Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Tóth János: Elnöki beszámoló (Jegyző, 2024/4., 5. o.)

"A népvándorlás és a félrehallások kora beköszöntött, pedig az új önkormányzati ciklus még el sem kezdődött."

Tisztelt Kollégák!

Beszámolómat a tárgyalt időszak végéről kezdem, tekintettel arra, hogy az elmúlt közel egy hónapban olyan elhallások és félreértelmezések miatt kerültünk kereszttűzbe, amely sem a jegyzőknek, sem a jegyzők szövetségének nem tesz jót. Konkrétan és kifejezetten hangsúlyozni szeretném, hogy a szeptember 2-án kezdődött Jegyző - Közigazgatási Konferencián dr. Navracsics Tibor miniszter úr előadásában nem hangzott el, hogy jelenleg napirenden lenne a jegyzők jogállásának újragondolása és a munkáltatói jog gyakorlásának a kormányhivatal vezetőjéhez történő telepítése.

Olyan elhangzott, hogy az elmúlt 30 évben több alkalommal tárgyaltak az adott kormányzati szerepet betöltő politikai erők a jegyzők jogállásának helyzetéről, így többek között felmerült, hogy jó helyen van-e a munkáltatói jog, esetleg kerüljön-e a kormányhivatal vezetőjéhez, de ezek kifejezetten korábban felvetődött gondolatok voltak. Az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) ülésén, melyre 2024. szeptember 24-én a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumban került sor, Miniszter úr kifejezetten elmondta, hogy előadásában a jegyzői jogállás újragondolása valóban a múltban felmerülő kérdéskörként hangzott el, jelenleg ilyen nincs napirenden.

Mindenekelőtt azért fogalmaztam meg ezt a gondolatsort, hogy mindenki nyugodjon meg, és ennek a kissé idétlen és szervezetünk számára hátrányt okozó híresztelésnek legyen vége.

Miniszter úr az ÖNET ülésén az iparűzési adó kapcsán nem mint eldöntött tényt, de szóba hozta, hogy az iparűzési adóval kapcsolatban kormányzati javaslat készül, azonban nincs végleges döntés. A javaslat szerint a jelentős iparűzési adóbevétellel rendelkező önkormányzatoktól egy bizonyos rész elvonásra kerülne, melynek nagy része járási szinten a kevésbé fejlett településeken fejlesztési céllal kerülne elosztásra.

Az ÖNET ülésének első napirendi pontjaként az önkormányzatokat érintő kérdésekről kaptunk tájékoztatót, majd megvitattuk az ezekkel összefüggő felvetéseket.

Elsőként dr. Dukai Miklós államtitkár úr az új önkormányzati ciklus kezdetének feladatait sorolta, melyről részletesen az Önkormányzati Hírlevél is tájékoztatást ad.

Egy-két kiemelés a tájékoztatóból:

Közös hivatalokkal kapcsolatosan nincs tervben változtatás, ez azt jelenti, hogy sem a 2000 fő feletti települések, sem a közös hivatalok létszámhatára nem lesz felemelve. Jelenleg a közös és önálló önkormányzati hivatalok száma 1460. Természetesen szóba került a polgármesteri munkakör átadás-átvétele, az alakuló ülés, a vagyonnyilatkozat, valamint az összeférhetetlenség kérdése is.

Nem az új önkormányzati ciklus indítása kapcsán, azonban az önkormányzatokat is érintően elhangzott, hogy az állami költségvetés beterjesztésére várhatóan november 10-én kerülhet sor a Parlament részére.

A Tanács ülésén a köztisztviselők és a polgármesterek bérezésének rendezése is szóba került. Dukai államtitkár úr jelezte, hogy mind a polgármesterek, mind a köztisztviselők bérezésével kapcsolatos szakmai előkészítés megtörtént, annak beterjesztése folyamatban van.

Kedves Kollégák! Még egyszer hangsúlyozom, hogy azért kezdtem az utolsó eseményről szóló beszámolóval, hogy tényleg megnyugtassak mindenkit, hivatkozva Miniszter úr nyilatkozatára is arról, hogy a különböző újságokban megjelenő tartalom nem a valóságot tükrözi.

Így aztán most kezdjük a nyári hónapok tevékenységéről szóló beszámolót a július 1-jei köztisztviselői nappal. Én magam ezen a napon több településen is megfordultam, de a legtöbb helyen zárt ajtókat találtam, és nagyon helyesen a hivatalok kirándulással, szabadidős tevékenységgel, együtt töltötték a napot, amelyről azt gondolom - főleg a választás utáni időszakot is figyelembe véve -, hogy erre nagy szükség volt. Mondom ezt akkor, amikor a fővárosban a választások lezárására tulajdonképpen július 9-10-11-én került sor, hiszen a főpolgármesteri szavazatokat a kerületi választási irodák ekkor számolták újra. Mentségünkre legyen mondva, mind az NVB, mind az NVI nagy elégedettséggel szólt a munkánkról.

Július 16-án a Jegyző - Közigazgatási Konferencia előkészítése tárgyában újra egyeztettem a hotel vezetésével, és ezt követően - a részletes program ismeretében - kiküldésre került a felhívás a konferenciára.

Júniusban minden településen megkezdődött az önkormányzati választások eredményeként a megbízólevelek átadása.

Júliusban több településen igazgatási szünetet tartottak, és ez jó esetben az Olimpia idejére esett, így annak eseményeit nyugodtan tudtuk megtekinteni és izgalommal szurkolhattunk.

Augusztus 27-én a JOSZ elnöksége online egyeztetést tartott a konferencia előkészítése kapcsán és véglegesen ki-, illetve megosztásra kerültek a feladatok.

A XXXI. Országos Jegyző - Közigazgatási Konferencia szeptember 2-4. között zajlott Visegrádon, melyről részletes beszámoló készül.

Kedves Kollégák! A mottóban említett népvándorlás kora már valóban megkezdődött, hiszen az önkormányzati ciklus normál ideje alatt 20-25 jegyzői, aljegyzői álláspályázat van kiírva, ezzel szemben az elmúlt hetekben több mint megduplázódott: minden nap találkozhatunk 50-60 pályázattal.

Mindezeket figyelembe véve, nyugalmat kívánok mindenkinek és ehhez jó egészséget.

Tisztelettel,

Tóth János elnök, a Kalapos-ember ■

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére