Megrendelés
Parlamenti Szemle

Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!

Előfizetés

Bihari Mihály: Recenzió a Parlamenti jog. Az Országgyűlés működése, feladat- és hatáskörei, kapcsolódó intézmények című könyvről (PSz, 2018/2., 185-187. o.)

Országgyűlés Hivatala, Budapest, 2018

Régen várt könyv a Parlamenti jog című kiadvány. Lényegileg érthető, hogy nem került kiadásra az Országgyűlésre vonatkozó átfogó joganyag, elemzés, tudományos kommentár eddig.

Az 1989-es alkotmánymódosítással elindult sorozatos alkotmánymódosítások, majd az Alaptörvény (2011) elfogadása nem is igen tette lehetővé - az alapvető joganyag, az országgyűlés szervezetének, funkcióinak, feladatainak és a rá vonatkozó szabályoknak a rendkívül gyors változása miatt - átfogó jogismertető kézikönyv, jogszabálygyűjtemény, és tudományosan megalapozott kötet kiadását.

2012-ben született törvény az Országgyűlés működéséről, a Házszabály törvényi rangra emelkedett.

A parlamentre vonatkozó joganyag korábban több kötetben megjelent "Az Országgyűlés" címmel Soltész István szerkesztésében a Parlamenti Módszertani Iroda kiadványaként. Átdolgozott tartalommal négy kiadást ért meg.

A most megjelent "Parlamenti jog" című könyv részben folytatja a korábbi, országgyűlésről szóló könyvek hagyományait. Ugyanakkor lényegesen eltér azoktól, mivel nem csupán jogszabálygyűjtemény, hanem műfaját tekintve jogi kézikönyv, tankönyv, tansegédlet, tudományos mélységű és szintű elméleti elemzések összessége.

A Parlamenti jog című könyvet kiválóan használhatják az országgyűlési képviselők, azok munkatársai, az Országgyűlés munkatársai és szakértői, az egyetemi oktatók és hallgatók és a jogász szakma tagjai.

A Parlamenti jog című könyv 379 oldal, amelyhez 100 oldal Függelék kapcsolódik. 42 szerző és 2 szerkesztő (Dukán Ildikó dr. és Varga Aida dr.) munkáját dicséri a könyv.

A szerzők szakmai felkészültsége, a jogszabályok kimerítő ismerete, a kommentárok történeti és elméleti színvonala többnyire jónak, vagy kiválónak minősíthető.

A történeti és összehasonlító bevezetések magas tudományos színvonalat képviselnek, az alkotmányjogi és a parlamenti jogi témakörökre vonatkozó tájé-

- 185/186 -

kozottságot bővítik. Elméleti, tudományos és magyarázó értékük jelentős. A könyv szerkezete követi az Országgyűlésre vonatkozó jogszabályok szerkezetét, ami növeli a könyv használhatóságát.

A Függelék táblázatai rendkívül informatívak, jól használhatóak és felhasználhatók ismertető, vagy tudományos munkákban is.

A Parlamenti jog című könyv XIII. fejezetből áll.

Az I. fejezet a parlamenti jog forrásait mutatja be.

1. Az Alaptörvény - Alkotmány

2. A házszabályi rendelkezések

3. Az élő parlamenti jog fő forrásai és a joggyakorlat

4. Az Alkotmánybíróság parlamentre vonatkozó határozatai

5. A bírósági gyakorlat egyes ítéletei (pl. a mentelmi ügyekkel kapcsolatban)

6. A Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának határozatai és ítéletei

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére