Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Kaszás Zoltán: Okos városok és falvak a megoldásszállító szemszögéből (Jegyző, 2019/2., 15-16. o.)

Bevezető

A Jegyző és Közigazgatás hasábjain több alkalommal szerepelt az okos város (intelligens város, smart city) témakör. Mivel sok félreértéssel találkozhatunk, arra teszek kísérletet, hogy egy nemzetközi háttérrel bíró, számos sikeres gyakorlatot felmutató nagyvállalat szemszögéből világítsam meg a potenciálisan minden fél (lakos és vállalkozás, hivatal, szállító) számára egyaránt lényeges fejlesztési irányokat, valamint sikeresnek tekinthető kezdeményezéseket, egyszóval, megosszam a tapasztalatainkat, a jókat és a kevésbé jókat is, hiszen ezekből is sokat lehet tanulni.

Infokommunikációs nagyvállalatként mi tisztában vagyunk azzal, hogy a mai fogyasztók - akiket nevezhetünk városlakóknak, lakosságnak is - mindent sokkal gyorsabban akarnak. Azonnal tudni akarják a válaszokat, látni és használni a megoldásokat. Hihetetlen mértékben felgyorsult a fejlődés és ezzel párhuzamosan az igények is. Nekünk ezekkel az igényekkel kell szembenéznünk, és legalább ilyen gyorsan haladnunk a válaszok és a megoldások felé. Ezt pedig már lehetetlen egyedül, a hagyományos szerepeket betartva megtenni. A megrendelő és szállító szerepe véglegesen megváltozott: közelebb kell lépnünk egymáshoz és közösen kell felvennünk azt a ritmust, amit a technológiai fejlődés diktál.

Egyetértek azzal a megközelítéssel, miszerint az okos város, okos járás szemléletmód egy új típusú fejlesztési és üzemeltetési logikát jelent, melynek fő célkitűzése a települések működésének átformálása. Az okos települést a magas életminőség és élhetőség, a fenntarthatóság, valamint a szolgáltató szemlélet jellemzi. Ezeket innovatív technológiai megoldásokkal, adat-alapú gazdaságfejlesztéssel, valamint partnerségre és részvételre alapuló településüzemeltetéssel valósítja meg. Mindehhez nélkülözhetetlen a korszerű infokommunikációs eszközök megfelelő használata, a kapcsolódó szakmai kompetenciák párhuzamos biztosításával együtt. Őszintén szólva, ez nemcsak kötelezettség, hanem sokkal inkább lehetőség!

A világ legtöbb fejlett régiójában napirenden vannak az "okos" fejlesztések, így az EU tagállamokban számos jövőbe mutató programot terveznek, valamint hajtanak végre. Büszkék vagyunk arra, hogy a Deutsche Telekom 2017-ben Budapesten hozta létre a European Smart Solutions Centert (Európai Okos Megoldások Központját), amelynek célja az okos városok fejlesztésének felgyorsítása Európában. Célunk, hogy cégcsoportunkkal Euró-pában az okos város megoldások első számú szállítója legyünk, valamint bármely, a digitális átalakulást célul kitűző település számára megbízható és hosszú távú partnerként jelenjünk meg.

Mintaprojektek tapasztalatai

A T-Systems ma már közel ötéves tapasztalattal rendelkezik okos város megoldások fejlesztésében, tesztelésében és implementálásában. Jól látjuk, hogy senki sem tévedhetetlen ezekben a fejlesztésekben, hiszen nem tömegterméket adunk el, hanem egyedi igényekre adunk választ. A T-Systems valamennyi megbízás során azt vállalja, hogy közös tervezéssel megtalálja a megfelelő megoldást és folyamatosan jelen van annak bevezetésében - ha kell, módosítja, ha kell, továbbfejleszti, átalakítja. A technológiai újítások ma már nem dobozban jönnek: ezeket közösen kell megalkotnunk. Az eddigi hazai projektek is számos tanulsággal szolgálnak, amikből a települések és a közreműködő vállalatok sokat tudtak, tudnak tanulni.

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy bár elszigetelt intelligens megoldások, eszközök gyors létesítése is hozhat megoldást, bizonyos problémákra célravezetőbbnek tűnik szinte egyszerre elindulni a tervezés és a megvalósítás szintjén is. Felokosítható ma már a köztéri világítás, wifit szolgáltathat a pad vagy hasznosíthatunk elektromos autótöltőket - a megtérülés akkor valós, ha ezeket nem külön-külön városra fejlesztjük és ha valós társadalmi vagy lakossági igényt elégítenek ki.

Az okos városi modellben a beruházás mellett a működési költségek és az üzemeltetés finanszírozása is olyan kérdés, amelyre érdemes figyelmet fordítani a tervezéskor. Ezért már a pályázás során kiemelt kérdés a valós igények felmérése, valamint az alapos előkészítés az adott megoldás szállítója, a település vezetői, továbbá adott esetben a finanszírozó által kijelölt tanácsadók részvételével. De ugyanígy a tervezési fázisban kell számolnia a városnak a begyűjthető adatok elérésével, elemzésével is.

A tervezés során tud egy ICT (infokommunikációs technológia) megoldásokat szállító cég olyan javasatokkal is élni, ami a külön-külön igényelt intelligens funkciókat integrálja: ilyen lehet egy köztéri világítást ellátó lámpaoszlop, ami egyben a kamerarendszert is magában hordozza és alkalmas wifi szórására. Ha még tovább akarjuk hangolni ezeket a megoldásokat, azt is érdemes figyelembe venni, hogy ezeknek a kameráknak kell-e folyamatosan üzemelni, vagy ele-

- 15/16 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére