Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Dr. Szepesházi Péter: Beszámoló az egyesült államokbeli bírónők egyesülete (NAWJ) 2010. évi San Franciscó-i konferenciájáról (CSJ, 2011/1., 40-43. o.)

2010. október 13-a és 17-e között abban a kivételes szerencsében volt részem, hogy a hazai Bírónők Egyesülete támogatásával, a Fővárosi Bíróság és egy amerikai alapítvány (International Scholarship Fund)segítségével - a huszonkilenc meghívott nemzetközi bíró egyikeként - részt vehettem az egyesült államokbeli bírónők egyesülete (NAWJ - National Association of Women Judges) 32. éves konferenciáján.[2]

Az Egyesült Államokban a pereskedés költségei magasak, és az ügyvédi megbízásra kellő anyagi erővel nem rendelkező fél eljárását nem finanszírozza úgy az állami költségvetés, mint Európa gazdagabbik felén, ezért az ügyvéd nélkül eljáró magánszemélyeket számos bőkezű donor által az ebben az országban szinte elvárásként működő társadalmi felelősségvállalás jegyében támogatott civil szervezet és alapítvány segíti. Az más kérdés, hogy az állam pénzbeli hozzájárulást biztosít a civil szférának tevékenység- és nem bázisszemléletű működés-finanszírozási alapon, de az "önrész" ott jóval magasabb. Kathleen O’Leary, Jennifer Gee, Beverly Nash, Erica Yew bírónők és Jeniffer Healy ügyvéd nagyon sok információval szolgált minderről a konferencia hallgatóinak.

Gyakran jogi egyetemista önkéntesek dolgoznak az az ügyvéd nélkül eljáró magánszemélyeket segítő szervezetekben, amelyek sokszor meghatározott pertípusokra nézve - így a családon belüli erőszakkal összefüggő és egyéb diszkriminációs eljárásokban, munkaügyi perekben, kisperértékű ügyekben - nyújtanak nem pusztán szűk értelemben vett jogi szolgáltatásokat, általában azokban a perekben, ahol az egyik fél kiszolgáltatottsága jelentős. San Franciscóban és Kalifornia Államban sok a spanyolajkú, ezért sokan veszik igénybe a Spanyol Egyetem (Hispanic University) diákjainak spanyol nyelvű jogi és jogi szaknyelvi tolmácsolási segítséget. Könnyen érthető internetes jogszabályi ismertetők, a bírósághoz vezető útvonal-tervező program, információs anyagok, segítség a bírósági igazgatás részére a formanyomtatványok ügyfélcentrikus felülvizsgálatában, az ügyfél "kiközvetítése" az ingyenes ügyeket, de legalább 50 perces térítés nélküli jogi tanácsadást vállaló ügyvédekhez, e körben kapcsolattartás a jogászkamarával mind-mind az ügyvéd nélkül eljáró magánszemélyeket támogató civil tevékenység részét képezik. A Federal Pro Bono Project mögöttes jogi ideológiai alapjai tehát a gyengébb fél védelme, a bírósághoz való jog biztosítása, az igazságszolgáltatás átláthatósága, társadalmi elfogadottsága, a jogi kommunikáció elősegítése. A cél, hogy az emberek úgy is érezhessék, hogy a bíróság odafigyel a szavukra.

Az egyik műhelybeszélgetésen rendkívül érdekes és hasznos gondolatokat hallhattunk Dr. Laura Mosquedatól és Candace Heislertől az időskorúak, elsősorban az idős nők bántalmazásáról. Szerte a világon egyre inkább aktuális problémáról van szó, az idősek részaránya és az átlagéletkor növekedésével, a nagycsaládok szétesésével. Az idősek kiszolgáltatottsága, fizikai és érzelmi értelemben vett védekezésre képtelen állapota, félelmük a függetlenség elvesztésétől közismert, így bántalmazásuk még a fiatal nőkéhez képest is gyakoribb és veszélyesebb következményekkel járhat. "Öreg kutya már nem tanul meg új trükköket" - így szól az amerikai mondás. Az USA-ban a látencia is jóval magasabb (egyes kutatások szerint öt idősbántalmazásból négy ismeretlen marad), az öregedés gyakran eltakarja az erőszakot, mert az öregedés jelei és az erőszak nyomai könnyen összetéveszthetők. A visszaélések egyharmadát családi környezetben, kétharmadát idősotthonokban, intézményekben követik el. Az időskorúak bántalmazásának sokféle formája él, a teljesség igénye nélkül szexuális, fizikai, lelki, elhanyagolással megvalósított, érzelmi, gazdasági-anyagi, otthagyással megvalósított (pl. egy plázában), de munkára kényszerítéssel megvalósított bántalmazást és káros szenvedéllyel kapcsolatos rossz bánásmódot is megkülönböztethetünk. Problémát jelent, hogy ma még sok olyan amerikai állam létezik, amelyben ugyan jogellenes cselekmény, de nem bűncselekmény a lelki erőszak.

2050-re az előrejelzés szerint a leginkább bántalmazott demens idősek száma három és félszeresére nő, s pontosan a dementia az a betegség, amelynek folytán az áldozat nem tudja felismerni, ha mégis, akkor elhitetni tágabb környezetével a bántalmazás tényét, s ez lehetetlenné teszi a segítségnyújtás igénybevételét. Ugyanakkor a probléma kétoldalú, az érzelmi intelligencia dementiaval járó elvesztése miatt növekszik a demens elkövetők száma is. Mindezek alapján, ha a bíró elé félként, sértettként vagy vádlottként demens-gyanús áldozat kerül, akkor igazmondási képességét kötelező automatizmusként speciális pszichiátriai tesztekkel kell vizsgálni. Az eredmény csak valószínűséget ad, végső soron a bíró dönt. A demens felet, tanút az eljárás elején érdemes meghallgatni, irigylésre méltó törvényi előírás, hogy ez 65 év feletti demens tanúnál egyenesen kötelező. Az emlékek elhalványulása az egészséges eljárásban résztvevő személyekhez képest gyorsabb folyamat, a dementia ráadásul progresszív betegség. A demens tanút avagy felet közelről, kb. 1 méter távolságból kell meghallgatni, hivatalból kirendelt képviselőt/segítőt kell biztosítani számára. A legalább a valószínűség szintjén bántalmazott időskorú fél, különösen a demens bántalmazott időskorú fél védelmében nem szabad megijedni az ideiglenes intézkedések és más soron kívüli azonnali hatályú bírói döntések alkalmazásától [pl. ideiglenes (zár)gondnokság]. Az időskorúak bántalmazása nemcsak a büntetőügyekben merülhet fel, találkozhat vele a bíró polgári, hagyatéki, családjogi, jogellenes fogvatartásról szóló, zaklatás elleni polgári jogi követeléssel kapcsolatos, csalárd magatartással összefüggő polgári jogi követelés iránti vagy éppen kártérítési eljárásokban is. Érdekesség, hogy a lakásbérleti ügyeket tárgyaló bírák tapasztalatai szerint egyáltalán nem ritka a bérbeadó és a bérlő, albérlő közötti időskori áldozatot érintő erőszak. Az előadók a hallgatók figyelmébe ajánlották a www.centeronelderabuse.org és a www.courtinfo.ca.gov/programs/CFCC angol nyelvű honlapokat is.

Susan B. Calm, a Nők Elleni Erőszak Hivatalának (Office of Violence Against Women Law) Obama elnök által kinevezett vezetője október 15-i előadása sem volt tanulságok nélküli. Calm asszony egy köztisztviselőtől Magyarországon, de talán egész Európában is elképzelhetetlen módon, "kihívó" csípőmozdulatokkal tarkított tánclépések után állt a mikrofon mögé, tréfája elnyerte a publikum tetszését. Jogtörténeti bevezetőjében azonban már annál komolyabban jelölte meg a családon belüli erőszak elleni küzdelem egyes mérföldköveit. Az Alkotmány 19. számú Módosítása 1920-ban megadta a nők választójogát, a ’20-as évek végére az indián nők is minden tagállamban állampolgárságot és választójogot kaptak. A nők elleni erőszakról szóló törvényt (Violence Against Women Law) 1994-ben fogadta el a Kongresszus. A törvény elismerte a családon belüli erőszak és a szexuális bántalmazás sajátos, a "rendes" erőszaktól eltérő jellegét. A 2000. évi Clinton elnök ideje alatt elfogadott átfogó módosítás korszakos jelentőségű, a társadalmi felelősség erősítését, és az 1994. évi szabályozás finomhangolását végezte el. Tekintettel volt a jogalkotó arra, hogy az indián nők az elmaradottság és a hagyományosabb értékrend folytán felülreprezentáltak a párkapcsolati erőszak áldozatai között, ezért az indiánok által lakott valamennyi területre kiterjesztett, és a kulturális, nyelvi sajátosságokat számításba vevő integrált ügyfélellátást hoztak létre. A gyermek, valamint az idős bántalmazottakkal összefüggő speciális előírásokat is törvénybe iktattak és a bántalmazottak biztonságát szolgáló eljárásjogi garanciákat is felülvizsgálták. A 2009. évi tizenötödik évfordulós Facebook-on is meghirdetett kampány az áldozatok jogtudatos magatartását, a családon belüli erőszak elleni küzdelem szélesebb ismertségét állította középpontba, hogy a harcot minél többen érezzék saját ügyüknek, s ráirányította a figyelmet az egyes kisebbségi áldozati csoportokra is. Az egyetemi campus-okon belüli egyre gyakoribb szexuális visszaélésekre, a homofób erőszakra, a leszbikusok és a transzszexuális áldozatokra, az indián bántalmazottakra. A kampányban a hatóságok kilátásba helyezték az akár csak burkoltan szexista hirdetések, médiatermékek tilalmának betartása érdekében alkalmazott erőteljesebb fellépést is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére