a germanista és a romanista érvek miként jelentek meg a német házassági vagyonjog birodalmi szintű kodifikálásakor.

A sikeres emlékülést követően a szervezők arra a közös elhatározásra jutottak, hogy az elhangzott tudományos előadások kibővített és szerkesztett változataiból tanulmánykötetet állítanak össze. A 2016 őszére elkészült, a PTE Közhasznú Alapítvány és a PTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzata támogatásával a Publicationes Cathedrae Iuris Romani Quinqueecclesiensis kiadványsorozat[1] keretében megjelent lektorált kiadványban az említettek mellett Óriás Nándor és Benedek Ferenc szak mai életútját és munkásságát bemutató írások is helyet kaptak.[2] A kötet szerzőiként így az Óriás Nándor Szakkollégium Elméleti-történeti Tagozatának tagjai - a tehetséggondozás jegyében - egyszerre kaptak lehetőséget tudományos eredményeiknek a szélesebb olvasóközönséggel való megismertetésére az iskolateremtő professzorok immár egyetemi oktatóvá és kutatóvá lett egykori tanítványaival. ■

JEGYZETEK

* Szerző az Óriás Nándor Szakkollégium Elméleti-történeti Tagozatának mentora.

[1] Publicationes Cathedrae Iuris Romani Quinqueecclesiensis. A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Római Jogi Tanszékének tudományos kiadványsorozata. Sorozatszerkesztők: Csoknya Tünde Éva - Jusztinger János - Pókecz Kovács Attila.

[2] Biró Zsófia - Jusztinger János - Pókecz Kovács Attila (szerk.): Antecessores Iuris Romani. Óriás Nándor és Benedek Ferenc emlékezete. Tanulmányok a római jog és a jogtörténet köréből (Publicationes Cathedrae Iuris Romani Quinqueecclesiensis 4). PTE ÁJK Római Jogi Tanszék, Pécs 2016. 247 o.

Lábjegyzetek:

[1] A szerző adjunktus, tanszékvezető, PTE ÁJK Római Jogi Tanszék.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére