Megrendelés

Dr. Pintér Attila: A Ctv. nyilvántartási szabályainak és a Btk. gazdasági adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása tényállásának kollíziója (CH, 2014/6., 6-7. o.)

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 409. §-a rendelkezik a gazdasági adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztásának jogkövetkezményeiről. A tényállás (1) bekezdésének c) pontja - téma szempontjából releváns része - szerint "a gazdálkodó szervezet vezető állású személye, aki közreműködik abban […], hogy közhitelű nyilvántartásba a gazdálkodó szervezet tulajdonosaként olyan személy vagy gazdálkodó szervezet kerüljön bejegyzésre […], amely nem a tényleges tulajdonos, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

A Btk. 409. § (3) bekezdése értelmezi a tényleges tulajdonos fogalmát, miszerint "tényleges tulajdonosnak minősül az a személy vagy gazdálkodó szervezet, aki, illetve amely a gazdálkodó szervezetben közvetlenül vagy közvetve a szavazati jogok vagy a tulajdoni hányad legalább tíz százalékával vagy a Polgári Törvénykönyv szerinti meghatározó befolyással rendelkezik."

A hivatkozott jogszabályhely értelmében tehát a bűncselekményt az a vezető állású személy követheti el, aki közreműködik abban, hogy legalább 10% szavazati joggal vagy a tulajdoni hányaddal nem rendelkező személy kerüljön bejegyzésre a közhitelű nyilvántartásba.

Mivel a hivatkozott jogszabályhely gazdálkodó szervezetről rendelkezik, ezért a hatályos jogszabályi környezetre tekintettel egyetlen ilyen nyilvántartásként a cégjegyzék azonosítható. A cégnyilvánosságról, bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 24-28. §-ai tartalmazzák a cégjegyzékre vonatkozó szabályokat. A cégjegyzék a cégek adatait tartja nyilván, a Ctv. 2. § (1) bekezdése szerint pedig "a cég - ha törvény eltérően nem rendelkezik - az a jogalany, amely a cégnyilvántartásba történő bejegyzéssel, üzletszerű gazdasági tevékenység folytatása céljából jön létre." A törvényi meghatározásból következik, hogy minden, a Ctv. hatálya alá tartozó szervezet gazdálkodó szervezetnek minősül, így a Btk. fent hivatkozott tényállása alá sorolandó.

A Ctv. cégjegyzékre vonatkozó szabályai szerint először az általános, valamennyi cégre vonatkozó szabályokat tartalmazza, majd cégformánként, mintegy speciális szabályként tartalmazza a cég tartalmi elemeit. Ennek megfelelően a cégjegyzék tartalmazza

a) valamennyi cég esetén, ha a cég tagja (tulajdonosa) a Magyar Állam, az állam tulajdonosi jogait gyakorló szerv nevét és székhelyét [Ctv. 25. § (1) bekezdés u) pont],

b) közkereseti társaság esetében a tagok nevét, természetes személy tag esetén születési idejét, lakóhelyét, anyja születési nevét, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság vagy jogi személy esetén székhelyét, cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát [Ctv. 27. § (1) bekezdés a) pont],

c) betéti társaság esetében,

i) a társaság beltagjainak nevét, természetes személy beltag esetén születési idejét, lakóhelyét, anyja születési nevét, jogi személy esetén székhelyét, cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát,

- 6/7 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére