Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Lőrincz Gergely: Hátrányból előnyt - Újbudán (Jegyző, 2011/6., 41. o.)

Megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása

Írásom címe egyúttal cégünk mottója és speciális helyzetünk hű bemutatója is lehetne, hiszen gazdasági társaságunk, az Újbuda Prizma Közhasznú Nonprofit Kft. főként megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztat. Ezen egészségkárosodott emberek legtöbbje akar dolgozni és leküzdi testi vagy szellemi hátrányát és nap mint nap küzd azért, hogy elfogadják, munkája és ezáltal maga is egyenértékű lehessen egészséges embertársaiéval.

Munkavállalóinkat 3 részlegen foglalkoztatjuk, melyek a parkfenntartás, kötészet és biztonságtechnika. Azt, hogy azon álláskeresőknek, akik nálunk jelentkeznek munkára, melyik részlegünkön helyezzük majd el, azt motivációja és a személyes elbeszélgetés dönti el. Ilyenkor az orvosszakértői véleményeket is elolvassuk és mindezek alapján hozzuk meg döntésünket, hogy az mind a munkavállaló mind pedig a munkaadó számára jó megoldást jelenthessen egy hosszú távú együttműködésre. Mert hiszen ez a cél. Minél több biztonságos pont nyújtása az életben, amihez mi is megpróbáljuk hozzásegíteni alkalmazottainkat. Hiszen aki jól dolgozik, aki megbecsüli munkáját, az megbecsülést érdemel és érezheti, hogy munkája által értékesebb része lehet társadalmunknak.

Rehabilitáció

Fontosnak tartom, hogy a rehabilitáció az ne emberek meghagyása legyen egy esetleges rossz lelki- vagy testi állapotban, hanem onnan való elmozdítása, útmutatás számára életminősége javítására. Nehéz ez akkor, amikor az emberek megszoktak valami olyat, amikor mindent elvárhatnak, és számonkérésük nem történik meg, pedig jogok és kötelességek együtt kell, hogy járjanak. Fontos mindenkinek tudnia, hogy csak azért, mert valamiben hátrányt szenved az nem jelenti azt, hogy átesve a ló túloldalára pozitívan fogjuk diszkriminálni. Mindenkit egyenlőnek kell tekinteni és úgy ő is annak fogja érezni magát. Munkájában pedig a betegségét figyelembe véve kell tőle elvárni a lehető legtöbbet. Az az igaz barát, aki megmondja, hogy ha valamit rosszul csinálsz - szokták mondani és nagyon igaz is. A nap egészében munkatársaink részére elérhető rehabilitációs megbízott és munkatársak segítenek a mindennapi problémák megbeszélésében és esetleges megoldásában, de ebben a problémás félnek aktívan részt kell vennie, nem szabad hagyni, hogy mindent csak megoldjanak felettük. Hiszem, hogy a nyílt munkaerőpiacon való elhelyezkedésük a megváltozott munkaképességű munkatársainknak, még ha céljuk nem is, de reális esélyük lehessen. Már- pedig az a munkavállaló, aki - és legyen itt szó akár egészségesről akár egészségkárosodottról - nem akar fejlődni, eltunyul, nem akar teljesíteni, annak nem is lesz lehetősége, mert nem lesz vonzó munkavállaló. Ezért folyamatosan küzdöttük le azokat a rossz beidegződéseket, hogy bármikor lehet pihenőidő, bárki bármikor szabadságot vehet ki, és szoktatunk hozzá mindenkit ahhoz, hogy ahogy életünket is keretek közé szorítjuk, úgy ezt munkánkban is meg kell tennünk. Így érhetünk el eredményeket, így lehetünk aktív részesei társadalmunknak. A mi társadalmi felelősségvállalásunk mindennapi és hisszük, hogy ha minél több embere tudunk segíteni, hogy felfogják és ráismerjenek arra, hogy a követelmények az ő leendő boldogulásukat segítik, akkor el tudunk érni valami olyat, ami pozitív irányú szemléletváltáshoz vezethet a társadalomban és ez mindannyiunk célja.

Képzés

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére