Előre is elnézést kérek az Olvasótól a gyengécske viccelődés miatt, de egyszerűen képtelenség kihagyni; a szerencsejáték-szervező cégek és vállalkozók az elmúlt években mintha kiestek volna Fortuna kegyelméből. Hónapról hónapra, de az is előfordul, hogy teljesen váratlanul, a szó legszorosabb értelmében egyik napról a másikra radikálisan új szabályozási környezetben találják illetve találták magukat, s egyre nehezebb feladat számukra az új kihívásokhoz, az ötletszerű, voluntarista megoldásokhoz való alkalmazkodás.
Nagyobb közhelyet elképzelni is nehéz, ám tagadhatatlanul igaz, hogy az elektronikus és on-line szerencsejátékok - a magyar törvény jelenlegi szóhasználatában távszerencsejátékok - az egész iparág leginnovatívabb szegmensévé és legígéretesebb jövedelemtermelőivé váltak viszonylag rövid időn belül. Az elektronikus kereskedelem üzletágai között is tiszteletet parancsoló helyet vívott ki magának a szórakoztatóipar elektronikus szerencsejátékokra épülő szegmense.
A jogalkotó ámokfutása pedig éppen ezt a területet érintette leginkább. Ha naivan interpretáljuk az elmúlt évek szerencsejátékot érintő magyarországi szabályozási fejleményeit, akkor magyarázhatjuk a történteket a jogalkotónak az új jelenségek esetében szinte törvényszerűen jelentkező bizonytalankodásával, az útkeresés nehézségeivel. A kevésbé hiszékenyek figyelmét azonban aligha kerüli el az, hogy a durva jogalkotói beavatkozások milyen gyakorisággal követik egymást, és miféle rendszertanilag, logikailag megmagyarázhatatlan új ötleteket foglalnak törvénybe újraírva a piacra lépés feltételeit. Legújabban pedig már a barkácsolás, a részletszabályok "finomhangolására" irányuló intézkedések indokolása is csak formailag létezik, érdemi magyarázat nélkül. Az egyeztetés nélkül végrehajtott drasztikus rendszer átalakítások körül a gyanakvó szakmai közvélemény általában tisztázatlan személyi összefonódások által generált háttéralkukat orront.
A magyar jogalkotás 2002-ben adata jelét először annak, hogy észlelte az on-line és elektronikus szerencsejátékok piacának néhány év alatt végbement kibontakozást és igen gyors megerősödését. A szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (Szjtv.) 2002. január 1-jétől hatályba lépett módosítása értelmében a távközlési eszközök és rendszerek által, szervezett szerencsejátékokhoz is hatósági engedély szükséges. Nota bene, azóta a hatóság is többször alakult át és öltött új szervezeti formát. A valamikor önálló Szerencsejáték Felügyelet jelenleg a NAV szakhatósági feladatokat ellátó szervezeti egysége.
Néhány évig ez a csendes tilalom jellemezte a szabályozást. Természetesen nem tudta megakadályozni, hogy a külföldi honosságú szerencsejáték szolgáltató által szervezett játékban illetve fogadásban Magyarországról bejelentkező fogadó illetve játékos részt vegyen, de ebben a korszakban ennek jelentőségét marginálisnak ítélték. Döntő fordulatot jelentett a hazai piaci szereplők és a szabályozók magatartásában az a körülmény, hogy 2005 nyarán a Sportingbet, mint az egyik legnagyobb on-line játékszolgáltató magyar nyelvű oldalt indított. Erre a kihívásra a magyar szabályozás a protekcionista intézkedések felerősítésével reagált.
Az Szjtv. 2005. novemberi módosítása szerint a klasszikus on-line szerencsejátékok, mint az on-line kártyajátékok vagy az on-line kaszinójátékok szervezése abszolút tilalom alatt álltak, s a külföldi szervezők által kínált játékokban való részvétel lehetőségeit is igyekezett a jogalkotó elrekeszteni. A joghatósági területen kívüli játékszervezők helyett azok a közvetítő és kiegészítő szolgáltatók - pénzintézetek és hírközlési szolgáltatók - kerültek a szabályozás előterébe, akik részvétele nélkülözhetetlen az on-line szerencsejáték lebonyolításában. Az ekkor bevezetett és azóta is fennálló tilalom szerint az engedély nélküli szerencsejátékban történő részvételre vonatkozó ajánlatok közzétételében, illetve elfogadásában ezek a szervezetek nem működhetnek közre, ilyenekhez nem nyújthatnak technikai támogatást.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás