Megrendelés
Parlamenti Szemle

Fizessen elő a Parlamenti Szemlére!

Előfizetés

Radics Katalin Adél: Ami a Parlamentet is köti: a népszavazás a jogalkalmazók szemszögéből[1] (PSz, 2018/1., 157-161. o.)

A győri Széchenyi István Egyetem Alkotmányjogi Tanszéke különleges Tudományos Diákköri (a továbbiakban: TDK) üléssorozatott indított útnak a 2017. április 20-án tartott rendezvényével. A sorozat célja, hogy a népszavazás szakértőinek, jogalkalmazóinak biztosítson fórumot arra, hogy több nézőpontból ismertethessék meg, mutathassák be a jogintézmény múltját, jelenét és jövőjét. Ezen írás az első két rendezvényen elhangzottakat foglalja össze.

1. OVB- és NVB-elnökök kerekasztal-beszélgetése

Az első ilyen tematikus ülés meghívott vendégei Kukorelli István, Szigeti Péter és Patyi András voltak, az Országos Választási Bizottság (a továbbiakban: OVB) és a Nemzeti Választási Bizottság (a továbbiakban: NVB) jelenlegi és egykori elnökei. Az előadók segítségével a hallgatóság betekintést nyerhetett a választási bizottságok múltjába és megismerhette azok munkájának legnagyobb és legizgalmasabb kihívásait. Az ülést Erdős Csaba, a Tanszék adjunktusa vezette, három fő kérdés mentén irányítva a beszélgetést.

A beszélgetés nyitó kérdése arra irányult, hogy mi volt a legnagyobb kihívás, amivel OVB-, illetve NVB-elnökként meg kellett birkózniuk a meghívottaknak. Szigeti Péter - aki 2006 februárja és 2010 júliusa között töltötte be az OVB elnöki tisztségét - három kihívást emelt ki elnökségének idejéből. Elsőként a 2007-es "szociális népszavazást" és annak hosszú előzményeit említette. E kérdések (vizitdíj, kórházi napidíj, felsőoktatási hozzájárulás) ugyanis nemcsak politikai szempontból voltak jelentősek, hanem azért is, mert mély szakmai vitát gerjesztettek az ügyben a kompetens két döntéshozó fórum, az Alkotmánybíróság (a továbbiakban: AB) és az OVB között. A vita középpontjában az állt, hogy a kezdeményezések tiltott tárgykörbe ütköznek-e (érintik-e a költségvetést, és az ahhoz kapcsolódó törvényeket). Szigeti Péter számára emellett kihívást és egyben értékes tapasztalatszerzést jelentett a tisztségével együtt járó rendszeres médiaszereplés, valamint az, hogy a jogelmélet kutatójaként a jogot a gyakorlat szempontjából kellett-e megközelítenie.

- 157/158 -

A szót átvevő Kukorelli István - aki az Országos Választási Elnökség 19891991 közötti, majd az OVB 1994-1997 közötti titkára, s 1997 és 1999 között pedig az OVB elnöke volt - az 1989-es négyigenes, és még inkább az 1997-es NATO-népszavazást értékelte komoly kihívásként az OVB-nél eltöltött 10 éve alatt. A NATO-népszavazáson ugyanis a választópolgárok kb. 49%-a vett részt; a válaszadók 85,33%-a támogatta a csatlakozást. Az Országgyűlés (a továbbiakban: OGY) és az OVB között az eredmény megállapítása során vitássá vált, hogy a népszavazásról és a népi kezdeményezésről szóló 1989-es törvényt (Ntv.), vagy az 1997. évi LIX. törvénnyel módosított Alkotmányt alkalmazzák. A két jogszabályhely ellentétét az OGY a lex superiori derogat legi inferiori elvet alkalmazva oldotta fel: az érvényesség/eredményesség kérdésében az Alkotmányt alapul véve döntöttek, így a népszavazás eredményesnek volt tekinthető.

A kérdésre harmadikként válaszoló Patyi András - aki 2013 óta tölti be az NVB elnöki tisztségét - elnökségének elmúlt 3,5 évéből 2016 tavaszát emelte ki. Nagy kihívást jelentett az NVB számára a 2016. február 23-án a Nemzeti Választási Iroda székházánál bekövetkezett események megítélése. A Nyakó István és Erdősi Lászlóné, valamint néhány nagydarab férfi között kialakult szituáció és a népszavazás-kezdeményezések kapcsán azt kellett eldöntenie az NVB-nek, hogy melyik kezdeményezés érkezett előbb. A kérdésben azonban nem egyezett az NVB tagjainak és elnökének véleménye. Patyi András álláspontja szerint - mivel Nyakó volt az, aki személyesen, teljes egészében minden eljárási cselekményt végrehajtott - az ő kérdését kell először érkezettnek tekinteni. Ezzel szemben állt az NVB korábbi gyakorlata, mely szerint már korábban is fogadtak el olyan kezdeményezéseket, amelyekre nem személyesen a benyújtó nyomtatta rá az időbélyegzőt. Mivel az NVB elnöke véleményével kisebbségbe került, a döntéshozatal során és a későbbiekben is a többségi álláspont érvényesült.

A második körkérdés az OVB/NVB jogfejlesztő tevékenységének, a jogszabályalkotásra gyakorolt hatásának értékelésére irányult. Patyi András szerint valódi és kiemelkedő jogfejlesztő szerepe inkább a Kúriának van, az NVB döntéseinek ugyanis csak akkor van jelentősége, ha azokat a Kúria is "jóváhagyja". Nem feledkezhetünk meg azonban az NVB olyan irányú joggyakorlatáról, amellyel a testület átmeneti jelleggel igyekszik orvosolni a választási eljárásról szóló törvény (Ve.) néhány pontosításra szoruló rendelkezését. Példaként a Ve. 126. §-át citálta, mely szerint "[a]z ajánlás érvényes, ha [...] az ajánló választópolgár ajánlóíven feltüntetett adatai a központi névjegyzék adataival teljes körűen megegyeznek." Ezért problémát jelent, ha a választópolgár által megadott adatok nem egyeznek teljes körűen a központi névjegyzékkel (például csak az egyik keresztnevét tüntette fel vagy rövidítette lakóhelyének nevét). Az ilyen helyzetek megoldására kiadott NVB iránymutatás szerint a választási irodák érvényesnek tekinthetik azokat az ajánlásokat is, amelyekben a fentiekhez hasonló csekély mértékű adateltérés van. Bár az iránymutatás önmagában nem rendelkezik kötelező erővel, az értelmezés alapján hozott döntéseket a Kúria helyben hagyta, így e jogértelmezés a gyakorlat részévé vált. Ennek

- 158/159 -

jelentőségét mutatja, hogy e kiterjesztő jogértelmezés nélkül az LMP 2014-ben - megfelelő számú érvényes ajánlás híján - nem tudott volna bekerülni az OGY-be.

Szigeti Péter szerint az OVB jogfejlesztő tevékenysége közvetett módon, az AB határozatain keresztül jelent meg akkor, mikor az OVB mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítását kérte az AB-től annak kapcsán, hogy sem az Alkotmány, sem törvény nem rendezte azt a kérdést, hogy hogyan alakul az érvényes és eredményes népszavazás időbeli kötőereje. Sikerként könyvelhető el az is, hogy az OVB által 2007-ben kidolgozott "elbírálásra alkalmatlan beadvány" kategóriája meghonosodott az OVB (majd az NVB) gyakorlatában, így vetve gátat annak, hogy lejárató, vicces vagy komolytalan kérdésekről kelljen érdemi határozatot hoznia a testületnek. Ha ugyanis határozat születik - levélben történő válaszadás helyett -, megnyílik a jogorvoslat lehetősége, a döntéseket pedig közzé kell tenni a Magyar Közlönyben. Kiemelte, hogy így sem vész el a jogorvoslat lehetősége, a fellebbviteli szerv ugyanis érdemi határozattá minősítheti a levelet, megnyitva ezzel az utat az érdemi jogorvoslat előtt. Bár - ahogy Kukorelli István is említette - a hatályos joganyagba számos megoldás beépült a korábbi állásfoglalásokból, gyakorlatból (például az e-mailben történő népszavazás-kezdeményezés megszüntetése), természetesen mindig lehet fejleszteni a népszavazásra vonatkozó joganyagot. Az NVB elnökének éves beszámolója mindig tartalmaz jogfejlesztési javaslatokat. Patyi András ezzel kapcsolatban azonban rámutatott arra is, hogy eddig még egy ilyen javaslatot sem vett figyelembe a jogalkotó. Fontos és üdvözlendő, de csak az Országgyűlés által megtehető lépés lenne a jogorvoslat lehetőségét a döntésben való érintettségtől függővé tenni. Jelenleg ugyanis az érintettséget csak a bíróság vizsgálhatja, e szűrő bevezetésével pedig csökkenteni lehetne azoknak a jogorvoslati kérelmeknek a számát - és ezáltal a Kúria ügyterhét is -, amelyeket személyes érintettség nélkül terjesztenek be.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére